بورسان - Bourseon

دلار تا 26 هزار تومان ریزش می‌کند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: روند کاهشی قیمت دلار امروز شتاب گرفت و شاهد لمس مرز مهم ۲۷ هزار تومان بودیم که دلار از ابتدای شهریور حداقل ۴ بار در واکنش به این مرز به سمت بالا بازگشته است.

امروز هم خریداران در این محدوده از دلار حمایت کردند و اسکناس آمریکایی تا سطح ۲۷۲۰۰ تومان هم دوباره افزایش یافت و مدام در حال نوسان در این سطوح است؛ اما درهم شکستن مرز ۲۷ هزار تومان در آینده نزدیک بعید نخواهد بود.

علت کاهش قیمت‌ها

از یک سو بوی مداخله بازارساز در بازار ارز می‌آید و البته تیم اقتصادی دولت رئیسی از جمله رئیس کل جدید بانک مرکزی هم پیش از این وعده افزایش عرضه ارز را داده بودند.

از سوی دیگر به عقیده برخی، انتظارات برجامی خوشبینانه شده‌اند. اگرچه هنوز تغییر خاصی در موضع طرف‌های مذاکرات ایجاد نشده اما بعضی فعالان بازارها نسبت به احتمال نقش داشتن عباس عراقچی در تیم مذاکره‌کننده دولت رئیسی خوشبینند.

عراقچی از یک سو به دبیری شورای راهبردی روابط خارجی منصوب شده که البته به نظر نمی‌رسد این انتصاب به تنهایی حضور او را در عرصه اجرایی پررنگ کند. با این حال، برخی عقیده دارند که طرفداری اخیر حسین شریعتمداری از عراقچی می‌تواند سیگنالی از احتمال حضور او در کنار تیم مذاکره‌کننده داشته باشد. به عقیده برخی، این گمانه‌زنی‌ها در افت دلار موثر بوده است.

انتظارات کوتاه‌مدت در میان فعالان بازار ارز نزولی به نظر می‌رسند و شاهد حتی برخی جوسازی‌ها در این خصوص هستیم. به طور مثال خروج چند شرکت ایرانی از لیست تحریم‌های آمریکا در روز جمعه گذشته خبری است که همچنان پس از چهار روز در فضای مجازی بین فعالان بازار ارز دست به دست می‌شود.

گزارش‌های غیررسمی از توافق ایران و عربستان نیز در تعدیل نرخ ارز موثر ارزیابی می‌شوند.

دلار برای پنجمین بار در یک سال اخیر در سطح ۲۷ هزار تومان با حمایت مواجه شد

افت قیمت‌ها ادامه می‌یابد؟

اگر طی روزهای آتی اخبار مثبتی از مذاکرات هسته‌ای به بازار ارز برسد، عبور از مرز ۲۷ هزار تومان محتمل خواهد بود. با این حال، انتظار حدی از حمایت تکنیکالی در این محدوده وجود دارد.

ضمن آنکه نباید فراموش کرد همانطور که امیدها به احیای برجام، دلار را تا کف ۲۰ هزار تومان پایین آورد و سپس با کمرنگ شدن خوشبینی‌ها شاهد بازگشت آن به ۲۷-۲۸ هزار تومان بودیم، اگر اکنون نیز مذاکرات مطابق انتظارات بازار ارز پیش نرود، امکان کاهش محدود قیمت دلار و سپس بازگشت جدی‌تر به سمت بالا وجود خواهد داشت.

وضعیت تکنیکال دلار

دلار پس از برخورد با سقف قبلی خود در قیمت ۲۸۳۰۰ تومان، دچار عرضه شد و کف کانال صعودی خود را به سمت پایین شکسته است.

در اندیکاتور RSI نیز شاهد واگرایی با کندل‌ها هستیم که سیگنالی برای کاهش قیمت است.

به طور کلی مهم‌ترین حمایتی که برای دلار می‌توان متصور بود، محدوده ۲۷۰۰۰ تا ۲۷۲۰۰ تومان است که بین سقف ابر کومو و حمایت استاتیک قرار دارد.

اگر دلار از ۲۶۹۰۰ تومان پایین‌تر رود به لحاظ تکنیکالی احتمال دارد ایستگاه بعدی حمایتی آن در ۲۶ هزار تومان باشد.

حمایت دلار در محدوده ۲۷۰۰۰ تا ۲۷۲۰۰ تومان
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر