گرانترین و ارزانترین استانهای ایران در مهر ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان : رشد قیمت‌ها در مهرماه با سرعت نسبتا زیادی در کشور ادامه یافت. به طوریکه به طور متوسط قیمت انواع کالاهای خوراکی و غیرخوراکی و خدمات در مهرماه نسبت به شهریور 3.7 درصد و نسبت به مهر 99 حدود 39.2 درصد بیشتر بود.

با این حال نگاهی به ارقام تورمی در استان‌های کشور نشان می‌دهد که نرخ تورم در همه نقاط یکسان نبوده و 23 استان از 31 استان کشور نرخ تورمی بیشتر از این داشته‌اند. بین استان‌های کشور کهگیلویه و بویر احمد بیشترین تورم نقطه‌ای و سیستان و بلوچستان کمترین آن را به خود اختصاص داده‌اند. علاوه بر این بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشترین سرعت رشد قیمت را در همه استان‌های کشور طی یک سال اخیر «کالاهای خوراکی» و «هتل و رستوران» به ثبت رسانده‌اند.

کدام استان بیشترین رشد قیمت را طی یک سال ثبت کرده است؟

تورم نقطه‌ای به معنای میزان رشد قیمت‌ها طی یک سال اخیر است. در مهر ماه در حالی که میانگین تورم نقطه‌ای کشور کمتر از 40 درصد بوده، این مقدار در استان کهگیلویه و بویر احمد به 48.5 درصد رسیده است. از این رو تورم در این استان 9 واحد درصد بیشتر از میانگین کشوری بوده است. در مجموع تنها 8 استان کشور تورمی کمتر از متوسط کشوری داشته‌اند.

کمترین مقدار تورم نقطه‌ای نیز در استان سیستان و بلوچستان با رقم 31.9 درصد تجربه شده است.

کدام استان‌ها در مهر 1400 تورم بیشتری دارند؟

خوراکی‌ها در صدر گرانی‌ها

نگاهی به جزئیات آمار تورمی نشان می‌دهد که به طور میانگی گروه رستوران هتل با نرخ 67.3 درصد بیشترین تورم را داشته و بعد از آن گروه بزرگ خوراکی‌ها با نرخ تورم 61.3 درصد قرار دارد. با این حال دو نکته در این میان قابل توجه است، اول اینکه هتل و رستوران سهم کمی در سبد هزینه‌ای خانوارهای کشور دارند و دوم اینکه در بسیاری از استان‌های کشور گروه خوراکی‌ها تورم بیشتری را به ثبت رسانده است.

بیشترین نرخ تورم خوراکی‌ها را استان کهگیلویه و بویر احمد با نرخ 68.6 درصد و کمترین نرخ تورم خوراکی‌ها نیز سیستان و بلوچستان با نرخ 45.4 درصد ثبت کرده است.

اما بیشترین تورم هتل و رستوران در استان تهران رقم خورده است، بر اساس این داده‌ها تورم این گروه در تهران بیش از 90 درصد بوده است. تورم خوراکی‌ها در استان تهران 65.8 درصد بوده است.

کدام استان بیشترین تورم ماهانه را داشت؟

اما تورم ماهانه به معنای میزان افزایش قیمت‌ها در یک ماه نسبت به ماه قبل از آن است. متوسط تورم ماهانه کشور در مهر ماه 3.7 درصد بوده که رقم بالایی محسوب می‌شود، چراکه متوسط تورم ماهانه طی 10 سال اخیر کمتر از 2 درصد است.

در این میان برخی استان‌ها حتی نرخ تورم بالاتری را تجربه کرده‌اند. گیلان و کرمان با نرخ تورم 5.8 درصد بیشترین تورم ماهانه را در مهر ثبت کرده‌اند. کمترین نرخ تورم ماهانه نیز مربوط به استان سیستان و بلوچستان با نرخ 2.2 درصد بوده است.

تورم 31 استان کشور در مهر 1400
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر