موضع‌گیری قالیباف درباره مذاکرات هسته‌ای با آمریکا

موضع‌گیری قالیباف درباره مذاکرات هسته‌ای با آمریکا
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
بعد از چندین ماه توقف مذاکرات برای احیای برجام در وین، این بار میز مذاکرات از هتل کوبورگ به دوحه منتقل شد اما این مذاکرات پس از چند روز بدون نتیجه به اتمام رسید. رئیس مجلس در این باره گفته است که آمریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز حداقل میزان عقلانیت را از خود نشان نداد.

رئیس مجلس در نطق پیش از دستور با بیان اینکه لازم می دانم درباره سفر رئیس جمهور آمریکا به منطقه نیز چند جمله متذکر شوم، گفت: مجموعه شواهدی که اکنون در دست ماست، نشان می‌دهد که این سفر با کارسازی کامل صهیونیست‌ها انجام شده و رئیس‌جمهور آمریکا مجری برنامه‌ها و پروژه‌هایی است که رژیم صهیونیستی به‌عنوان اصلی‌ترین دشمن ملت‌های منطقه آن را حتی در حد جزئیات طراحی و دیکته کرده است.

محمدباقر قالیباف یادآور شد که تبدیل‌شدن به مجری سیاست‌های اسرائیلی در منطقه یک خطای تاریخی و راهبردی از سوی رئیس‌جمهور آمریکا خواهد بود که، قبل از هر کس، به‌ضرر دولت بایدن تمام خواهد شد؛ بی‌احتیاطی در توسعۀ ناتو به شرق و نادیده‌گرفتن هشدارهای ژئوپلتیکی قدرتمند دراین‌باره، منجر به آغاز جنگ اوکراین شد و اکنون نیز همان بی‌احتیاطی در قبال منطقۀ حساس خاورمیانه و خلیج فارس در حال رخ‌دادن است.

قالیباف ادامه داد: اسرائیل یک موجودیت سیاسی نامشروع و بی‌ثبات‌کننده است. اسرائیل ته چاه ایستاده است و آمریکا و دیگر کشورها را هم به افتادن در آن ترغیب می‌کند. ماهیت واقعی پیمان آبراهام چیزی جز این نیست.

آمریکا در مذاکرات هسته‌ای نیز حداقل میزان عقلانیت را از خود نشان نداد

رئیس قوه مقننه با اشاره به مذاکرات لغو تحریم‌ها هم گفت که من امید چندانی ندارم که دولت آمریکا توان تشخیص تصمیم درست در این مقطع را داشته باشد. همچنان‌که در مذاکرات هسته‌ای نیز حداقل میزان عقلانیت را از خود نشان نداده است، بنابراین از کشورهای همسایه، که با ایران دارای تاریخ و آیندۀ مشترک هستند، می‌خواهم نسبت به هرگونه برنامه آمریکایی‌ اسرائیلی که مشخصاً هدف آن برهم‌زدن ثبات و نظم منطقه است، به‌شدت هوشیار بوده و تبعات آن را به‌درستی و بادقت برآورد کنند.

قالیباف در پایان یادآور شد که ایران یک تکیه‌گاه مطمئن و قابل‌اعتماد برای همه همسایگان خویش است، اما به همان میزان در مقابل حفظ تعادل امنیتی منطقه حساس بوده و در دفاع از منافع این منطقه در مقابل هر نوع توطئه یا تلاش برای بی‌ثبات‌سازی تردید نخواهد کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر