خبرنامه اقتصاد ایران - سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

اسکی سکه بر بازارهای سرمایه‌‌گذاری

اسکی سکه بر بازارهای سرمایه‌‌گذاری
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

سکه؛ سرمایه‌گذاری برنده در ماه خرداد

سومین ماه از سال ۱۴۰۱ در حالی سپری شد که بازارهای ارز و سکه در کشور بار دیگر به التهاب رسیدند . صدور قطعنامه آژانس انرژی اتمی سبب شد تا سقف‌های جدیدی در این بازارها، که به نوعی دماسنج سیاسی کشور نیز محسوب می‌شوند، به ثبت برسد. بازدهی سکه در ماه سوم سال ۱۰ درصد بود و دلار در یک رفت و برگشت نهایتا صعود ۴.۵ درصدی را به ثبت رساند. در مقابل بورس تهران ماه فرساینده‌ای را تجربه کرد. شاخص کل بورس ۳ درصد عقبگرد داشت و شاخص هم‌وزن تن به ریزش ۴ درصدی داد. در بازارهای جهانی نیز طلا تقریبا ماه باثباتی را سپری کرد؛ فلزات مصرفی ریزش‌های سنگینی داشتند و نفت تنها کامودیتی‌ مطرح بود که توانست ۲ دلار صعود کند. مطابق هر ماه بورسان در یک پرونده به بررسی عملکرد ماهانه بازارها پرداخته است.


در انتظار انقباض سنگین پولی باشیم؟

منفی شدن نرخ رشد نقدینگی در فرودین، اتخاذ موضع انقباضی در بازار ریپو و جذب حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان از منابع نقد بانک‌ها، افزایش جزئی نرخ سود بین بانکی و حداقل نرخ ریپو و در نهایت جدی شدن محدودیت‌های بانک مرکزی بر رشد دارایی بانک‌ها مهم‌ترین مختصات بازار پول بهار ۱۴۰۱ بود که رنگ و بوی انقباضی شدیدی به بازار پول می‌دهد که به نظر می‌رسد تا انتهای بهار نیز تداوم یابد. در طرف مقابل اما بازار بدهی تحولات جالب توجهی دارد به نحوی که سه عامل ساختاری باعث شده انتظار داشته باشیم بازار بدهی در سال‌های پیش رو تغییر پارادایم دهد ؛‌ اتفاقی که در فصل اول سال ۱۴۰۱ به راحتی دیده می‌شود.

ایران بازهم از رقبای منطقه‌ای خود عقب ماند

ایران قرار بود هاب ترانزیتی دریایی در منطقه شود. هدفی که در برنامه ششم توسعه و سند چشم‌انداز برای آن تعریف شده بود، اما به‌واسطه تحریم‌ها از رقبای منطقه‌ای خود جا ماند. اخیرا عربستان سعودی طی قراردادی که با شرکت بنادر جهانی دبی منعقد کرده است، می‌خواهد بندر جده این کشور را به یک منطقه لجستیک جهانی تبدیل کند . خلیج‌آنلاین در این زمینه نوشته سازمان بنادر عربستان سعودی در گامی جدید در مسیر آنچه تبدیل عربستان به منطقه لجستیکی جهانی در دریای سرخ خوانده شده ، قراردادی را با شرکت بنادر جهانی دبی برای ایجاد منطقه لجستیکی در بندر جده با هزینه بیش از ۱۳۳ میلیون دلار امضا کرد. شرکت بنادر جهانی دبی (DP World) شرکت ترابری دریایی اماراتی است که در زمینه ارائه خدمات کشتیرانی، اپراتوری بنادر و خدمات لجستیکی فعالیت می‌کند.

چرا در ایران وام بلندمدت خرید خانه وجود ندارد؟

بازار مسکن دوباره داغ شده است و قیمت‌ها شتابان در حال افزایش هستند. به طوری که متوسط قیمت یک آپارتمان ۱۰۰ متری در تهران به بیش از ۳.۶ میلیارد تومان رسیده است. در چنین شرایطی وام ۴۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن که به واسطه اوج‌گیری قیمت تسه‌ها حدود ۱۰۰ میلیون تومانش هم هزینه خرید اوراق می‌شود، دردی را دوا نمی‌کند. تنها وامی که مبلغ مناسبی دارد وام بانک سامان است که به دو میلیارد تومان هم می‌رسد اما گرفتن آن هم به واسطه اقساط و ضمانت‌های بالا تقریبا ناممکن است. چنین شرایطی باعث شده بیش از همیشه نیاز به وام‌های ارزش بالا با مدت بازپرداخت طولانی احساس شود. اما چرا چنین وام‌هایی در اقتصاد ایران وجود ندارد؟ راهکار اعطای وام‌های بلندمدت چیست؟

پاسخ ناظر بورس به حواشی مجمع بانک ملت

امروز مجمع عمومی بانک ملت در حالی برگزار شد که حواشی زیادی به همراه داشت. به عقیده بسیاری از سهامداران، مدیران این بانک تلاش حداکثری خود را برای جلوگیری از حضور سهامداران در مجمع عمومی بانک به کار برده‌اند. سعید واشقانی فراهانی، رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس با حضور در برنامه زنگ پایان بورسان گفت: «بر اساس پیگیری‌های سازمان بورس، به نظر می‌رسد در مجمع عمومی بانک ملت تخلفی رخ نداده و بیشتر موضوع ناهماهنگی و عدم پیش‌بینی‌های لازم برای حضور جمعیت اتفاق افتاده است». با این حال به نظر می‌رسد کارشناسان بازار سرمایه و سهامداران بانک ملت از این پاسخ اقناع نشده و سوالات و انتقادات بسیاری نسبت به عملکرد بانک ملت و رویکرد سازمان بورس دارند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر