بررسی اثر کاهش تورم بر قیمت سهام

توافق برجام چگونه می‌تواند بورس را مثبت کند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان - آرمان علایی: بورس امروز توانست صعودی شود و شاخص کل با رشد ۲۰ هزار واحدی (معادل ۱.۵ درصد) و شاخص هم‌وزن هم با صعود ۰.۹ درصدی همراه شدند. اما این رشد در شرایطی رخ داد که ارزش معاملات خرد حدود میلیارد تومان بود و ورود پول حقیقی هم تنها میلیارد تومان بود. چنین آماری نشان می‌دهد علی‌رغم رشد امروز بورس بازار سهام با رکودی نسبتا عمیق همراه است.

در چنین شرایطی قرار است از هفته آینده چنین روزی دور جدید مذاکرات برجامی شروع شود. مذاکراتی که اگر به سرعت به نتیجه برسد به زعم اغلب کارشناسان،‌ به واسطه آزادسازی منابع بلوکه شده ایران و افزایش فروش نفت، قیمت دلار ممکن است کاهشی شود. اتفاقی که می‌تواند منجر به کاهش سودسازی حدود دو سوم شرکت‌های فعال در بازار سهام و در نتیجه آن افت و رکودی شدن بورس تهران شود.

اما در چنین شرایطی راهی وجود دارد که بورس تهران بتواند در مسیر صعودی قرار بگیرد و رشد حقیقی جذابی را به ارمغان آورد. اما این راه سودسازی بورس پس از احیای برجام چیست؟

نسبت حیاتی بورس برای ارزش‌گذاری

اگر نگوییم اصلی‌ترین، یکی از اصلی‌ترین معیارهای ارزش‌گذاری در بورس تهران و انتخاب و خرید سهام نسبت P/E و P/Eآینده‌نگر است. چیزی که نشان‌دهنده نسبت قیمت هر سهم به سود آن است. وقتی میانگین این نسبت در کل بازار سهام به سطوح بالایی می رسد بسیاری از فعالان از بورس خارج می‌شوند و کارشناسان هشدار حبابی شدن بازار را می‌دهند. این اتفاقی بود که تابستان سال گذشته یعنی جایی که p/e آینده‌نگر کل بازار به بالاتر از عدد ۳۰ رسیده بود هم رخ داد. از طرف مقابل هم وقتی این عدد به سطوح پایینی می‌رسد فعالان بازار سرمایه، میلشان به سرمایه‌گذاری در بورس بیشتر می‌شود. حال طبق آخرین گزارش هفتگی کیان نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر بورس تهران به ۶.۲ واحد رسیده است که تقریبا با متوسط این نسبت در بلندمدت برابر است.

به طور سنتی در بورس تهران و حتی در بسیاری از بورس‌های جهان، نسبت P/E آینده‌نگر با معکوس نرخ بهره بانکی مقایسه می‌شود. یعنی هنگامی که نرخ سود سپرده به ۲۰ درصد می‌رسد، بسیاری از فعالان بازار اعتقاد دارند سهامی که نسبت قیمت به درآمد آینده‌نگر بالاتر از ۵ دارد چندان ارزنده نیست.

برجام ضد تورم خواهد بود؟

حال شرایطی در فضای اقتصاد کلان کشور پیش آمده که کسری بودجه به شدت اوج گرفته و اقتصاددانان را نگران از ایجاد یک موج تورمی سنگین دیگر در اقتصاد کشور کرده است. موج تورمی‌ای که طبیعتا بر بازارهای دارایی از جمله بورس تهران اثرگذار خواهد بود و آن‌ها هم می‌توانند یک رشد تورمی تجربه کنند.

حال به اعتقاد کارشناسان احیای برجام می‌تواند به واسطه آزادسازی منابع بلوکه شده و افزایش درآمدهای دولت از محل فروش نفت بخش زیادی از این کسری بودجه را جبران کند. چنین چیزی می‌تواند به معنی کاهش استقراض دولت از بانک مرکزی، سپس کاهش رشد پایه پولی و در نهایت خوابیدن تب تورمی اقتصاد ایران شود. البته چنین چیزی مشروط به عملکرد هوشمندانه سیاستگذار و عدم فرصت‌سوزی یا افزایش هزینه‌های دولت توسط سیاستگذار است.

محرک غیرتورمی بورس تهران

حال اگر تورم اقتصاد ایران به صورت واقعی کاهش یابد و نه مانند دوره پیش که کاهش تورم به واسطه افزایش سنگین نرخ سود و کوچ نقدینگی به سمت بانک ها بود، می‌توان انتظار داشت که نرخ بهره هم کم کم کاهشی شود. در چنین شرایطی همان‌طور که گفته شد بسیاری از بورس‌بازان برای سنجش ارزندگی بازار سهام به نسبت P/Eآینده‌نگر که آن هم تحت تاثیر سود سپرده بانکی است.

حال اگر نرخ بهره کاهش یابد با توجه به این که اغلب بورس‌بازان نسبت P/E بازار را معکوس نرخ سود سپرده مقایسه می‌کنند می‌توان انتظار رشد بازار سهام را داشت. به عنوان مثال اگر تورم و نرخ بهره به صورت پایدار به ۵ درصد برسد، احتمالا در مدتی نه چندان طولانی P/E آینده‌نگر بورس هم به عدد ۲۰ برسد. با توجه به این که الان این نسبت حدود ۶.۲ واحد است، یا سود شرکت‌ها باید یک سوم شود یا متوسط قیمت سهام بیش از ۳ برابر شود. از آن جایی که افت ۶۷ درصدی سود شرکت‌ها در شرایط عادی امری بعید به نظر می‌رسد، می‌توان گفت که اگر چنین شرایطی رخ دهد می‌توان انتظار رشد ۲۰۰ درصدی بورس را داشت. رشدی که دیگر تورمی نیست و سود واقعی زیادی نسیب بورس‌بازان می‌کند.

البته باز هم باید تاکید کرد که رسیدن به این سطح از تورم علاوه بر احیای برجام نیازمند اصلاحات اقتصادی اساسی و تغییر ریل سیاستگذاری اقتصادی کشور است. در صورتی که دولتمردان بخواهد بر همان مسیرهای آزموده شده قبلی حرکت کنند، پول‌های نفتی تنها می‌تواند تورم را تا حدی کاهش دهد. این اتفاقی بود که در دولت اول روحانی و بعد از برجام رخ داد. یعنی کاهش موقت تورم و جهش دوباره آن بعد از خروج یک‌طرفه ترامپ از برجام. (بخوانید: تورم باعث صعود بورس می‌شود یا رکود؟ )

بازار به روایت آمار

در پایان معاملات امروز بورس تهران ۳۹ درصد نمادها در مدار منفی معاملات بودند که از این میان ۹ واحد درصد نمادها با صف فروش‌هایی به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان مواجه بودند. در سمت مقابل هم ۱۳ درصد نمادها با صف خریدهایی به ارزش ۷۰۰ میلیارد تومان مواجه بودند.

ارزش معاملات خرد در بازار امروز به ۴۵۲۰ میلیارد تومان رسید که همچنان عدد پایینی محسوب می‌شود. در بین صنایع شیمیایی‌ها، خودروسازان و بانک‌ها و در بین نمادها پالایشی یکم، دارا یکم و وبملت بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حقیقی‌ها امروز در سمت خرید سهام فعال‌تر بودند. ولی خالص خرید این دسته از معامله‌گران تنها ۶۰ میلیارد تومان بود. بیشترین ورود پول حقیقی به صنایع شیمیایی، بانک‌ها و چند رشته‌ای‌ها و نمادهای وبملت، شفن و شستا بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در صنایع و نمادهای خبهمن، فسبزوار و شبندر داشتند.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر