نظرسنجی بورسان نشان داد:

پیش‌بینی صنایع پیشران بورس 1401 از نگاه 180 کارشناس

پیش‌بینی صنایع پیشران بورس 1401 از نگاه 180 کارشناس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن

بورسان : رشد قیمت کامودیتی‌ها در ماه‌های اخیر از یک سو و انتظار برای توافق در وین و رفع تحریم‌ها از سوی دیگر صنایع جذاب بورس را به دو دسته تقسیم کرده است، برخی از کارشناسان و سرمایه‌گذاران بورسی چشم به صنایع کامودیتی محور دارند و برخی دیگر نیز منتظر توافق و کسب سود از صنایع برجامی هستند.

این موضوع را یکی از سوالات نظرسنجی بورسان از 180 کارشناس و سبدگران بورسی نشان می‌دهد. در این نظرسنجی از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا ۳ صنعتی که از نظرشان در سال ۱۴۰۱ پیشتاز خواهند بود مشخص کنند. به صورت مشخص اکثر نظرات حول دو گروه کامودیتی‌محور و برجامی جمع شدند. صنایع فلزات اساسی، پتروشیمی و پالایشی به عنوان مهمترین صنایع کامودیتی محور بیش‌ترین آرا را ثبت کرده‌اند؛ در واقع آرای ثبت شده نشان می‌دهد که بیش از 50 درصد کارشناسان همچنان مانند سال‌های اخیر به این سه صنعت برای کسب سود چشم ‌دوخته‌اند. به اعتقاد این کارشناسان صنایع کامودیتی محور چه با توافق و چه بدون توافق جذاب هستند. بعد از آن ۳ صنعت بانک، خودرو و محصولات غذایی مستعد بیشترین رشد معرفی شده‌اند.

Loading...
پیش بینی صنایع پیشران بورس 1401

صنایعی که هم با توافق و هم بی‌توافق جذابند

علی گلپاشا، کارشناس بازار سرمایه که چهار صنعت فلزات اساسی، پالایشی، پتروشیمی و بانکی را به عنوان صنایع جذاب 1401 انتخاب کرده است به بورسان می‌گوید: حتی در صورت عدم توافق در وین این صنایع به واسطه تورم، رشد قیمتها، رشد قیمت دلار یا رشد نرخ سود در بانکها امکان رشد قیمت دارند.

او در ادامه می‌افزاید: در صورت توافق هم صنایع پالایشی، پرتوشیمی و فلزات اساسی به واسطه امکان افزایش فروش و صادرات و همچنین حضور در بازارهای جدید و احیاء خط تولید می‌توانند رشد کنند. سهام بانکی نیز به واسطه اتصال به شبکه جهانی بانک‌ها و امکان جا به جایی پول و ارز و ایجاد درآمد جدید امکان رشد سودآوری دارد. از این رو این گروه‌ها به نظر من در 1401 صنایع پیش‌رو بازار سهام خواهند بود.

سیگنال رشد بازارهای جهانی به بورس تهران

فردین آقا بزرگی، دیگر کارشناس بازار سرمایه فلزات اساسی و صنایع غذایی را مورد توجه قرار داده است و همچنین بر امکان کسب سود در برخی تک سهم‌ها و صنایع معدنی اشاره دارد.

او در خصوص چرایی این صنایع به عنوان صنایع پیشتاز بورس 1401 به بورسان می‌گوید: صنایعی که بیشترین سهم در تامین مواد اولیه را از داخل کشور دارند و بر اساس بازارهای جهانی نرخ محصولاتشان قیمت‌گذاری می‌شوند، صنایع پیش‌رو بورس خواهند بود.

آقابزرگی در ادامه به صنایع غذایی اشاره می‌کند و می‌گوید: نرخ محصولاتی چون گندم، ذرت و ... به واسطه جنگ اوکراین بیش از دیگر کامودتی‌ها رشد کرده است. از سوی دیگر در دنیا به دلیل کمبود آب، صادرات محصولات غذایی کم شده و این به افزایش قیمت‌ها کمک خواهد کرد و در نهایت این عوامل به رشد سودآوری صنایع غذایی منجر خواهد شد.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه برای صنایع فلزی هم وضع به همین منوال است، به نظر می‌رسد خرابی‌هایی که در دنیا به واسطه جنگ رخ داده است تقاضا برای این کالاها را بیشتر خواهد کرد. همچنین به دلیل رشد قیمت‌های انرژی، نرخ فروش محصولات فلزی افزایش خواهد داشت. همه اینها به معنای رشد سودآوری گروه فلزات اساسی است.

آقابزرگی در پایان افزود: صنایع کانی و معدنی نیز به همین ترتیب فروش تولیدات داخلی به نرخ‌های جهانی است که رشد چشم‌گیری داشته‌اند.

Loading...

شاخص کل بورس تهران در 1401 تا کجا پیش‌ می‌رود؟

بورسان: بازدهی بورس در سال ۱۴۰۰ به سختی به حدود ۵ درصد می‌رسید، با این حال غالب کارشناسان در نظرسنجی بورسان اعلام کرده‌اند که در سال جدید بورس بیش از ۲۰ درصد بازدهی خواهد داشت.از ۱۸۰ کارشناس شرکت‌کننده در این نظرسنجی، ۴۳ درصد بازدهی ۲۰ تا ۳۰ درصدی و ۳۲ درصد نیز بازدهی بیش از ۳۰ درصدی را برای بورس در این سال انتظار می‌کشند. این یعنی ۷۵ درصد کارشناسان انتظار بازدهی بیش از ۲۰ درصد را برای بورس ۱۴۰۱ دارند. شاخص کل بورس سال ۱۴۰۰ را در محدوده نزدیک به یک میلیون و ۳۶۰ هزار واحد به پایان برده و بازدهی ۲۰ درصد این شاخص به معنای شاخص بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی در پایان سال ۱۴۰۱ است. از سوی دیگر ۲۵ درصد کارشناسان انتظار بازدهی کمتر از ۲۰ درصد را برای بورس ۱۴۰۱ می‌کشند، با این حال تنها یک درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی فکر می‌کنند بورس در سال ۱۴۰۱ بازدهی کمتر منفی ۱۰ تا منفی ۳۰ درصد خواهد داشت. پیش بینی بورس فردا ۹ فروردین ۱۴۰۱از برخی کارشناسان سوال کرده‌ایم که بر اساس چه معیارهایی چنین انتظاری دارند.
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر