روسای جمهور ایران پس از انقلاب چه کسانی بودند؟

سیدابوالحسن بنی‌صدر در انتخابات ۱۳۵۸، نخستین رئیس‌جمهور ایران بود. او نهایتاً توسط مجلس به دلیل «عدم کفایت سیاسی» از ریاست جمهوری برکنار شد.

محمدعلی رجایی پیروز انتخابات ۱۳۶۰ بود. او تنها پس از ۲۸ روز از آغاز ریاست‌جمهوری خود در بمب‌گذاری دفتر نخست‌وزیری توسط سازمان مجاهدین خلق ترور شد.

سیدعلی خامنه‌ای در انتخابات ۱۳۶۰ و بار دیگر در انتخابات ۱۳۶۴ برگزیده شد. با درگذشت امام خمینی و از تاریخ ۱۴ خرداد ۱۳۶۸، به رهبری انتخاب شد و مدتی کوتاه رسماً عهده‌دار هر دو مسئولیت بود. او هم‌اکنون رهبر انقلاب ایران است.

اکبر هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات ۱۳۶۸ و بار دوم در انتخابات ۱۳۷۲ رئیس‌جمهور شد. در آغاز دوران ریاست‌جمهوری او، جنگ تازه پایان یافته‌بود و مسئله اصلی کشور بازسازی پس از جنگ و توسعه اقتصادی بود. او در ۱۹ دی ۱۳۹۵ بر اثر حمله قلبی درگذشت.

سیدمحمد خاتمی در انتخابات ۱۳۷۶ و بار دوم در انتخابات ۱۳۸۰ رئیس‌جمهور شد. در دوره او گفت‌وگوی تمدن‌ها و تنش‌زدایی در سیاست خارجی مطرح بود.

محمود احمدی‌نژاد در مرحله دوم انتخابات ۱۳۸۴ و در انتخابات ۱۳۸۸ رئيس‌جمهور ایران شد. در دوره او شش قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت صادر و تحریم‌های بین‌المللی بر ایران تحمیل شد.

حسن روحانی در انتخابات ۱۳۹۲ و بار دیگر در انتخابات ۱۳۹۶ به‌عنوان رئیس‌جمهور ایران انتخاب شد. در دولت اول او توافق «برجام» به امضا رسید، اما با خروج ترامپ از آن، بار دیگر تحریم بر کشور حاکم شد.

ابراهیم رئیسی در خردادماه ۱۴۰۰ رئیس‌جمهور شد و هم‌اکنون رئیس دولت سیزدهم است. او پیشتر ریاست‌ قوه قضائیه ایران را برعهده داشت.

بیوگرافی سیدابراهیم رئیسی

بالا بکشید