کاور تیزر

خط سود، Bottom Line

تحلیل شرکت‌های بورسی و صنایع

مجری: محمدرضا دم‌ثنا

پخش زنده: یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۱:۳۰

مهمانان: مدیران عامل و مدیران اجرایی شرکت‌ها به همراه کارشناسان و فعالان بازار و صنعت

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

تایرسازان این روزها شرایط بی‌سابقه و بسیار دشواری از نظر سودآوری تجربه می‌کنند. ستاد تنظیم بازار با محوریت تصمیم‌گیری دولت بدون در نظر گرفتن شرایط عملیاتی شرکت‌های تولیدکننده انواع تایر، از شنیدن استدلال‌ها و افزایش نرخ متناسب شرکت‌ها خودداری می‌کند. به نحوی که گروه صنعتی بارز به عنوان بزرگترین تایرساز کشور با حاشیه زیان، به مرز توقف تمام فعالیت‌های تولیدی خود نزدیک شده است.

در این برنامه از خط سود همراه با جمال میرزایی مدیر عامل گروه صنعتی بارز (پکرمان) به بررسی شرایط این روزهای شرکت پرداختیم. نحوه تعامل دولت با تایرسازها و راهکارهای خروج از شرایط فعلی در صنعت لاستیک مورد بحث و بررسی قرار گرفت. از طرفی، بازپرداخت وام ارزی شرکت و تامین مالی پروژه‌های جدید به نقد گذاشته شد. مدیرعامل گروه صنعتی بارز از بسته شدن حساب‌های شرکت به دلیل بدهی‌های ارزی خبر داد و امیرحسین مسعودی نژاد، کارشناس این برنامه چشم‌انداز راه اندازی پروژه در شرایط فعلی صنعت لاستیک را به بحث گذاشت.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

گزارش فعالیت ماهانه شرکت‌های تولیدکننده سنگ‌آهن در تیرماه از نظر کاهش سطح تولید و فروش، نگران‌کننده بود. به طوری که در صورت تداوم شرایط فعلی در ماه‌های آتی، ارزشگذاری شرکت‌ها در بازار سرمایه می‌تواند تحت تاثیر منفی قرار بگیرد. کگل با 66% کاهش ماهانه در تولید، لیدر کاهش تولید در شرکت‌های سنگ‌آهنی بود. در ادامه کچاد، کنور و کگهر به ترتیب با 30%، 28% و 22% کاهش در تولید روبرو شدند. در کنار قطعی برق، ناتوانی در فروش گندله و افزایش بااهمیت دپوی گندله شرکت‌های معدنی، از دلایل مهم کاهش تولید در تیر ماه محسوب می‌شد.

در این برنامه از خط سود با دعوت از دو مدیر عامل و یک کارشناس در زنجیره فولاد، به دغدغه توازن در این صنعت پرداختیم. مسعود جعفری کارشناس برنامه بود و نسبت به تداوم کاهش تولید و فروش سنگ‌آهنی‌ها تا پایان سال ابراز نگرانی کرد. مهدی زارع مدیرعامل پروژه گندله‌سازی یک میلیون تنی صبا امید خاورمیانه تحلیل خود از مازاد گندله در کشور را بیان کرد و از این نظر مخالف کارشناس برنامه بود. علی عباسلو مدیرعامل شرکت جهان فولاد سیرجان (فجهان)، مهمان دوم برنامه بود و نظر خود را در خصوص پروژه‌های آتی آهن اسفنجی و چالش‌های تولید و فروش آن در سال‌های آتی مطرح کرد. هر دو مدیرعامل، با اعلام پیشرفت فیزیکی و مالی طرح‌های توسعه، انتظار خود از تاریخ بهره‌برداری پروژه‌ها را در برنامه مطرح کردند.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

صبا فولاد خلیج فارس به عنوان تنها سرمایه‌گذاری مهم شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری (وصندوق) در زنجیره فولاد، در حاشیه خلیج‌فارس فعالیت می‌کند. رشد قابل‌توجه سودآوری در سال مالی 1400 و پتانسیل افزایش تولید طی سال‌های آینده این شرکت، مواردی است که در بخش اول این برنامه از خط سود، با حضور احسان دشتیانه مدیرعامل صبا فولاد خلیج فارس به آن پرداخته شد. وضعیت مازاد عرضه گندله در کشور، تغییرات نرخ خرید گندله شرکت و بازارهای فروش داخلی و صادراتی بریکت آهن اسفنجی، از دیگر موارد مهمی بود که در بخش اول این برنامه به آنها پرداخته شد.

در بخش دوم برنامه، ارحام مرادی معاون مالی سیمان مازندران (سمازن) به وضعیت تقاضا در شمال کشور و شرق استان مازندران پرداخت و وضعیت صادرات سیمان از بندر امیرآباد به کشورهای آسیای میانه را مورد بررسی قرار داد. استراتژی شرکت برای مدیریت تولید در شرایط قطعی برق، آخرین نرخ‌های صادراتی، هزینه‌های تولید و نگه‌داری از دیگر نکات مهم مطرح شده در این بخش بود. آقای مرادی نرخ برق در آخرین قبوض دریافتی شرکت را اعلام کرد و انتظار داشت که این نرخ حداقل تا پایان سال تغییری نکند. مهدی حسینی، کارشناس این بخش از برنامه بود و وضعیت تقاضا در شمال کشور، معاملات سیمان و به ویژه سیمان مازندران در بورس کالا را بررسی کرد. وی در انتها به این سوال پاسخ داد که با قطعی برق و کاهش تولید شرکت‌ها، آیا می‌توان انتظار التهاب دیگری در بازار سیمان داشت؟

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

با پایان مهلت انتشار گزارش‌های عملکردی فصل بهار شرکت‌ها بر روی کدال، نکات مهمی در این گزارش‌ها نمایان شده که بررسی آنها را ضروری می‌نماید. گزارش بهار پالایشگاه نفت لاوان، به شکل قابل‌توجهی کمتر از سطح انتظار بازار به انتشار رسید. سپیدماکیان نیز در دوران گذار از ارز ترجیحی، توانست سطح تولید، فروش و سودآوری خود را به خوبی حفظ کند.

در بخش اول از این برنامه از خط سود همراه با حامد توکلی رئیس حسابداری مالی شرکت پالایش نفت لاوان به بررسی ریشه‌های سودآوری شرکت در فصل بهار پرداختیم و احتمال تغییر دستورالعمل نرخ‌گذاری پالایشگاه‌ها در سال 1401 را به بحث گذاشتیم. آقای توکلی احتمال تغییرات جدی در سودآوری شاوان در فصول آینده را محتمل دانست.

در بخش دوم برنامه، عباس علیدوست مدیر مالی شرکت سپید ماکیان به بررسی عملکرد بهار سپید ماکیان پرداخت و به سوالات ما در خصوص دستیابی شرکت به سطوح دوبرابری تولید در افق میان‌مدت، پاسخ داد. آقای علیدوست رسیدن به 15% سهم بازار توسط سپید را از نظر زیرساخت‌های داخلی و بازار، مورد بررسی قرار داد.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

در شرایطی که صنعت بانکداری کارنامه عملکردی خود در سال ۱۴۰۰ را به انتشار عمومی گذاشته، صورت‌های مالی ۱۲ بانک خصوصی و دولتی حاکی از ۳۲۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته در صنعت بانکداری است. در مقابل، گروهی از بانک‌های موفق، سال ۱۴۰۰ را با سود عملیاتی و خروج از زیان انباشته پشت سر گذاشتند که بانک تجارت (وتجارت) یکی از مهم‌ترین آنها بود. از سوی دیگر، تحولات در سیاست‌گذاری پولی به گمانه‌زنی‌هایی از اعمال سیاست‌های انقباضی شدید از سوی بانک مرکزی از طریق بازار بین بانکی و انتشار اوراق دامن زده است. اتفاقی که می‌تواند هزینه جذب سپرده برای صنعت بانکداری را با افزایش و سودآوری بانک‌ها در سال جاری را با کاهش روبرو کند.

در این برنامه از خط سود، همراه با محمود صفرزاده مدیر مالی بانک تجارت به چشم‌انداز سیاست‌گذاری بانک مرکزی در بازار پول و اثر آن بر سودآوری صنعت بانکداری و بانک تجارت پرداختیم. موفقیت و برنامه شرکت در جذب سپرده‌ها، وضعیت مطالبات از دولت و اشخاص غیردولتی، محاسبات اکچوئری و برنامه شرکت برای خروج از شرایط فعلی در بازارگردانی سهم، از دیگر موارد مهم مطرح شده در این برنامه بود. مهمان برنامه در انتها نظر خود را در خصوص منصفانه بودن یا نبودن ارزش بازار ۳۴ هزار میلیارد تومانی وتجارت ابراز کرد.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

پتروشیمی تندگویان (شگویا) به عنوان مهم‌ترین تولیدکننده و عرضه کننده PET در کشور با تحول در قیمت‌گذاری محصولات خود روبروست. این تحول، اگرچه سطح رقابت‌ برای محصولات شرکت را کاهش داده، اما میانگین نرخ‌های فروش را تقریبا به همان اندازه با افزایش روبرو کرده و شرکت را از محل فروش داخلی محصولات منتفع خواهد کرد.

در بخش اول این برنامه از خط سود همراه با محمد شایگان مدیر مالی پتروشیمی تندگویان و علی اسکینی، کارشناس بازار سرمایه به جزئیات عرضه تلفیقی PET در بورس کالا توسط پتروشیمی تندگویان پرداختیم. مدیر مالی تندگویان ضمن تشریح مسائل مربوط به قیمت پایه محصولات در بورس کالا، از رفع گلوگاه‌ها و بهبود سطح تولید، اثر مثبت تامین پارازایلن از پتروشیمی بوعلی سینا، وضعیت پرداخت مالیات شرکت و سایر شرکت‌های مستقر در منطقه ماهشهر سخن گفت و به سوالات مخاطبان برنامه خط سود در خصوص جرائم آلایندگی شرکت پاسخ داد.

در بخش دوم این برنامه، مسعود طیبی کارشناس بازار سرمایه به آخرین شفاف‌سازی شرکت‌های دارویی مبنی بر افزایش نرخ آنها پرداخت. وی تشکیل جلسه کمیته قیمت‌گذاری صنعت دارو پس از چند ماه را قدمی مثبت ارزیابی کرد و آن را اتفاق خوبی برای گذار به آزادسازی نرخ دارو دانست. به عقیده کارشناس برنامه، هنوز ابهامات زیادی در خصوص مسیر آزادسازی نرخ‌های فروش در صنعت دارو وجود دارد که اظهار نظر قطعی در خصوص آن را مشکل می‌سازد. در ادامه برنامه، آقای طیبی از طیف افزایش نرخ‌ها و اثر آن بر سودآوری شرکت‌های دارویی گفت.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

شرکت بین‌المللی توسعه صنایع و معادن غدیر (وکغدیر)، بازوی فلزی معدنی سرمایه‌گذاری غدیر محسوب می‌شود و سرمایه‌گذاری‌های متعددی در زنجیره ارزش فلزات و سایر صنایع دارد. رشد قابل‌توجه سودآوری شرکت در سال‌های اخیر و پروژه‌های مهمی که در سال‌های آتی به سبد سرمایه‌گذاری وکغدیر اضافه خواهد شد، عواملی است که بررسی موشکافانه عملیات شرکت و استراتژی توسعه آن را ضروری می‌نماید.

در این برنامه از خط سود همراه با سید ابوتراب فاضل مدیرعامل شرکت بین‌المللی توسعه صنایع و معادن غدیر به مهم‌ترین تحولات و برنامه‌های شرکت در افق بلندمدت پرداختیم. استراتژی شرکت برای تامین سنگ‌آهن جهت تکمیل زنجیره ارزش در صنعت فولاد، تمایل شرکت به فعالیت در معادن فلزات غیرآهنی مهم کشور و رویکرد حضور در کنار شرکت‌های بزرگ در پروژه‌های عظیم از مهم‌ترین نکاتی بود که در این برنامه مطرح شد. مسعود جعفری کارشناس این برنامه بود و نگرانی‌های خود در خصوص زنجیره تامین وکغدیر را مطرح کرد. فاضل در ادامه برنامه از آخرین تصمیمات در جلسه مدیریت بازار وزارت صمت گفت و علت تمایل دولت برای کاهش نرخ سنگ را بررسی کرد.

در بخش دوم برنامه، اسماعیل کاظمی رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی به ادامه صحبت‌های خود پس از برنامه چالشی اخیر در هفتم تیرماه پرداخت.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

صنعت سیمان در هفته‌های اخیر با انتظار کاهش عرضه ناشی از محدودیت تامین برق با رقابت‌های قیمتی در بورس کالا روبرو شده است. اما نحوه مدیریت معاملات در بورس کالا، با نارضایتی گسترده تولیدکنندگان و سرمایه گذاران صنعت سیمان روبرو گردید.

در این برنامه از خط سود، مناظره‌ای میان نمایندگان تولید و توزیع‌ در صنعت سیمان صورت گرفت. همراه با محمدرضا احسان‌فر مدیرعامل هلدینگ همگامان توسعه سیستان و بلوچستان و مالک سیمان سیستان، حمید فرمانی مدیرعامل سیمان آبیک، اسماعیل کاظمی رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی و سروش گرامی کارشناس بازار سرمایه، به مهم‌‎ترین مسائل این روزهای صنعت سیمان پرداخته شد. تولیدکنندگان سیمان به شرایط نابرابر معاملات در بورس کالا پرداختند و رویه‌های فعلی را مورد نقد قرار دادند. رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی از لزوم کنترل قیمت سیمان در بورس کالا گفت و از تصمیمات دولت برای کنترل قیمت سیمان، دفاع کرد.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

تجارت جهانی فولاد پس از آغاز جنگ روسیه و اوکراین دچار تحولات مهمی شده و بازارهای صادراتیِ هدفِ تولیدکنندگان فولاد ایرانی را تحت تاثیر منفی قرار داده است. فولاد کاوه جنوب کیش (کاوه) از مهم‌ترین شرکت‌های تولیدکننده شمش فولادی در حاشیه خلیج فارس است و در سال‌های گذشته برای به ظرفیت رسیدن با مسائل مختلفی روبرو بوده است.

در این برنامه از خط سود، همراه با مسعود جعفری، کارشناس بازار سرمایه به آخرین تحولات جهانی و داخلی در صنعت فولاد پرداختیم. تغییر ضرایب زنجیره فولاد در بورس کالا و نفع آن برای شرکت‌های فولادساز، تحولات جهانی و کف قیمتی بنیادی فولاد در بازارهای جهانی، مساله تامین انرژی و میزان کاهش تولید در صنعت، جزئیات بهبود عملکرد کاوه در زنجیره تامین و چشم‌انداز بهره‌برداری از طرح‌های توسعه شرکت از مهم‌ترین مواردی بود که مورد ارزیابی قرار گرفت. کارشناس برنامه در انتها نظر خود را در خصوص سودآوری و ارزندگی فولاد کاوه جنوب کیش، بیان کرد.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

این روزها شرکت‌های سیمانی، بسته به جانمایی کارخانه‌های خود، نرخ‌های فروش متفاوتی را تجربه می‌کنند. البته با ورود به تابستان و عدم تامین برق کافی کارخانه‌ها، معاملات سیمان برای همه شرکت‌ها داغتر شده است. ابطال بخش مهمی از معاملات سیمان در بورس کالا طی هفته‌های اخیر، به گمانه‌زنی ناظران و تحلیلگران در خصوص کشف نرخ عادلانه سیمان دامن زده است.

در این برنامه از خط سود همراه با رضا نیک‌پور مدیرعامل سیمان کردستان (سکرد) به بررسی آخرین تحولات صنعت سیمان پرداختیم. مدیرعامل سیمان کردستان ابطال معاملات در بورس کالا را غیرمنطقی دانست و انتظار داشت که تقاضای انباشته سیمان، به هر حال روی معاملات سیمان اثرگذار باشد. رضا نیک‌پور در ادامه برنامه به وضعیت تولید و ظرفیت در دسترس کارخانه سیمان کردستان اشاره کرد و بازارهای داخلی و صادراتی سیمان در غرب کشور را مورد بررسی قرار داد. عمر مفید کارخانه و برنامه جدی شرکت برای اورهال و افزایش تولید از دیگر مواد مهم مطرح شده در این برنامه بود.