کاور تیزر

خط سود، Bottom Line

تحلیل شرکت‌های بورسی و صنایع

مجری: محمدرضا دم‌ثنا

پخش زنده: یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۱:۳۰

مهمانان: مدیران عامل و مدیران اجرایی شرکت‌ها به همراه کارشناسان و فعالان بازار و صنعت

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

صنعت سیمان در سال جدید با افزایش هزینه‌های حمل و تولید دست و پنجه نرم می‌کند. از طرفی، تغییرات متعدد در نحوه تعیین فرمول قیمت پایه در بورس کالا، مانع رشد متناسب نرخ سیمان در بورس کالا شده است. سیمان آبیک (سآبیک) بزرگترین بازیگر و تامین‌کننده داخلی صنعت سیمان در مرکز کشور و مهم‌ترین دارایی در پورتفولیوی هلدینگ سیمان فارس و خوزستان (سفارس) محسوب می‌شود.

در این برنامه از خط سود با دعوت از حمید فرمانی، مدیرعامل و نایب‌رئیس هیئت‌مدیره سیمان آبیک و سروش گرامی کارشناس بازار سرمایه، به بررسی آخرین تحولات در شرکت و صنعت سیمان پرداختیم. آخرین تعاملات شرکت‌های سیمانی با وزارت صمت برای تغییر قیمت‌گذاری، وضعیت صادرات، ظرفیت قابل‌دسترس شرکت برای تامین نیاز طرح نهضت ملی مسکن و وضعیت طرح توسعه آسیاب سیمان از مهمترین محورهایی بود که در برنامه مطرح گردید. مهمان‌های برنامه در انتها، به نقش واسطه‌های غیررسمی در سرکوب قیمت سیمان اشاره کردند و رها شدن مدیریت بازار سیمان از دست شرکت‌های تولیدکننده را مورد نقد قرار دادند.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

شرکت‌های یوتیلیتی وظیفه سرویس‌دهی به مهم‌ترین پتروشیمی‌های کشور در عسلویه و ماهشهر را بر عهده دارند. در سال‌های اخیر، بحث نرخ‌گذاری در صنعت یوتیلیتی همواره داغ بوده است. شرکت‌های مبین انرژی خلیج فارس (مبین) و فجر انرژی خلیج فارس (بفجر)، دو شرکت یوتیلیتی فعال در بازار سرمایه هستند که در اردیبهشت ماه، گزارش‌های متعددی مبنی بر تحولات نرخ‌گذاری روانه کدال کرده‌اند.

در این برنامه از خط سود، همراه با علی زال‌خانی مدیرعامل شرکت فجر انرژی خلیج فارس (بفجر)، به بررسی آخرین تحولات در خصوص نرخ‌گذاری یوتیلیتی‌ها پرداختیم. زال‌خانی از تاریخچه فعالیت شرکت و ماهیت قراردادهای منعقد شده با مصرف‌کنندگان یوتیلیتی گفت و از ضرورت تغییر در فرمول نرخ‌گذاری یوتیلیتی‌ها صحبت کرد. ایمان روحانی کارشناس این برنامه بود و به نقد سیاستگذاری شورای رقابت در خصوص نرخ‌گذاری یوتیلیتی‌ها پرداخت. وی لغو مصوبات شورای رقابت سابق توسط اعضای جدید را مورد بررسی قرار داد و راهکارهایی برای خروج شرکت‌های فعال صنعت یوتیلیتی از شرایط فعلی ارائه کرد.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

شرکت نفت پاسارگاد (شپاس) یکی از بزرگترین تولیدکنندگان قیر کشور و خاورمیانه است که مالکیت شش کارخانه قیرسازی در مجاورت پالایشگاه‌های تهران، شازند، آبادان، بندرعباس و تبریز را بر عهده دارد. صنعت قیر طی سال‌های اخیر با تعدد تولیدکنندگان کوچکی مواجه بوده که با اتکا به رویه غیرشفاف تخصیص حواله‌های وکیوم‌باتم مندرج در قانون بودجه، به تولید و صادرات غیررسمی قیر مشغول بوده‌اند. اتفاقی که دست شرکت‌های بزرگ این حوزه نظیر نفت پاسارگاد را از تامین به موقع و کافی مواد اولیه کوتاه نگه داشته و شرکت را وادار به کاهش تولید به کمتر از یک سوم ظرفیت قابل‌دسترس خود کرده است.

در این برنامه از خط سود، همراه با مسعود اسفندیار، مدیرعامل نفت پاسارگاد به بررسی چالش‌های شرکت در تامین مواد اولیه پرداختیم. روند وصول مطالبات، رقابت داخلی، بازارهای صادراتی و رویکرد دولت و پالایشگاه در قبال تخصیص حواله‌های وکیوم‌باتم، از دیگر مواردی بود که در برنامه امروز به آن پرداخته شد.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

صنعت سیمان از سال گذشته تا کنون با تحولات مهمی در حوزه فروش و بهای‌تمام‌شده روبرو بوده است. ورود و تثبیت معاملات همه شرکت‌های سیمانی در بورس کالا زمینه‌ساز شرایطی شد که صنعت از قیمت‌گذاری دستوری فاصله بگیرد. تغییر رویه اخیر محاسبه قیمت پایه معاملات سیمان در بورس کالا نیز تحول مهمی بود که فارغ از جانمایی کارخانه‌ها، نرخ‌های فروش همه شرکت‌های سیمانی در کشور را تحت تاثیر مثبت قرار داد.

در این برنامه از خط سود همراه با حامد اصل‌روستا، رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان سیمان و مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان (سیدکو)، به بررسی آخرین تحولات در صنعت سیمان پرداختیم. نگرانی از دخالت دولت در بازار سیمان پس از آغاز به کار طرح نهضت ملی مسکن، موردی بود که سروش گرامی، کارشناس برنامه مطرح کرد و مهمان برنامه به آن پاسخ داد. در ادامه کارشناس برنامه عدم افزایش نرخ انرژی در صنعت سیمان را مورد تردید قرار داد و مهمان برنامه در خصوص چشم‌انداز مزیت انرژی در صنعت، اظهارنظر نمود.