کاور تیزر

شمارش معکوس، Countdown

نقشه راه سرمایه‌گذاران در آغاز روز

مجری: مهدی طحانی

پخش زنده: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۸:۳۰ الی ۹:۳۰

مهمانان: کارشناسان و فعالان بازار سرمایه و صنایع

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بازار سهام آخرین روز کاری هفته گذشته را بر مدار مثبت سپری کرد تا مقداری از عقبگرد روزهای آغازین هفته را جبران کرده باشد. انتظار برای اخبار جدید از واگذاری بلوک خودروسازان و اخبار مثبت برجامی موجی از خوشبینی در بازار سهام را رقم زد که البته نتیجه آن رشد بیشتر شاخص هم‌وزن نسبت به شاخص کل بود.

در قسمت نخست برنامه شمارش معکوس امروز میزبان مهدی بهداد، کارشناس مسائل اقتصادی بودیم و از ایشان در رابطه با آخرین تحولات بازار مسکن در ماه تیر پرسیدیم. گزارش تیر ماه بانک مرکزی و مرکز آمار از بازار مسکن نشان می‌دهد میانگین قیمت آپارتمان در تهران به بیش از ۴۱ میلیون تومان در هر متر رسیده است. همچنین اگر چه تعداد معاملات نسبت به خرداد کاهشی بوده، نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد قابل‌ملاحظه‌ای داشته است.

به این ترتیب باید گفت هیچ بازاری در کشور طی سال ۱۴۰۱ توان رقابت با بازار مسکن را نداشته است. سوالی که در این‌جا مطرح می‌شود آن است که آیا روند بازدهی‌های مسکن در باقی سال جاری ادامه خواهد داشت؟

از جمله دیگر مواردی که در مصاحبه با کارشناس برنامه مورد بحث قرار گرفت آن است که تورم مسکن و اجاره‌بها چگونه بازار سهام را متاثر کرده است؟ در نهایت به این موضوع پرداختیم که آیا طرح نهضت ملی مسکن می‌تواند سمت عرضه را به صورت معناداری متحول کند و آیا این تحول در روند بازار تاثیر دارد؟

در قسمت دوم برنامه امروز مریم صفری نمایی کلی از صنعت شوینده در بورس تهران را به نمایش گذاشتند. بررسی‌ها نشان می‌دهد حاشیه سود خالص ۴ شرکت بزرگ این صنعت در بهار امسال به محدوده هشدار وارد شده و برای صرفه اقتصادی فعالیت در این صنعت دریافت مجوز افزایش نرخ ضروری به نظر می‌رسد. مساله‌ای که در این بین به آن پرداخته شد آن است که با چه میزان افزایش نرخ نمادهای این صنعت از لحاظ سرمایه‌گذاری موقعیت جذابی ایجاد می‌کنند؟

در نهایت باید گفت بورس تهران معاملات این هفته را با حال و هوای برجامی آغاز کرده است. صف خرید نمادهای بانکی در کنار سبزپوشی خودرویی‌ها این فرضیه را تایید می‌کند. امید به تعیین تکلیف برجام بر کلیت بازار نیز اثر مثبتی داشته است؛ به گونه‌ای که در ساعت نخست معاملات امروز بیش از ۸۵ درصد نمادها در محدوده مثبت قرار گرفته‌اند و بازار سهام شاهد ورود ۱۸ میلیارد تومانی پول‌های حقیقی بوده است.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

شاخص کل بورس اوراق بهادار روز گذشته در محدوده صفر تابلو به پایان رسید. وضعیت بازار به سمت منفی متمایل بود. ارزش معاملات کمتر از ۲ هزار میلیارد تومان شد و خالص فروش اشخاص حقیقی را مجدد در بازار روز گذشته داشتیم.

در بازارهای جهانی نفت برنت ۱۰۰ دلار، فلز مس ۷۷۷۵ دلار، فلز روی ۳۲۸۵ و طلا ۱۷۸۱ دلار در حال معامله هستند.

با خبر عرضه محصولات خودرویی در بورس کالا، خودروسازان در بورس تهران مورد توجه قرار گرفتند.

مرتضی علی اکبری مدیرعامل شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات با موضوع بررسی صنعایع معدنی در این روزهای اقتصاد ایران مهمان بورسان بودند. ایشان وضعیت شرکت ها را از نظر تولید امیدوارکننده و مناسب میدانستند ولی شرکت های ایرانی به دلیل اشباع بازار داخل و همچنین عوارض صادراتی که برای آنها گذاشته شده متاسفانه در فروش موفق نبودند.

ضعف زیرساخت ها مانند آب، برق و گاز نیز باعث شده که شرکت ها نتوانند ظرفیت‌های تولیدی خودشان را به نحو مناسب استفاده نمایند. در حوزه بازار سرمایه نبود اعتماد را مهمترین عامل ضعف در این روزهای بورس می دانند. ایشان امیدوارند اگر کاری توسط سازمان بورس برای اعتماد بخشی در حال انجام است با اطلاع رسانی مناسب، بازار سرمایه آگاه شود.

معصومه طاهرخانی کارشناس بازار سرمایه در مورد عملکرد صنعت اوره در بهار ۱۴۰۱ توضیحاتی ارائه کردند.

هم اکنون شاخص کل متعادل مثبت است. ارزش معاملات ۶۳۰ میلیارد تومان و فضای عمومی بازار سرمایه متعادل مثبت می باشد. صنعت خودرو به عنوان پیشران امروز بازار سرمایه عمل کرده است.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

شاخص کل بورس اوراق بهادار روزگذشته متعادل مثبت به پایان رسید. ارزش خرد معاملات کمتر از ۲ هزار میلیارد تومان بود و مجدد خالص فروش اشخاص حقیقی را در بازار سرمایه داشتیم.

در بازارهای جهانی نفت برنت ۹۹ دلار، فلز مس ۷۸۲۲ دلار، فلز روی ۳۳۵۷ و طلا ۱۷۹۰ دلار در حال معامله هستند. دلار در سامانه نیما ۲۶ هزار و ۶۰۰ تومان و در بازار توافقی ۳۰۳۳۰ تومان می باشد. نرخ عملیات ریپو یا همان نرخ بازخرید اوراق توسط بانک مرکزی از ۲۱ و نیم درصد به ۲۰ درصد رسید.

محمد جمالی کارشناس ارشد بازار سرمایه با موضوع وضعیت صنعت مدیریت دارایی با ادامه شرایط موجود مهمان بورسان بودند. ایشان عنوان می‌کردند که با توجه به مختصات فعلی شرکت ها در بازار سرمایه و سود سازی که دارند و ظروف مرتبط بازارها با همدیگر احتمال اقبال به بازار سرمایه بسیار بالاست. بنابراین صنعت مدیریت دارایی در آینده منتفع این رفتار خواهد شد. در این بین شرکتهایی در این صنعت وجود دارند که رفتار خلاف حرفه‌ای انجام داده و با ارائه تضمین سود به سهامداران باعث گمراهی سهامداران می شوند.

ستاره منصوری کارشناس بازار رمز در مورد آخرین تحولات این بازار توضیحاتی ارائه کردند.

هم اکنون شاخص کل در محدوده صفر تابلو قرار دارد. ارزش معاملات بسیار اندک می باشد. شرایط در بازار در وضعیت رکودی قرار دارد.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران روز گذشته شرایط سختی را پشت سر گذاشت و شاخص کل بورس با کاهش ۱.۲ درصدی و شاخص هم‌وزن با کاهش ۱.۹ درصدی، تابلوی سرخ رنگی را برای بازار سرمایه رقم زدند. به نظر می‌رسد که با وجود بهبود بسیاری از شرایط همچون بازارهای جهانی، نرخ سود بین بانکی و... عدم اعتماد به سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات مسئولان باعث شده است که سرمایه‌گذاران اقدام به خرید سهام نکنند.

بازارهای جهانی امروز بازگشایی می‌شوند و تا این لحظه نفت حوالی ۱۰۳ دلار، مس ۷۹۰۰ دلار و طلا ۱۷۶۰ دلار درحال معامله هستند.

در بخش ابتدایی برنامه امروز همراه با میثم هاشم‌خانی اقتصاددان به بررسی راهکار برون رفت اقتصاد کشور از مسیر فرسایشی موجود پرداختیم. ایشان اعتقاد داشتند که در مرحله اول احیای برجام و افزایش ارتباطات اقتصادی با کشورهای بین‌المللی می‌تواند به بهبود شرایط اقتصادی کشور کمک کند اما در کنار این موضوعات، در داخل نیز نبود شفافیت در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها و همچنین تداوم قیمت‌گذاری‌های دستوری باعث شده است که شرایط اقتصاد به چنین روزی دچار شود.

در بخش بعدی نیز همراه با مهدیه علیجانی کارشناس بازار سرمایه، معاملات بورس کالا در هفته گذشته را بررسی کردیم.

بازار سرمایه امروز شرایط به مراتب بهتری را دنبال می‌کند و صنعت خودرو با توجه به خبر عرضه دوباره محصولات در بورس کالا و همچنین احتمال از سرگیری مذاکرات هسته‌ای، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده است.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

شاخص کل بورس و اوراق بهادار روز گذشته منفی به پایان رسید. ارزش معاملات کانال ۲ هزار میلیارد تومان و بیش از ۳۷۰ میلیارد تومان خالص فروش اشخاص حقیقی در بورس بود.

بازارهای جهانی بسته هستند.

مهترین خبر دیروز، اعلام قیمت متری مسکن در تهران بود که بیش از ۸۰ درصد رشد داشته. در چهار ماه اخیر مسکن در تهران ۲۷ درصد رشد کرده و رشد سالانه مسکن به ۴۵ درصد رسید. نرخ دلاری متری مسکن به پیک ۹ ساله خودش رسیده. نرخ سود بین بانکی هم دو دهم درصد کاهش پیدا کرد و به ۲۱.۱ دهم درصد رسید.

مهدی کباری مدیرعامل کارگزاری بانک صادرات در مورد وضعیت پیش روی کارگزاری‌ها با ادامه وضع موجود توضیحات کامل عنوان کردند ایشان از مسائل صندوق توسعه، منابع کارگزاری نظر صندوق توسعه و نبود نقدینگی در شرکت های کارگزاری و به چالش کشیدن این صنعت توضیحات کافی دادند.

حسین شیبانی نیز به بررسی بازارهای جهانی پرداختند. امیدوار هستند که قیمت های کالاها در بازارهای جهانی به کف قبلی خود برنگردد.

هم اکنون شاخص و وضعیت بازار سرمایه بسیار منفی و ضعیف دنبال می‌شود. اکثر نمادها منفی هستند و شرایط در بورس بسیار نامساعد است.