کاور تیزر

شمارش معکوس، Countdown

نقشه راه سرمایه‌گذاران در آغاز روز

مجری: مهدی طحانی

پخش زنده: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۸:۳۰ الی ۹:۳۰

مهمانان: کارشناسان و فعالان بازار سرمایه و صنایع

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران روز گذشته پس از گذر از نزدیک به هشت روز کاری فشار فروش، با افزایش تقاضا همراه شد و توانست بخش عمده‌ای از کاهش روزانه خود را جبران کند تا بار دیگر امید به ادامه مسیر صعودی زنده شود. این برگشت باعث شد که قدرت تقاضا در بورس امروز با افزایش همراه شود و رنگ بهتری بر تابلوی معاملات نقش ببندد. شاخص کل بورس طی روز جاری با افزایش ۱.۱ درصدی همراه شد و خود را به محدوده ۱.۵۵۴ میلیون واحدی رساند. در سمت مقابل نیز شاخص هم‌وزن توانست عملکرد نسبتا بهتری داشته باشد و ۱.۳۱ درصد به ارتفاع خود افزود تا امید خود به بازپس‌گیری کانال نیم میلیون واحدی را دوباره زنده کند.

در شمارش معکوس امروز همراه با مهدی رباطی، کارشناس مالی و اقتصادی، به بررسی راهکارهای پیشگیری از بحران‌های بورس پرداختیم.

در بخش دوم برنامه نیز به بررسی نشست امشب فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره پرداختیم و روند ۱۷ ساله تورم و نرخ بهره آمریکا مورد بررسی قرار گرفت.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران روز دوشنبه را منفی و متعادل به پایان رساند و شاهد ریزش نماگرهای اصلی بازار سهام بودیم. شاخص کل با افت ۲،۵۰۵ واحدی (معادل ۰.۱۶ درصد) عدد یک میلیون و ۵۳۹ هزار واحدی را ثبت کرد. شاخص کل هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است، نیز شرایط به مراتب بدتری داشت و با افت ۱.۰۳ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد سهام در روز کاری گذشته در کانال ۷ هزار میلیارد تومانی قرار داشت و در نهایت عدد ۷،۰۸۵ میلیارد تومانی را به ثبت رساند. در بین صنایع خودرو و قطعات، فلزات اساسی و غذایی و در بین نمادها پالایش، خودرو و خاور بیشترین ارزش معاملات را داشتند. در روز گذشته، شاهد ادامه خروج پول اشخاص حقیقی از بازار سهام بودیم و حدود ۶۹۰ ميليارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد و یکی از سنگین‌ترین خروج پول‌ها را شاهد بودیم.

در برنامه شمارش معکوس امروز میزبان مهران بهنیا، پژوهشگر اقتصادی بودیم و به بررسی بازار کار و متغیرهای کلان اقتصادی در ایران پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس دیروز یکی از سخت‌ترین روزهای خود را سپری کرد و شاهد بازاری یکدست سرخ‌رنگ بودیم به طوری که به جز برخی تک‌سهم‌ها که تعداد اندکی نیز داشتند، مابقی سهام در محدوده‌های منفی سنگین و صف فروش به کار خود پایان دادند. شاخص کل بورس در انتهای بازار امروز با کاهش سنگین ۳.۶۲ درصدی همراه شد و علاوه بر شکست مرز ۱.۶ میلیون واحدی، در محدوده ۱.۵۴۲ میلیون واحد قرار گرفت. شاخص هم‌وزن نیز در سمت دیگر با ثبت عملکردی مشابه، ۳.۸۸ درصد از ارتفاع خود را از دست داد. ارزش معاملات خرد سهام طی روز جاری عدد ۷۹۲۳ میلیارد تومان را به ثبت رساند و شاهد رکوردشکنی خروج پول ۲۱۴۳ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم. طی سه روز کاری گذشته، جمعا بیش از ۴۹۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی‌ها از چرخه معاملات خارج شده است.

اثرات نامه مرموز شورای رقابت به رییس سازمان بورس در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا، همچنان پایدار است و حواشی منتشر شده طی روزهای گذشته، فشار فروش در بورس تهران را حفظ کرده است.

در شمارش معکوس امروز همراه با حمید میرمعینی، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی احتمال بحران‌سازی در بورس تهران پرداختیم.

در بخش دوم برنامه نیز همراه با معصومه طاهرخانی، کارشناس بازار سرمایه،‌ به بررسی صنعت تکنولوژی و شرکت‌های حاضر در آن پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس روز گذشته در ادامه کاهشی که در هفته گذشته تجربه کرده بود، با فشار عرضه‌ها کار خود را آغاز کرد و در طول بازار نیز با نوساناتی جزئی همراه شد اما در نهایت، خریداران نتوانستند از سد قدرت فروشندگان عبور کنند. شاخص کل بورس در انتهای بازار امروز با کاهش ۰.۷۴ درصدی مواجه شد تا بار دیگر نگران از دست رفتن کانال ۱.۶ میلیون واحدی باشد. شاخص هم‌وزن نیز که امروز شرایط سخت‌تری را دنبال کرده بود، ۱.۶۲ درصد از ارتفاع خود را از دست داد تا روز منفی‌تری را برای کوچک‌های بورس تهران شاهد باشیم. طی داد و ستدهای بورس امروز، ارزش معاملات خرد سهام به مقدار ۷۲۵۶ میلیارد تومان رسید و شاهد خروج پول ۱۲۴۳ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم.

در شمارش معکوس امروز همراه با فردین آقابزرگی، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به ترسیم قدم‌های پایانی بورس ۱۴۰۱ پرداختیم.

در بخش دوم برنامه نیز همراه با مهدیه علیجانی، کارشناس بازار سرمایه، به بررسی معاملات بورس کالا در هفته گذشته پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس روز چهارشنبه درحالی کار خود را آغاز کرد که همچنان شوک چالش‌های عرضه خودرو در بورس کالا بر بازار سنگینی می‌کرد و بازار سهام بار دیگر خود را گرفتار در اقتصاد دستوری می‌دید. از همین رو فشار فروش از همان لحظات ابتدایی قدرت گرفت و به مرور بر مقدار آن نیز افزوده شد تا یکی از سخت‌ترین روزهای بورس ۱۴۰۱ رقم بخورد. شاخص کل بورس در اولین چهارشنبه بهمن ماه، با کاهش ۲.۰۷ درصدی همراه شد و شاخص هم‌وزن نیز با ثبت عملکردی مشابه، ۲.۰۱ درصد از ارتفاع خود را از دست داد و تابلویی سرخ رنگ را به سهامداران ارائه کرد. ارزش معاملات طی این روز عدد ۹۲۶۳ میلیارد تومان را به ثبت رساند و از طرفی شاهد خروج پول ۱۵۳۶ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم تا دومین رکورد خروج پول در ۱۶ ماه اخیر شکسته شود.

در شمارش معکوس امروز همراه با عظیم ثابت، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی دلایل ریزش بورس تهران پرداختیم.

در بخش دوم برنامه نیز همراه با علی هدیه، کارشناس بازار سرمایه، به بررسی وضعیت تکنیکالی شاخص کل بورس در بازه‌های زمانی مختلف پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

اقتصاد دستوری موضوعی است که تقریبا هیچ موافقی ندارد، اما در تنگناهای اقتصادی همواره شاهد این هستیم که سیاست‍گذار این رویکرد ناردست را تکرار می‌کند. در شمارش معکوس امروز همراه با علیرضا قدرتی، کارشناس ارشد بازار سرمایه به بررسی ابعاد مختلف این موضوع پرداخته شد.

وی در خلال این گفت و گو به این موضوع پرداخت مداخله دولت در بازارها در برخی از موارد می‌تواند مفید باشد و در دنیا هم نمونه‌های مشابه داریم. اما هیچگاه این رویه‌ها به صورت مداوم و طولانی موجب کارایی بازار نخواهد شد. در حال حاضر هم صنعت خودرو به واسطه عرضه خودرو در بورس کالا با این معضل دست و پنجه نرم می‌کند.

در ادامه این برنامه مسائل دیگری اعم از بررسی مسائل شکل‌ گرفته در بازار ارز هم مورد بررسی قرار گرفت و به عقیده وی بانک مرکزی سیاست درستی را پیش گرفته است و احتمالا در آینده این سیاست‌ها به سود شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی تمام خواهد شد و شرایط اینگونه پیش می‌رود که احتمالا شاهد افزایش آرام نرخ ارز نیمایی هم باشیم.

بازار سرمایه امروز هم کار خود را با فشار عرضه‌ها شروع کرد و هر دو شاخص مطرح بازار سرمایه هم وارد فاز منفی شدند.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران در روز دوشنبه با وجود شروع مثبت در ساعات ابتدایی خود به دلیل نامه جنجالی شورای رقابت در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا و ادامه قصه پرماجرای خودرو و بورس کالا با فشار عرضه‌ها مواجه شد اما در نهایت نماگرهای اصلی بازار سهام با حمایت‌ نهادهای تصمیم‌گیرنده در این خصوص، کار خود را در محدوده مثبت به پایان رساندند. شاخص کل با رشد ۱،۰۲۵ واحدی (معادل ۰.۰۶ درصد) عدد یک میلیون و ۶۵۳ هزار واحدی را در پایان ثبت کرد. شاخص کل هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است، نیز شرایط بهتری داشت و با رشد ۰.۵۳ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد سهام در روز کاری گذشته در کانال ۱۰ هزار میلیارد تومانی قرار گرفت و در نهایت عدد ۱۰،۱۴۲ میلیارد تومانی را به ثبت رساند. در بین صنایع خودرو و قطعات، شیمیایی و فلزات اساسی بیشترین ارزش معاملات را داشتند. خروج پول اشخاص حقیقی از بازار سهام در روز گذشته ادامه داشت و حدود ۴۵۵ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد.

در برنامه شمارش معکوس امروز میزبان مرتضی کاظمی،‌ پژوهشگر اقتصادی بودیم و به موضوع چالشی و پر بحث این روزهای اقتصاد ایران یعنی اقتصاد دستوری پرداخته شد. در این برنامه تجربه کشورهای مختلف در این‌باره و تغییرات روند آن در چند دهه اخیر اقتصاد ایران بررسی شد. در پایان نیز راهکارهایی برای گذر از این مشکل اقتصادی که به عنوان ریشه مشکلات بنیادی در بخش تولید و عدم توسعه اقتصادی کشور از سوی بسیاری از اقتصاددانان معرفی می‌شود، ارائه شد.

در این برنامه آرمان ملکی، عضو تحریریه فردای اقتصاد نیز توضیحاتی را در رابطه با مهم‌ترین تحولات و آمار معاملات روز گذشته بورس تهران ارائه داد.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس امروز در حالی کار خود را آغاز کرد که بار دیگر رشد قیمت دلار موجی از تقاضا را در بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف ایجاد کرده بود. با این حال اما همچنان هیجان منفی باقی مانده از بازار روز گذشته نیز نقش مهمی در معاملات ایفا می‌کرد و در کل شاهد معاملاتی رفت و برگشتی در طول بازار بودیم. شاخص کل بورس در نهایت با کاهش ۰.۲۸ درصدی مواجه شد و شاخص هم‌وزن نیز ۰.۳۹ درصد از ارتفاع خود را از دست داد که البته در نیمه دوم در تلاش برای جبران افت روزانه خود بودند و بخشی از آن را نیز جبران کردند.

دلار در بازار آزاد طی یک نوسان در ابتدا به حوالی 45400 تومان رسید و سپس با عقب‌نشینی به زیر این کانال نفوذ کرد. بازارهای جهانی در شروع هفته میلادی جدید روندی متعادل و منفی را در پیش گرفته‌اند. نفت در میانه کانال 87 دلاری قرار دارد، طلا به حوالی 1920 دلار رسیده است و مس نیز در آخرین معاملات خود در محدوده 9340 دلار قیمت خورد.

در شمارش معکوس امروز همراه با سیاوش وکیلی، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی دلیل اختلاف بازدهی بازارها در ده ماهه 1401 پرداختیم.

در بخش دوم برنامه نیز عرفان رحمانی، تحلیلگر فردای اقتصاد، به بررسی آمار تورم دی ماه پرداخت.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

دلار در بازار آزاد به کانال ۴۵ هزار تومان رسیده است و سکه طلا نیز حوالی ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت می‌خورد. بازارهای جهانی امروز بسته هستند و فردا کار خود را از سر می‌گیرند.

بورس تهران در روز شنبه با فشار عرضه‌ها همراه شد و در غالب نمادها در محدوده متعادل و منفی پیگیری شد. البته نمادهای کوچکتر بازار شرایط بهتری داشتند و شاهد افت کمتر شاخص هم‌وزن نسبت به شاخص کل بودیم. شاخص کل با افت ۳۱،۵۶۷ واحدی (معادل ۱.۸۷ درصد) و شاخص کل هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است با افت ۰.۸۱ درصدی همراه شد. ارزش معاملات خرد سهام در روز کاری گذشته در کانال ۱۰ هزار میلیارد تومانی قرار گرفت و در نهایت عدد ۱۰،۶۲۵ میلیارد تومانی را به ثبت رساند.

در شمارش معکوس امروز همراه با مهدی دلبری، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی اهمیت بودجه ۱۴۰۲ برای بورس تهران پرداختیم. دلبری در ابتدا عنوان کرد که بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ در همان ابتدا نشان می‌دهد که دولت با کسری بودجه مواجه خواهد بود زیرا پیش‌بینی شده است که ۱.۳ میلیون بشکه نفت صادر شود و بعید است چنین چیزی محقق شود و از آنجا که بیشترین سهم بودجه کشور را درآمدهای نفتی به خود اختصاص می‌دهد، کسری بودجه امری اجتناب ناپذیر خواهد بود.

در بخش دوم برنامه نیز همراه با مهدیه علیجانی، کارشناس بازار سرمایه، به بررسی آخرین معاملات بورس کالا در هفته گذشته پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران روز چهارشنبه را با فراز و نشیب زیادی پشت سر گذاشت که عمده بخش روند نزولی آن نیز به چالش‌های اخیر صنعت خودروسازی کشور مربوط بود اما در نهایت موفق به ثبت یک بازدهی مثبت کوچک شد. شاخص کل بورس در انتهای معاملات آخرین روز دی ماه افزایش ۰.۱۲ درصدی را تجربه کرد تا همچنان به تهدید مقاومت ۱.۷ میلیون واحدی ادامه دهد. در سمت کوچک‌ها نیز شاهد رشد ۰.۴۸ درصدی شاخص هم‌وزن بودیم تا بار دیگر وضعیت بهتری را برای گروه‌ها و صنایع کوچک بازار مشاهده کنیم. ارزش معاملات در روز چهارشنبه عدد ۹۶۷۵ میلیارد تومان را به ثبت رساند و خروج اندک تنها ۷ میلیارد تومانی نیز نتیجه داد و ستدهای حقیقی‌ها بود.

بازارهای جهانی هفته میلادی خود را با رنگی سبز به پایان رساندند. در آخرین معاملات کامودیتی‌ها، نفت به میانه کانال ۸۷ دلاری رسید، مس ۹۳۴۰ دلار شد، روی بالای ۳۴۰۰ دلار قیمت خورد و بیت‌کوین نیز توانست خود را به بیش از ۲۲۶۰۰ دلار برساند. چشم‌انداز کاهش سیاست‌های اتقباضی و همچنین بهبود تقاضا از سمت چین، روند صعودی خوبی را در بازارهای جهانی ایجاد کرده است.

در شمارش معکوس امروز همراه با شاهرخ شریعتی، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی روند تکنیکالی شاخص‌ها و صنایع پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس امروز اگرچه کار خود را با یک بازدهی مثبت به پایان رساند اما از پس از گذشت یک ساعت، قدرت عرضه‌ها با افزایش همراه شد. بورس تهران در روز سه‌شنبه تحت تاثیر بازگشایی نمادهای خودرویی با فشار عرضه همراه شد و در غالب نمادها در محدوده متعادل و مثبت پیگیری شد. البته نمادهای کوچکتر بازار شرایط بهتری داشتند و شاهد رشد بیشتر شاخص هم‌وزن نسبت به شاخص کل بودیم. شاخص کل با رشد ۶،۳۷۳ واحدی (معادل ۰.۳۸ درصد) عدد یک میلیون و ۶۸۷ هزار واحدی را در پایان ثبت کرد. شاخص کل هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است، اما شرایط بهتری داشت و با رشد ۰.۶۴ درصدی همراه شد.
ارزش معاملات خرد سهام در روز کاری گذشته در کانال ۱۰ هزار میلیارد تومانی قرار گرفت و در نهایت عدد ۱۰،۸۷۳ میلیارد تومانی را به ثبت رساند. در بین صنایع خودرو و قطعات، فلزات اساسی و بانک و در بین نمادها خودرو، پالایش و دارایکم بیشترین ارزش معاملات را داشتند. ورود پول اشخاص حقیقی به بازار سهام پس از متوقف شد و روز گذشته حدود ۳۳۳ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد.

در برنامه شمارش معکوس امروز همراه با محبوبه داودی، تحلیلگر اقتصادی به بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ که به تازگی در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس تصویب شده است، پرداختیم. در این برنامه دلایل عدم اصلاح بودجه در سال‌های اخیر و کسری‌های دنباله‌دار آن مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. همچنین نکاتی در رابطه با نقش بودجه غیرعملیاتی در تورم و راهکار برون‌رفت از وضعیت تورمی حاکم بر اقتصاد کشور مطرح شد.

در این برنامه آرمان ملکی، تحلیلگر فردای اقتصاد نیز توضیحاتی را در رابطه مهم‌ترین اخبار، تحولات و روندهای بازار سرمایه ارائه داد.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران روز گذشته توانست پس از استراحت یک روزه خود، با نفسی تازه به مسیر صعودی خود ادامه دهد و معاملات گرمی را در سرمای زمستان به ارمغان بیاورد. شاخص کل بورس امروز در نهایت یک افزایش ۲.۲۵ درصدی را به ثبت رساند و در ارتفاع ۱.۶۸ میلیون واحدی قرار گرفت. در سمت دیگر شاخص هم‌وزن توانست عملکرد بهتری را از خود به نمایش بگذارد و با یک رشد ۳.۰۶ درصدی همراه شود تا هم در صنایع کوچک و هم بزرگ شاهد روزی سبزرنگ باشیم. ارزش معاملات پس از کاهشی که در روز شنبه تجربه کرده بود، بار دیگر به بالای کانال ۱۰هزار میلیارد تومانی رسید و عدد ۱۰۲۱۸ میلیارد تومان را ثبت کرد و در کنار این موضوع شاهد برگشت قدرتمند حقیقی‌ها با یک ورود پول هزار میلیارد تومانی بودیم.

در شمارش معکوس امروز همراه با حمیدرضا پورسلیمی، پژوهشگر اقتصادی به بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ از زوایای مختلف پرداختیم. بررسی ارقام لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ نشان می دهد بودجه ۱۴۰۲ به صورت اسمی، انبساطی است. اما با لحاظ کردن آخرین نرخ نقطه به نقطه تورم، بودجه سال ۱۴۰۲ انبساطی نخواهد بود. در حقیقت اگر هدفگذاری نرخ تورم در سال ۱۴۰۲ بین ۲۰ تا ۳۰ درصد باشد، بودجه انبساطی خواهد بود. اما با نرخ های فعلی تورم بودجه سال ۱۴۰۲ تفاوت چندانی با سال ۱۴۰۱ نخواهد داشت. از طرفی آمارها نشان می دهد میزان انتشار خالص اوراق مالی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ نسبت به قانون بودجه ۱۴۰۱ بیشتر شده است، که این موضوع حکایت از این دارد که هزینه ها نسبت به درآمد بیشتر شده است و از این منظر بودجه انبساطی است. نظر می‌رسد در ساختار بودجه‌ای که هر ساله بعنوان لایحه از طرف دولت نوشته و به مجلس جهت بررسی و تصویب ارائه می‌شود اقداماتی ادامه دار در راستای سیاست اصلاح ساختار بودجه و کنترل تورم و نقدینگی پیش بینی شده که مثبت اما ناکافی می باشد. فروش اوراق به نسبت تکیه به نفت راه بهتری برای کنترل تورم بوده که از قضا در لایحه بودجه فروش اوراق افزایش هم داشته است. دولت به دنبال آن است که هزینه های خود را کنترل و تلاش برای افزایش درآمد خود را در شرایط کنونی مد نظر قرار داده است. دولت برای سال ۱۴۰۲ یک بودجه ای را که قابل اجرا و اندازه گیری می باشد را در نظر گرفته است. همچنین سازمان برنامه و بودجه درآمدی که از محل فروش اموال منقول و غیر منقول در سال ۱۴۰۲ پیش بینی کرده است حدود ۱۰۷ هزار و ۹۹۹ میلیارد تومان پیش بینی کرده است. در این‌گفتگو بخش‌های مختلفی از لایحه بودجه سال آینده و ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار گرفت.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس در روز شنبه کار خود را با چالش‌های مهمی آغاز کرد و در ابتدا نیز با فشار فروش نسبتا زیادی همراه بود اما به مرور این رنگ سرخ جای خود را در اکثر گروه‌ها به رنگ سبز داد تا بازار سهام بار دیگر امیدها به تداوم روند صعودی را افزایش دهد. شاخص کل بورس طی روز شنبه با یک کاهش ۰.۵۱ درصدی همراه شد و این درحالیست که در نیمه دوم معاملات توانست بیش از نیمی از ریزش خود را جبران کند. در سمت دیگر شاخص هم‌وزن با وجود شرایط سختی که در ابتدا با آن مواجه بود، نهایتا در محدوده مثبت و بازدهی ۰.۱۴ درصدی به کار خود پایان داد تا امیدواری‌ها به اوج خود برسد. ارزش معاملات اما به دلیل احتیاط تا نیمه دوم بازار با کاهش نسبت به روزهای گذشته همراه بود و عدد ۷۵۲۵ میلیارد تومان را به ثبت رساند که با یک خروج پول ۳۳۲ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی نیز همراه بود.

بازارهای جهانی امروز پس از توقف دو روزه بازگشایی می‌شوند و در ابتدای کار شاهد کاهش یک دلاری قیمت نفت و نوسان در محدوده 84.5 دلار هستیم. در سمت دیگر اما روند طلا همچنان صعودی است و هم‌اکنون حوالی 1925 دلار نوسان می‌کند.

در شمارش معکوس امروز همراه با سعید مسگری، مدیرعامل گروه مالی شریف، به بررسی چرایی عدم اصلاح ساختار بودجه پرداختیم. مسگری درباره اهمیت بودجه و نقش آن در اقتصاد گفت: بودجه مهم‌ترین سند مالی دولت است که علاوه بر برنامه‌های مالی دولت، می‌تواند مسیر اقتصاد را نیز مشخص کند.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بود اما در پشت پرده نیز اتفاقات تلخ‌تری در حال رخ دادن بودند. شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته جاری با کاهش ۰.۹۷ درصدی همراه شد تا در ارتفاع ۱.۶۵۲ میلیون واحدی قرار بگیرد. در سمت دیگر اما شاخص هم‌وزن با وجود عقب‌گرد از سقف روزانه، توانست خود را در محدوده مثبت حفظ کند و با ثبت یک بازدهی مثبت ۰.۱۱ درصدی، همچنان بالای کانال نیم میلیون واحدی بماند. روز چهارشنبه برای اقتصاد کشور و بازار سرمایه، روز خاصی محسوب می‌شد زیرا دولت پس از کش و قوس‌های فراوان، بالاخره لایحه بودجه سال آینده که مهم‌ترین سند مالی کشور محسوب می‌شود را به صحن علنی مجلس تقدیم کرد و ساعاتی پس از آن نیز بندهای آن به صورت رسمی منتشر شد. نکته مهم بعدی نیز به چالش‌های جدید عرضه خودرو در بورس کالا برمی‌گردد.

بازارهای جهانی طی روزهای گذشته روند صعودی پرقدرتی را دنبال کردند. نفت طی آخرین معاملات خود در هفته میلادی به بالای ۸۵ دلار به ازای هر بشکه رسید، طلا مرز ۱۹۰۰ دلار را پشت سر گذاشت، مس دوباره به بالای کانال ۹ هزار دلاری صعود کرد و روی نیز حوالی ۳۳۰۰ دلار قیمت می‌خورد.

در برنامه شمارش معکوس امروز همراه با محمدحسین نیاتی، کارشناس و مدرس بازار سرمایه، به ترسیم راه بورس با چالش‌های جدید پرداختیم. نیاتی ابتدا درباره عرضه خودرو در بورس کالا و مشکلات اخیر آن صحبت کرد.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران در روز گذشته اگرچه کار خود را با یک بازدهی مثبت به پایان رساند اما از پس از گذشت یک ساعت، قدرت عرضه‌ها با افزایش نسبتا زیادی همراه شد تا احتمال یک روند کاهشی در آخرین روز هفته را قوت ببخشد. شاخص کل بورس امروز در نهایت یک رشد ۱.۲۹ درصدی را به ثبت رساند و در محدوده ۱.۶۶۸ میلیون واحدی قرار گرفت و در سمت مقابل شاخص هم‌وزن نیز توانست با افزایش ۱.۴۶ درصدی همراه شود تا هم در گروه‌های بزرگ و هم کوچک شاهد تعادلی به سمت مثبت باشیم.

رشد بازار طی روزهای گذشته موجی از خوش‌بینی را در بورس تهران ایجاد کرد و نماگرهای اصلی تالار شیشه‌ای توانستند با مقاومت‌های مهمی مقابله کنند. با این حال اما برای دومین روز متوالی است که نشانه‌هایی از قدرت گرفت فروشندگان در معاملات سهام دیده می‌شود که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در ادامه با بررسی این دلایل به پیش‌بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

در شمارش معکوس امروز همراه با امیرعلی موسي‌خانی، مشاور ارشد مالی و اقتصادی، به بررسی حباب‌سنجی بازارها و چشم‌انداز آتی بورس پرداختیم. موسی‌خانی در ابتدای صحبت‌های خود عنوان کرد که متاسفانه بورس تهران در اقتصاد ایران، درون چارچوبی حبس شده است و صرفا توسط عده‌ای خاص هدایت می‌شود.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران، روز دوشنبه را در ادامه عملکرد خوب این هفته، سبزرنگ به پایان رساند. شاخص کل با رشد ۱۱،۶۷۷ واحدی (معادل ۰.۷۷ درصد) به پیشروی خود در کانال ۱‌.۶ میلیون واحدی ادامه داد و در نهایت عدد یک میلیون و ۶۴۶ هزار واحدی را در‌ پایان ثبت کرد. شاخص هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است نیز شرایط مشابهی داشت و با رشد ۰.۸ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد سهام در روز کاری گذشته همچنان در کانال ۱۰ هزار میلیارد تومانی قرار داشت و در نهایت عدد ۱۰،۷۶۳ میلیارد تومانی را به ثبت رساند. در بین صنایع خودرو و قطعات، بانک و فلزات و در بین نمادها خگستر، پالایش و شستا بیشترین ارزش معاملات را داشتند. در روز قبل نیز شاهد ورود پول اشخاص حقیقی به بازار سهام بودیم و در نهایت حدود ۲۵۳ ميليارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای وپاسار و شتران بود.

موافقان و مخالفان افزایش نرخ بهره به عنوان یکی از راهکارهای کنترل تورم نظرات متفاوتی را مطرح می‌کنند. برخی تجربه موفق کشورهای غربی در کنترل تورم اخیر با استفاده از این ابزار مطرح می‌کنند و اعتقاد دارند که از طریق نرخ بهره می‌توان کنترل نقدینگی افسار گسیخته را در دست گرفت و به مسیرمناسب هدایت کرد. اما در مقابل برخی از صاحب نظران عنوان می‌کنند که شرایط اقتصادی ایران با توجه به سایه تحریم‌ها در این اقتصاد، انتظارات تورمی قابل ملاحظه و همچنین ناترازی بانک‌ها را دارد، با کشورهای توسعه یافته متفاوت است و نمی‌توان از این سلاح برای کنترل تورم و نقدینگی استفاده کرد.

در برنامه امروز میزبان رضا قزی‌پور، کارشناس ارشد مسائل مالی و محبوبه داوودی، تحلیلگر اقتصادی بودیم و به بررسی کارایی ابزار نرخ بهره برای کنترل تورم در اقتصاد ایران پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران، روز یکشنبه را سبزرنگ به پایان رساند. شاخص کل با رشد ۳۷،۱۶۶ واحدی (معادل ۲.۳۳ درصد) مقاومت روانی ۱‌.۶ میلیون را شکست و در نهایت عدد یک میلیون و ۶۳۵ هزار واحدی را در‌ پایان ثبت کرد. شاخص هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است نیز شرایط مشابهی داشت و با رشد ۲.۱۴ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد سهام در روز کاری گذشته در کانال ۱۰ هزار میلیارد تومانی قرار گرفت و در نهایت عدد ۱۰،۷۰۰ میلیارد تومانی را به ثبت رساند. در بین صنایع خودرو و قطعات، بانک و فلزات و در بین نمادها خودرو، پالایش و خساپا بیشترین ارزش معاملات را داشتند. در روز قبل شاهد ورود پول اشخاص حقیقی به بازار سهام بودیم و در نهایت حدود ۶۰۰ ميليارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی در بازار اتفاق افتاد.

در برنامه شمارش معکوس سه شنبه همراه با مهراد عباد، نائب رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران و غزاله طایفه، دبیر صنعت، معدن و تجارت فردای اقتصاد به بررسی آخرین آمار تراز تجاری، مهم‌ترین چالش‌های صادرکنندگان،‌ نحوه برگشت دلارهای صادراتی به کشور و مصائب ارز ترجیحی برای صادرات پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل


شاخص کل با رشد ۱۸،۹۴۱ واحدی (معادل ۱.۲ درصد) در آستانه شکست مقاومت روانی ۱‌.۶ میلیون واحدی قرار گرفت و در نهایت عدد یک میلیون و ۵۹۸ هزار واحدی را در‌ پایان ثبت کرد. شاخص هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است اما شرایط بهتری داشت و با رشد ۱.۸۹ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد سهام در روز کاری گذشته در کانال ۸ هزار میلیارد تومانی قرار گرفت و در نهایت عدد ۸،۵۸۳ میلیارد تومانی را به ثبت رساند. در بین صنایع خودرو و قطعات، بانک و شیمیایی و در بین نمادها خودرو، پالایش و خساپا بیشترین ارزش معاملات را داشتند. در روز قبل شاهد ورود پول اشخاص حقیقی به بازار سهام بودیم و در نهایت حدود ۷۰۹ ميليارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی در بازار اتفاق افتاد.

در بخش اول برنامه امروز میزبان افشین جاوید، کارشناس بازار سرمایه بودیم و به بررسی بازار اوراق بدهی و صندوق های درآمد ثابت در هفته گذشته پرداختیم.

در بخش دوم برنامه نیز همراه با مهدیه علیجانی، کارشناس بازارسرمایه به بررسی بورس کالا در هفته گذشته پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بازار سهام پس از ثبت یک هفته طوفانی با رشد بیش از ۱۰ درصدی شاخص کل و ورود ۲هزار میلیارد تومانی سرمایه‌های حقیقی و چند رکورد افزایشی دیگر، معاملات دومین هفته زمستان را در جهتی عکس به پایان رساند. در هفته گذشته شاخص کل ۴.۱۴ درصد کاهش ارتفاع داد و نماگر هم‌وزن به دلیل وضعیت مناسب‌تر گروه‌های با ارزش بازار پایین‌تر، به یک افت ۱.۵۶ درصدی بسنده کرد. همزمان حقیقی‌ها نیز مجددا راه خروج از بازار را در پیش گرفتند و خالص فروش ۱۵۳۴ میلیارد تومانی رقم زدند.

سیاست‌های جدید اعلامی بانک مرکزی پس از تغییر رئیس کل این نهاد پولی اصلی‌ترین دلیل تغییر مسیر نماگرهای بورسی در هفته منتهی به ۱۵ دی‌ماه ۱۴۰۱ بود. عاملی که جامه‌ای قرمز بر تن دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری نیز پوشاند. به طوری که سکه که هفته‌ها صدرنشین بازار دارایی‌ها بود و حبابی بزرگ تشکیل داده بود، در هفته گذشته ۱۱.۳ درصد ارزان‌تر قیمت خورد و قیمت دلار نیز ۶.۹ درصد کاهش یافت. شاخص خودرو بورسان نیز در هفته مورد بررسی افت ۰.۰۴ درصدی را نشان داد.

در شمارش معکوس امروز همراه با بهمن فلاح، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی راه‌های فرار بورس از شرایط کنونی پرداختیم.


در بخش دوم برنامه نیز روند هفتگی بازارهای مختلف مورد بررسی قرار گرفت که شرایط متفاوتی نسبت به هفته‌های قبل‌تر داشتند.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس روز گذشته در طول معاملات دو چهره متفاوت از خود را به نمایش گذاشت به طوری که در ابتدا شاهد برتری قاطع تقاضا و خریداران بودیم و بسیاری از نمادها به خصوص در گروه خودرویی در صف خرید معامله می‌شدند اما به مرور فروشندگان قدرت یافتند و در نهایت شاهد عقب‌نشینی نماگر اصلی تالار شیشه‌ای بودیم. در طول بازار امروز، شاخص کل بورس طی حرکتی رفت و برگشتی برای مدتی به بالای کانال ۱.۶ میلیون واحدی رسید اما در نهایت با کاهش ۰.۱۲ درصدی مواجه شد و در ارتفاع یک میلیون و ۵۹۱ هزار واحدی قرار گرفت. در سمت دیگر اما شاخص هم‌وزن با وجود افزایش عرضه‌ها، توانست خود را در محدوده مثبت حفظ کند و بازدهی ۰.۴۸ درصدی را به ثبت برساند. در این میان ارزش معاملات خرد سهام عدد ۹۸۳۰ میلیارد تومان را ثبت کرد و شاهد خروج ۳۳۳ میلیارد تومانی سرمایه کدهای حقیقی بودیم.

دلار در بازار آزاد حوالی ۴۰۱۰۰ تومان است و دلار توافقی نیز در محدوده ۳۷۸۰۰ تومان قیمت می‌خورد. بازارهای جهانی روز گذشته اولین معاملات خود در سال ۲۰۲۳ را آغاز کردند که اغلب شاهد کاهش قیمت‌ها بودیم.

در برنامه شمارش معکوس امروز همراه با سپهر سعادت به بررسی چشم‌انداز صنایع مختلف در ۱۴۰۲ پرداختیم.

در بخش دوم برنامه نیز به بررسی حباب‌سنجی بازارها پرداختیم و نگاهی نیز به وضعیت اقتصاد جهانی داشتیم.