کاور تیزر

شمارش معکوس، Countdown

نقشه راه سرمایه‌گذاران در آغاز روز

مجری: مهدی طحانی

پخش زنده: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۸:۳۰ الی ۹:۳۰

مهمانان: کارشناسان و فعالان بازار سرمایه و صنایع

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

روز گذشته شاخص بازار سهام کار خود را با اصلاح جزیی به پایان برد. این در حالی است که ارزش معاملات بورس به اوج ۸ ماه اخیر رسید که امید به عبور از رکود معاملاتی را به صورت محسوس تقویت کرد. در مقابل باید عنوان کرد که معامله‌گران حقیقی همچنان با تردید به روند بورس می‌نگرند و روز گذشته ۳۲۶ میلیارد تومان پول را از قسمت سهامی بازار خارج کردند.

در این روزها مهم‌ترین بحث فضای عمومی کشور حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی و رشد قابل توجه قیمت کالاهای اساسی است. این مساله به نگرانی‌های متعددی دامن زده است. این در حالی است که قریب به یقین کارشناسان اقتصادی معتقدند حذف ارز ترجیحی اقدامی ضروری و گریزناپذیر بوده است. دولت مدعی است که با اختصاص یارانه نقدی به دهک‌های ضعیف جامعه قدرت خرید این اقشار را برده و به این ترتیب از فشار بر جامعه خواهد کاست.

در قسمت برنامه اول امروز میزبان رحیم سخن‌لطیف، کارشناس اقتصادی و از اعضای تحریریه بورسان بودیم و از ایشان در رابطه با اثرات حذف ارز ترجیحی بر تورم عمومی پرسیدیم. ایشان همچنین در رابطه با اثرات تغییرات اخیر بر قدرت خرید مردم توضیح داد. به نظر می‌رسد اقشار ضعیف جامعه از نحوه جدید هدفمندی یارانه‌ها منتفع خواهند شد. در این صورت منشا نگرانی‌های اخیر چیست؟

در قسمت دوم برنامه امروز میزبان خشایار بدیعی، کارشناس بازار سرمایه بودیم و از ایشان در رابطه تحولات بورس کالا در یک هفته اخیر پرسیدیم. از جمله مهم‌ترین اخبار این روزها آغاز عرضه خودرو در بورس کالاست که از چهارشنبه این هفته با فروش یک محصول بهمن‌موتور آغاز می‌شود. این اتفاق نه تنها بر معاملات سهام خودرویی اثر قابل توجهی خواهد داشت می‌تواند فضای صنعت مربوطه را نیز به سمت بهره‌وری بیش‌تر ببرد.

بورس تهران در نیم‌ساعت نخست معاملات امروز توانست بار دیگر در مسیر صعود قرار گیرد و به سمت سقف ۲۰ ماهه خود خیز بردارد. در معاملات امروز، مطابق انتظار خودرویی‌ها بیشترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار دارند. سیمانی‌ها نیز در آستانه عرضه اولیه سهام سیمان آبیک بار دیگر مورد استقبال قرار گرفته‌اند. در گروه فلزات اساسی نیز شاهد استقبال معامله‌گران از سهام کوچکتر هستیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران روز گذشته را نیز با صعود ملایم سپری کرد و شاخص این بازار یک قدم دیگر به سقف ۸ ماهه خود نزدیک شد. با این حال بازار روز گذشته از چرخش پول‌ها و استراحت سهام پالایشی خبر می‌داد. خودرویی‌ها همچنان بیش‌ترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار داشتند.

در بخش اول برنامه شمارش معکوس امروز به بررسی وضعیت بازار مسکن در اولین ماه از سال جدید پرداختیم. طبق گزارش بانک مرکزی از تحولات این بازار، مسکن تنها بخشی بوده که در ماه فروردین از تورم عمومی جا مانده است. با این حال حجم معاملات مسکن نسبت به ماه‌های مشابه سال‌های قبل منطقی و قابل ملاحظه بوده است. مهدی بهداد، کارشناس بازار مسکن علت این رفتار را توضیح می‌دهد. همچنین از جمله تحولات مهم سال‌های اخیر بخش مسکن، کاهش مجوزهای ساخت و ساز و کاهش تمایل به معامله خانه‌های نوساز است. عوامل و نشانه‌های این تحولات نیز در ۳ بعد خرد، کلان و توسعه‌ای بررسی شد. در نهایت به رمزگشایی از اوج‌گیری دوباره قیمت اوراق تسه در بازار سرمایه پرداختیم.

در بخش دوم برنامه خشایار بدیعی کارشناس بازار سرمایه به بررسی آخرین تحولات بورس کالا و کرک‌اسپرد محصولات پالایشی پرداخت.

بازار سهام معاملات امروز را با افزایش فشار عرضه‌ها آغاز کرده است. شاخص کل بورس رفته‌رفته و در مواجهه با سقف روانی به محدوده منفی خزیده است. بیش از ۶۰ درصد نمادهای بازار با کاهش قیمت همراه شده‌اند و قسمت سهامی بازار شاهد خروج بیش از ۴۰ میلیارد تومان پول حقیقی بوده است.