کاور تیزر

شمارش معکوس، Countdown

نقشه راه سرمایه‌گذاران در آغاز روز

مجری: مهدی طحانی

پخش زنده: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۸:۳۰ الی ۹:۳۰

مهمانان: کارشناسان و فعالان بازار سرمایه و صنایع

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران در ادامه معاملات خوب روز یکشنبه توانست از همان ابتدا روز بسیار سبزی را آغاز کند و تا پایان نیز تقاضا قدرتمندترین نیروی معاملات بود تا یکی از بهترین روزهای بورس تهران از زمان ریزش تاریخی سال ۹۹ رقم بخورد. شاخص کل بورس در انتهای بازار دیروز افزایش چشمگیر ۴.۰۹ درصدی را تجربه کرد تا بار دیگر یک رکورد خوب از خود به جای بگذارد و بتواند با قدرت بالایی از سد مقاومت مهم ۱.۶ میلیون واحدی عبور کند. شاخص هم‌وزن نیز اگرچه به اندازه شاخص کل صعود نکرد اما روز خوبی داشت و با افزایش ۲.۸۲ درصدی همراه شد. یکی از نکات مهم بازار این روزها، رشد دوباره ارزش معاملات و فاصله گرفتن از اعداد زیر ۴ هزار میلیارد تومان است به طوری که روز کاری گذشته عدد ۱۰۱۴۰ میلیارد تومان را به ثبت رساند. از سمتی ورود پول نیز با قدرت خوبی در حال تزریق به سهام است و امروز نیز شاهد ورود ۳۷۱ میلیارد تومان از سمت کدهای حقیقی بودیم.

در شمارش معکوس امروز همراه با کمال خانزاده، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی روزهای سبز بورس و چشم‌انداز آن پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران اسفند ماه را صعودی و مثبت دنبال کرد و شاهد رشد قابل نماگرهای اصلی بازار سهام بودیم. شاخص کل با رشد ۶۰۸۹۷ واحدی (معادل ۳گ۹۷ درصد) عدد یک میلیون و ۵۹۴ هزار واحدی را ثبت کرد و در آستانه ورود کانال ۱.۶ میلیون واحدی قرار گرفت . شاخص کل هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است، شرایط مشابهی داشت و با رشد ۳.۴۵ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد سهام در روز کاری گذشته رشد محسوسی را تجربه کرد و در کانال ۷ هزار میلیارد تومانی قرار گرفت. در روز گذشته، روند خروج پول اشخاص حقیقی از بازار سهام پس از مدت‌ها متوقف شد و حدود ۱۲۴۹ ميليارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی در بازار اتفاق افتاد که برترین ورود پول اشخاص حقیقی در ۵ ماه اخیر و رتبه سوم از ابتدای سال ۱۴۰۰ محسوب می‌شود.

در بخش اول شمارش معکوس امروز همراه با احسان اسدی، کارشناس مسائل اقتصادی به بررسی درد مزمن و تورم افسارگسیخته در اقتصاد ایران پرداختیم، دلایل ریشه‌ای آن مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مسیر پیش‌روی آن در سال آینده ترسیم شد.

در بخش دوم برنامه نیز همراه با حسین شیبانی، کارشناس بازارهای مالی بین‌الملل به بررسی بازارهای جهانی و آخرین تحولات آن پرداختیم.

همچنین در این برنامه آرمان ملکی، عضو تحریریه فردای اقتصاد به بررسی آمار معاملات و مهم‌ترین اخبار بازار سهام پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس روز گذشته را می‌توان به نوعی جدال بین خریداران و فروشندگان قلمداد کرد که به دلیل شرایط و خبرهای روز گذشته، برتری نسبی را به خریداران ارائه کرد و در نهایت نماگرها توانستند کار خود را با بازدهی مثبت به پایان برسانند. با این حال اما در انتهای بازار به جز تعداد اندکی از صنایع، مابقی با فشار بیشتر عرضه‌ها مواجه شدند. شاخص کل بورس طی معاملات امروز در انتهای کار بازدهی مثبت ۰.۵۶ درصدی را به ثبت رساند و شاخص هم‌وزن نیز که روز ضعیف‌تری را تجربه می‌کرد، با افزایش ۰.۴۱ درصدی همراه شد. ارزش معاملات اما همچنان در سطوح پایین خود باقی ماند و عدد ۳۹۳۶ میلیارد تومان را ثبت کرد که در کنار این موضوع، خروج پول ۲۷۲ میلیارد تومانی، هرچند با شدت کمتر نسبت به روزهای قبل، تداوم یافت.

در شمارش معکوس امروز همراه با حسن رضایی‌پور، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی دلیل جاماندگی بورس از صعود بازارها در بهمن ماه پرداختیم. رضایی‌پور اعتقاد داشت که دلیل اصلی عدم استقبال سرمایه‌گذاران به بورس تهران در ماه بهمن، به فرصت‌های کسب سود بدون ریسک در بازارهای دیگر همچون دلار ارتباط دارد.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران در هفته گذشته نیز شرایط سختی را دنبال کرد و نتوانست با وجود رالی صعودی که در بازارها اتفاق افتاده است، رنگ سبزی بر نماگرهای خود به نمایش بگذارد. بورس روز چهارشنبه نیز شرایط مشابهی را طی کرد و شاخص کل بورس کاهش ۰.۸۶ درصدی تجربه کرد و در محدوده ۱.۵۲۴ میلیون واحدی قرار گرفت. شاخص هم‌وزن نیز با عملکردی نسبتا مشابه اما ضعیف‌تر، ۰.۹۶ درصد از ارتفاع خود را از دست داد. ارزش معاملات نیز به عنوان سنجه‌ای از میزان رونق و رکود بورس تهران، مدتی است به زیر مرز ۴ هزار میلیارد تومان برگشته و روز چهارشنبه نیز عدد ۳۴۰۳ میلیارد تومان را به ثبت رساند که با خروج پول ۴۳۹ میلیارد تومانی همراه بود.

در شمارش معکوس امروز همراه با شاهرخ شریعتی، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی روند تکنیکالی شاخص‌ها و صنایع پرداختیم.

در بخش دوم برنامه نیز همراه با مهدیه علیجانی، کارشناس بازار سرمایه، به بررسی معاملات بورس کالا در هفته گذشته پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

برخلاف ماه‌های گذشته بانک مرکزی آمار معاملات مسکن را این ماه هنوز منتشر نکرده است اما آمار مرکز آمار در رابطه با معاملات مسکن در دی ماه منتشر شده است. از سوی دیگر مشاهده می‌کنیم که بازار سهام بیش از 10 روز معاملاتی است که در حالت رکودی به سر می‌برد اما سایر بازار در حال سقف شکنی هستند. به همین دلیل در شمارش معکوس امروز با مهدی بهداد کارشناس مسائل اقتصادی در رابطه با مشخصه‌های مهم در بازار مسکن گفتگو داشتیم.

مهدی بهداد از جنبه‌های متفاوت همچون نرخ دلار، مشخصه‌های کلان اقتصادی مثل پول و شبه پول داده‌های این بازار را مورد بررسی قرار داد. وی در ادامه به موضوع مولدسازی دارایی‌های دولت اشاره داشت و به گفته وی این طرح در کوتاه مدت می‌تواند در قیمت‌های بازار مسکن تغییر ایجاد کند و نمی‌تواند تاثیر بلند مدتی را داشته باشد.

باتوجه به فقر داده‌ای که در بازار مسکن با آن مواجه هستیم نمی‌توان تحلیل‌هایی با دقت تحلیل‌های بازار سرمایه را برای بازار مسکن استخراج کرد و عموم سرمایه‌گذاران هم به صورت سنتی در این بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در پایان هم بهداد تاثیر داده‌های کلان اقتصادی و همچنین بازار مسکن را بر نمادهای حاضر در صنعت ساختمانی در بازار سرمایه را مورد واکاوی قرار داد

بازار سرمایه امروز را هم در دامنه‌‌های منفی شروع کرد و ارزش معاملات نیز در سطوح پایینی قرار گرفته است.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران معتقد است که سیاست‌ها برای توسعه صنعتی در ایران کیلویی بوده و سال‌هاست که درگیر نگرش‌های کوتاه‌مدت هستیم. این فعال اقتصادی خطاهای سیاستگذاران در مسیر توسعه را تشریح کرد.

فردای اقتصاد: علیرضا کلاهی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران معتقد است که سیاست‌ها برای توسعه صنعتی در ایران کیلویی بوده و سال‌هاست که درگیر نگرش‌های کوتاه‌مدت هستیم. وی در گفتگو با «فردای اقتصاد» با ارزیابی خطاهای توسعه صنعتی در ایران به صنایع منبع‌محور اشاره کرده که پتانسیل قوی برای بلعیدن اقتصاد دارند؛ موضوعی که اتحاد جماهیر شوروی هم تجربه شده است.

به گفته کلاهی، اقتصاد ایران مشکلات ساختاری متعددی دارد که از جمله آن می‌توان به قیمت تمام شده بالا اشاره کرد و بخش خصوصی نیز در طراحی صنعتی، بازاریابی و تحقیق و توسعه ضعیف بوده است. در این میان، تنها مزیت تولید در ایران، داشتن منابع طبیعی (معدن و انرژی) است. رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی با طرح این سوال که نقش ایران در دنیا چیست؟، گفت: بدون ارتباط با دنیا نمی‌توانیم مسیری که برای توسعه صنعتی باید طی کنیم را برویم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران همانطور که انتظار می‌رفت، کار خود را در محدوده منفی آغاز کرد و این روند منفی با نوسانات بسیار اندکی تا انتها ادامه داشت. شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری با کاهش ۰.۷۸ درصدی مواجه شد و به محدوده ۱.۵۴۵ میلیون واحدی رسید. در سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز با کاهش روبرو بود و ۰.۹۷ درصد از ارتفاع خود را از دست داد. ارزش معاملات نیز طی بازار امروز بار دیگر در محدوده ضعیفی نسبت به گذشته رسید و عدد ۳۷۲۳ میلیارد تومان را به ثبت رساند و همچنین شاهد خروج پول ۴۶۳ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بود.

در شمارش معکوس امروز همراه با ابراهیم نوایی، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی قدم‌های نهایی بورس در 1401 پرداختیم. وی در این گفتگو شرایط موجود بورس تهران و چشم‌انداز ماه‌های پیش رو را مورد بررسی قرار داد.

در بخش دوم برنامه نیز روند تغییرات 2 ماهه ارزش معاملات خرد سهام و همچنین ورود و خروج پول حقیقی‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران در روز چهارشنبه معاملات بسیار کم‌رمقی را پشت سر گذاشت تا همچنان نگرانی و قدم‌های محتاط خود نسبت به اتفاقات اخیر را به سیاستگذاران نشان دهد. طی معاملات آخرین روز از هفته گذشته، شاخص کل بورس کار خود را تنها با یک افزایش کوچک ۰.۱ درصدی به پایان رساند و در محدوده ۱.۵۵۸ میلیون واحدی قرار گرفت. از سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز با وجود معاملات بهتری که پشت سر گذاشته بود، به یک افزایش ۰.۲۳ درصدی بسنده کرد تا در نمادهای کوچک نیز شاهد روند کم‌نوسانی باشیم. ارزش معاملات نیز با ثبت یک عدد ۴۴۶۲ میلیارد تومانی در کنار خروج پول ۴۰۲ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی، این صحبت را تایید می‌کنند.

در شمارش معکوس امروز همراه با سید محسن موسوی، کارشناس بازار سرمایه، به بررسی دلیل کم‌رمقی بورس تهران پرداختیم.

در بخش دوم برنامه نیز همراه با مهدیه علیجانی، کارشناس بازار سرمایه، به بررسی آخرین معاملات بورس کالا در هفته گذشته پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس روز گذشته توانست برخلاف روزهای قبل و به واسطه خبرهای مثبتی که در زمینه عرضه خودرو در بورس کالا منتشر شد، روند صعودی پرقدرتی را در پیش بگیرد و نماگرهای اصلی خود را با افزایش‌های بیش از یک درصدی همراه کند. شاخص کل بورس طی معاملات دیروز کار خود را با یک افزایش ۱.۲۱ درصدی به پایان رساند و به محدوده ۱.۵۵۶ میلیون واحدی رسید. در سمت دیگر شاخص هم‌وزن نیز که به واسطه خودرویی‌ها روز خوبی را پشت سر گذاشته بود، ۱.۷۲ درصد بر ارتفاع خود افزود. ارزش معاملات اما در بازار دیروز بار دیگر وارد فاز نزولی شد و عدد ۴۸۷۶ میلیارد تومان را به ثبت رساند. از سمتی اما با وجود روز سبز و خوبی که طی شد، خروج پول از سمت کدهای حقیقی متوقف نشد و شاهد خروج ۱۹۶ میلیارد تومانی از چرخه معاملات سهام بودیم.

در شمارش معکوس امروز همراه با مهرزاد منتظری، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی چشم‌انداز بورس تهران پرداختیم.

در بخش دوم برنامه همراه با این کارشناس به بررسی صندوق‌های بخشی و شرایط آن‌ها پرداختیم. این صندوق‌ها از هفته آینده برای اولین بار به بازار سرمایه وارد می‌شوند. اولین صندوق بخشی با نام «پتروآگاه»، از یکشنبه هفته آینده در بورس تهران پذیره‌نویسی می‌شود.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران روز دوشنبه را تحت تاثیر اخبار و تحولات روزهای گذشته، در مدار منفی به پایان رساند و شاهد افت محسوس در نماگرهای اصلی بازار سهام بودیم. شاخص کل با افت 2319واحدی (معادل ۰.۱۵ درصد) عدد یک میلیون و ۵۳۷ هزار واحدی را ثبت کرد و پایین‌تر از میانه کانال ۱.۵ میلیون واحدی قرار گرفت. شاخص کل هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است، شرایط بدتری داشت و با افت ۰.۸۲ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد سهام در روز کاری گذشته در کانال ۴ هزار میلیارد تومانی قرار داشت و در نهایت عدد ۴،۵۴۵ میلیارد تومانی را به ثبت رساند. در بین صنایع بانکی‌ها، املاک و مستغلات و خودرو و قطعات و در بین نمادها پالایش، وبملت و دارایکم بیشترین ارزش معاملات را داشتند. روز گذشته، شاهد ادامه خروج پول اشخاص حقیقی از بازار سهام بودیم و حدود ۵۳۲ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد.

در برنامه شمارش معکوس امروز همراه با مرتضی کاظمی، تحلیلگر اقتصادی و تهیه‌کننده برنامه گفتگوی فردا، به بررسی راهکارهای بهینه خروج از اقتصاد دستوری با توجه به تجربه سایر کشورها در این زمینه پرداختیم.

همچنین در این برنامه آرمان ملکی، عضو تحریریه فردای اقتصاد توضیحاتی را در رابطه با آمار معاملات بورس تهران در روز گذشته و آخرین تحولات این بازار ارائه دادند.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران در روز چهارشنبه، معاملات بسیار کم‌رمق و محتاطی را پشت سر گذاشت و نماگرها نیز در نهایت با یک بازدهی حداقلی کار خود را به پایان برسانند تا به نوعی همچنان شاهد ترکش‌های شوک اخیر به روند بازار سهام باشیم. شاخص کل بورس طی معاملات روز چهارشنبه، کار خود را با یک رشد تنها ۰.۰۴ درصدی به پایان رساند و در سمت دیگر شاخص هم‌وزن که شرایط به نسبت بهتری را سپری می‌کرد، افزایش ۰.۳۱ درصدی را تجربه کرد. ارزش معاملات نیز با کاهش زیادی نسبت به چند وقت اخیر، عدد ۵۰۳۷ میلیارد تومان را به ثبت رساند و با وجود رنگ سبز در نماگرهای قیمتی، شاهد خروج پول ۳۲۰ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم.

در شمارش معکوس امروز همراه با امیر جعفری، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی دلایل خروج پول از بورس پرداختیم. جعفری در ابتدای صحبت‌های خود به دو برش زمانی از بورس تهران پرداخت که طی یک هفته گذشته دو روی متفاوت از خود را به نمایش گذاشت.

در بخش دوم برنامه نیز بازدهی بازارهای مختلف از ابتدای سال تا نیمه زمستان 1401 مورد بررسی قرار گرفت و همچنین درباره روند 50 ساله نرخ بیکاری در آمریکا و پیام آن صحبت شد.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران روز گذشته پس از گذر از نزدیک به هشت روز کاری فشار فروش، با افزایش تقاضا همراه شد و توانست بخش عمده‌ای از کاهش روزانه خود را جبران کند تا بار دیگر امید به ادامه مسیر صعودی زنده شود. این برگشت باعث شد که قدرت تقاضا در بورس امروز با افزایش همراه شود و رنگ بهتری بر تابلوی معاملات نقش ببندد. شاخص کل بورس طی روز جاری با افزایش ۱.۱ درصدی همراه شد و خود را به محدوده ۱.۵۵۴ میلیون واحدی رساند. در سمت مقابل نیز شاخص هم‌وزن توانست عملکرد نسبتا بهتری داشته باشد و ۱.۳۱ درصد به ارتفاع خود افزود تا امید خود به بازپس‌گیری کانال نیم میلیون واحدی را دوباره زنده کند.

در شمارش معکوس امروز همراه با مهدی رباطی، کارشناس مالی و اقتصادی، به بررسی راهکارهای پیشگیری از بحران‌های بورس پرداختیم.

در بخش دوم برنامه نیز به بررسی نشست امشب فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره پرداختیم و روند ۱۷ ساله تورم و نرخ بهره آمریکا مورد بررسی قرار گرفت.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران روز دوشنبه را منفی و متعادل به پایان رساند و شاهد ریزش نماگرهای اصلی بازار سهام بودیم. شاخص کل با افت ۲،۵۰۵ واحدی (معادل ۰.۱۶ درصد) عدد یک میلیون و ۵۳۹ هزار واحدی را ثبت کرد. شاخص کل هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است، نیز شرایط به مراتب بدتری داشت و با افت ۱.۰۳ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد سهام در روز کاری گذشته در کانال ۷ هزار میلیارد تومانی قرار داشت و در نهایت عدد ۷،۰۸۵ میلیارد تومانی را به ثبت رساند. در بین صنایع خودرو و قطعات، فلزات اساسی و غذایی و در بین نمادها پالایش، خودرو و خاور بیشترین ارزش معاملات را داشتند. در روز گذشته، شاهد ادامه خروج پول اشخاص حقیقی از بازار سهام بودیم و حدود ۶۹۰ ميليارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد و یکی از سنگین‌ترین خروج پول‌ها را شاهد بودیم.

در برنامه شمارش معکوس امروز میزبان مهران بهنیا، پژوهشگر اقتصادی بودیم و به بررسی بازار کار و متغیرهای کلان اقتصادی در ایران پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس دیروز یکی از سخت‌ترین روزهای خود را سپری کرد و شاهد بازاری یکدست سرخ‌رنگ بودیم به طوری که به جز برخی تک‌سهم‌ها که تعداد اندکی نیز داشتند، مابقی سهام در محدوده‌های منفی سنگین و صف فروش به کار خود پایان دادند. شاخص کل بورس در انتهای بازار امروز با کاهش سنگین ۳.۶۲ درصدی همراه شد و علاوه بر شکست مرز ۱.۶ میلیون واحدی، در محدوده ۱.۵۴۲ میلیون واحد قرار گرفت. شاخص هم‌وزن نیز در سمت دیگر با ثبت عملکردی مشابه، ۳.۸۸ درصد از ارتفاع خود را از دست داد. ارزش معاملات خرد سهام طی روز جاری عدد ۷۹۲۳ میلیارد تومان را به ثبت رساند و شاهد رکوردشکنی خروج پول ۲۱۴۳ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم. طی سه روز کاری گذشته، جمعا بیش از ۴۹۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی‌ها از چرخه معاملات خارج شده است.

اثرات نامه مرموز شورای رقابت به رییس سازمان بورس در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا، همچنان پایدار است و حواشی منتشر شده طی روزهای گذشته، فشار فروش در بورس تهران را حفظ کرده است.

در شمارش معکوس امروز همراه با حمید میرمعینی، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی احتمال بحران‌سازی در بورس تهران پرداختیم.

در بخش دوم برنامه نیز همراه با معصومه طاهرخانی، کارشناس بازار سرمایه،‌ به بررسی صنعت تکنولوژی و شرکت‌های حاضر در آن پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس روز گذشته در ادامه کاهشی که در هفته گذشته تجربه کرده بود، با فشار عرضه‌ها کار خود را آغاز کرد و در طول بازار نیز با نوساناتی جزئی همراه شد اما در نهایت، خریداران نتوانستند از سد قدرت فروشندگان عبور کنند. شاخص کل بورس در انتهای بازار امروز با کاهش ۰.۷۴ درصدی مواجه شد تا بار دیگر نگران از دست رفتن کانال ۱.۶ میلیون واحدی باشد. شاخص هم‌وزن نیز که امروز شرایط سخت‌تری را دنبال کرده بود، ۱.۶۲ درصد از ارتفاع خود را از دست داد تا روز منفی‌تری را برای کوچک‌های بورس تهران شاهد باشیم. طی داد و ستدهای بورس امروز، ارزش معاملات خرد سهام به مقدار ۷۲۵۶ میلیارد تومان رسید و شاهد خروج پول ۱۲۴۳ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم.

در شمارش معکوس امروز همراه با فردین آقابزرگی، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به ترسیم قدم‌های پایانی بورس ۱۴۰۱ پرداختیم.

در بخش دوم برنامه نیز همراه با مهدیه علیجانی، کارشناس بازار سرمایه، به بررسی معاملات بورس کالا در هفته گذشته پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس روز چهارشنبه درحالی کار خود را آغاز کرد که همچنان شوک چالش‌های عرضه خودرو در بورس کالا بر بازار سنگینی می‌کرد و بازار سهام بار دیگر خود را گرفتار در اقتصاد دستوری می‌دید. از همین رو فشار فروش از همان لحظات ابتدایی قدرت گرفت و به مرور بر مقدار آن نیز افزوده شد تا یکی از سخت‌ترین روزهای بورس ۱۴۰۱ رقم بخورد. شاخص کل بورس در اولین چهارشنبه بهمن ماه، با کاهش ۲.۰۷ درصدی همراه شد و شاخص هم‌وزن نیز با ثبت عملکردی مشابه، ۲.۰۱ درصد از ارتفاع خود را از دست داد و تابلویی سرخ رنگ را به سهامداران ارائه کرد. ارزش معاملات طی این روز عدد ۹۲۶۳ میلیارد تومان را به ثبت رساند و از طرفی شاهد خروج پول ۱۵۳۶ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم تا دومین رکورد خروج پول در ۱۶ ماه اخیر شکسته شود.

در شمارش معکوس امروز همراه با عظیم ثابت، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی دلایل ریزش بورس تهران پرداختیم.

در بخش دوم برنامه نیز همراه با علی هدیه، کارشناس بازار سرمایه، به بررسی وضعیت تکنیکالی شاخص کل بورس در بازه‌های زمانی مختلف پرداختیم.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

اقتصاد دستوری موضوعی است که تقریبا هیچ موافقی ندارد، اما در تنگناهای اقتصادی همواره شاهد این هستیم که سیاست‍گذار این رویکرد ناردست را تکرار می‌کند. در شمارش معکوس امروز همراه با علیرضا قدرتی، کارشناس ارشد بازار سرمایه به بررسی ابعاد مختلف این موضوع پرداخته شد.

وی در خلال این گفت و گو به این موضوع پرداخت مداخله دولت در بازارها در برخی از موارد می‌تواند مفید باشد و در دنیا هم نمونه‌های مشابه داریم. اما هیچگاه این رویه‌ها به صورت مداوم و طولانی موجب کارایی بازار نخواهد شد. در حال حاضر هم صنعت خودرو به واسطه عرضه خودرو در بورس کالا با این معضل دست و پنجه نرم می‌کند.

در ادامه این برنامه مسائل دیگری اعم از بررسی مسائل شکل‌ گرفته در بازار ارز هم مورد بررسی قرار گرفت و به عقیده وی بانک مرکزی سیاست درستی را پیش گرفته است و احتمالا در آینده این سیاست‌ها به سود شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی تمام خواهد شد و شرایط اینگونه پیش می‌رود که احتمالا شاهد افزایش آرام نرخ ارز نیمایی هم باشیم.

بازار سرمایه امروز هم کار خود را با فشار عرضه‌ها شروع کرد و هر دو شاخص مطرح بازار سرمایه هم وارد فاز منفی شدند.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس تهران در روز دوشنبه با وجود شروع مثبت در ساعات ابتدایی خود به دلیل نامه جنجالی شورای رقابت در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا و ادامه قصه پرماجرای خودرو و بورس کالا با فشار عرضه‌ها مواجه شد اما در نهایت نماگرهای اصلی بازار سهام با حمایت‌ نهادهای تصمیم‌گیرنده در این خصوص، کار خود را در محدوده مثبت به پایان رساندند. شاخص کل با رشد ۱،۰۲۵ واحدی (معادل ۰.۰۶ درصد) عدد یک میلیون و ۶۵۳ هزار واحدی را در پایان ثبت کرد. شاخص کل هم‌وزن که نماینده سهام کوچکتر بازار است، نیز شرایط بهتری داشت و با رشد ۰.۵۳ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد سهام در روز کاری گذشته در کانال ۱۰ هزار میلیارد تومانی قرار گرفت و در نهایت عدد ۱۰،۱۴۲ میلیارد تومانی را به ثبت رساند. در بین صنایع خودرو و قطعات، شیمیایی و فلزات اساسی بیشترین ارزش معاملات را داشتند. خروج پول اشخاص حقیقی از بازار سهام در روز گذشته ادامه داشت و حدود ۴۵۵ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد.

در برنامه شمارش معکوس امروز میزبان مرتضی کاظمی،‌ پژوهشگر اقتصادی بودیم و به موضوع چالشی و پر بحث این روزهای اقتصاد ایران یعنی اقتصاد دستوری پرداخته شد. در این برنامه تجربه کشورهای مختلف در این‌باره و تغییرات روند آن در چند دهه اخیر اقتصاد ایران بررسی شد. در پایان نیز راهکارهایی برای گذر از این مشکل اقتصادی که به عنوان ریشه مشکلات بنیادی در بخش تولید و عدم توسعه اقتصادی کشور از سوی بسیاری از اقتصاددانان معرفی می‌شود، ارائه شد.

در این برنامه آرمان ملکی، عضو تحریریه فردای اقتصاد نیز توضیحاتی را در رابطه با مهم‌ترین تحولات و آمار معاملات روز گذشته بورس تهران ارائه داد.

پلیر ویدیو
loading...

برنامه کامل

بورس امروز در حالی کار خود را آغاز کرد که بار دیگر رشد قیمت دلار موجی از تقاضا را در بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف ایجاد کرده بود. با این حال اما همچنان هیجان منفی باقی مانده از بازار روز گذشته نیز نقش مهمی در معاملات ایفا می‌کرد و در کل شاهد معاملاتی رفت و برگشتی در طول بازار بودیم. شاخص کل بورس در نهایت با کاهش ۰.۲۸ درصدی مواجه شد و شاخص هم‌وزن نیز ۰.۳۹ درصد از ارتفاع خود را از دست داد که البته در نیمه دوم در تلاش برای جبران افت روزانه خود بودند و بخشی از آن را نیز جبران کردند.

دلار در بازار آزاد طی یک نوسان در ابتدا به حوالی 45400 تومان رسید و سپس با عقب‌نشینی به زیر این کانال نفوذ کرد. بازارهای جهانی در شروع هفته میلادی جدید روندی متعادل و منفی را در پیش گرفته‌اند. نفت در میانه کانال 87 دلاری قرار دارد، طلا به حوالی 1920 دلار رسیده است و مس نیز در آخرین معاملات خود در محدوده 9340 دلار قیمت خورد.

در شمارش معکوس امروز همراه با سیاوش وکیلی، کارشناس ارشد بازار سرمایه، به بررسی دلیل اختلاف بازدهی بازارها در ده ماهه 1401 پرداختیم.

در بخش دوم برنامه نیز عرفان رحمانی، تحلیلگر فردای اقتصاد، به بررسی آمار تورم دی ماه پرداخت.