درخواست آمریکا از اسرائیل برای توقف خرابکاری در ایران

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن
مقامات آمریکایی به اسراییل هشدار داده‌اند که حملات علیه برنامه هسته‌ای ایران نتیجه معکوس دارد و باعث شده است که تهران یک سیستم غنی‌سازی حتی کارآمدتر را بازسازی کند.

روزنامه نیویورک تایمز با انتشار گزارشی به نقل از مقامات آگاه به پشت پرده گفت‌وگوهای آمریکا- اسراییل، نوشت: در حالی که ایالات متحده به تلاش برای بازگرداندن ایران به توافق هسته‌ای ادامه می‌دهد، مقامات اسراییلی هشدارهای آمریکا را رد می‌کنند.

این گزارش با اشاره به اینکه در ۲۰ ماه گذشته ۴ حمله منتسب به اسراییل در تاسیسات هسته‌ای ایران همراه با کشته شدن (شهادت) دانشمند ارشد هسته‌ای ایران رخ داده است، مقامات آمریکایی هشدار داده‌اند که اگرچه چنین تلاش‌هایی ممکن است "از نظر تاکتیکی رضایت‌بخش" اما به طور قطع غیرسازنده بوده و نتایج معکوسی به بار آورده‌اند.

در پی این انفجارها که به برخی تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم ضربه زد و آنها را از کار انداخت و ده‌ها سانتریفیوژ را نابود کرد، ایران موفق شده غنی‌سازی را ظرف چند ماه پس از حمله از سر بگیرد و اغلب ماشین‌های جدیدتری نصب ‌کند که می‌توانند اورانیوم را بسیار سریع‌تر غنی‌سازی کنند.

با این حال به گفته مقامات آمریکایی اسراییل به نظر می‌رسد از استدلال‌ها متاثر نشده است و این یکی از بسیاری از زمینه هایی است که ایالات متحده و اسراییل در مورد چگونگی تلاش‌ها برای مهار برنامه هسته‌ای ایران، اختلاف نظر دارند.

مهار حمله سایبری مشترک ۱۰ سال پیش آمریکا و اسراییل

در این گزارش آمده است که ایران ظاهرا موفق شده است قدرت دفاع خود را به ویژه در زمینه سایبری بهبود بخشد، به این معنی که حمله سایبری مشترک ۱۰ سال پیش آمریکا و اسراییل با ویروس موسوم به "استاکس‌نت" که سانتریفیوژها را در سایت غنی‌سازی نطنز برای بیش از یک سال فلج کرد، با تدابیر اتخاذ شده از سوی ایران، دیگر آن قدر موثر نیستند.

نگرانی اصلی اکنون این است که از زمانی که دونالد ترامپ آمریکا را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد، ایران تا چه میزان به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک شده است.

این هفته در حالی که ایران برای مذاکره با قدرت‌های جهانی در ۲۹ نوامبر در وین آماده می‌شود، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد تهران دوباره ذخایر اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ذخایر ایران تا ۱۵ آبان چندین برابر بیش از حد مقرر در توافق با قدرت‌های جهانی (برجام) بوده است. چنین اورانیوم بسیار غنی شده‌ای را می‌توان به راحتی برای ساخت سلاح اتمی استفاده کرد، به همین دلیل است که قدرت‌های جهانی به دنبال مهار برنامه هسته‌ای تهران هستند.

آژانس مستقر در وین به اعضا گفت که هنوز نمی‌تواند ذخایر دقیق اورانیوم غنی‌شده ایران را به دلیل محدودیت‌هایی که تهران در اوایل امسال برای بازرسان سازمان ملل اعمال کرده است، راستی‌آزمایی کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از فوریه تاکنون قادر به دسترسی به فیلم‌های نظارتی سایت‌های هسته‌ای ایران یا ناظران آنلاین غنی‌سازی و مهرهای الکترونیکی نیست. "رافائل گروسی" رئیس آژانس در این ماه به آسوشیتدپرس گفت که این وضعیت مانند "پرواز در آسمان ابری شدید" است.

نقطه گریز هسته‌ای ایران

بر اساس گزارش روز یکشنبه نیویورک تایمز، ایران از زمان کاهش تعهدات برجامی خود، توانسته زمان نقطه گریز خود برای ساخت یک سلاح هسته‌ای را از حدود یک سال (در چارچوب توافق برجام) به چند هفته کاهش دهد.

قبل از اینکه ترامپ تصمیم به خروج از برجام بگیرد، ایران به محدودیت‌های برجام پایبند بود - که طبق بیشتر تخمین‌ها آن را حدود یک سال از نقطه گریز هسته‌ای دور نگه می‌داشت، در حالی که بر اساس برآوردهای کنونی نقطه گریز هسته‌ای ایران هم اکنون بین ۳ هفته تا چند ماه در نوسان است که این مسئله محاسبات ژئوپلیتیکی را در سراسر منطقه تغییر خواهد داد.

مقامات آمریکایی هشدار داده‌اند که اقدامات ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی احتمال بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵ را به طور فزاینده‌ای دشوار و حتی بعید ساخته است.

"رابرت مالی" نماینده آمریکا در امور ایران روز جمعه هشدار داد که تهران پس از افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده خود قبل از مذاکرات ماه جاری، به نقطه بی‌بازگشتی برای احیای توافق هسته‌ای نزدیک می‌شود.

زنگ خطر پیشرفت‌ ایران در سرتاسر منطقه

مالی در کنفرانس گفت‌وگوی منامه گفت: "زمان آن فرا خواهد رسید که اگر ایران با این سرعت پیشرفت‌هایی را که انجام داده است، ادامه دهد، حتی اگر بخواهیم به برجام بازگردیم تا از مزایای آن استفاده کنیم، این کارغیرممکن خواهد شد."

مالی گفت: "پیشرفت‌های ایران زنگ خطر را در سرتاسر منطقه روشن می‌کند."

بر اساس گزارش هفته گذشته نیویورک تایمز با کمرنگ شدن احتمال بازگشت به توافق سال ۲۰۱۵، ایالات متحده در حال بررسی امکان دستیابی به یک توافق موقت با ایران است.

به گزارش سایت خبری "اکسیوس"، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا در گفت‌وگو با همتای اسرائیلی خود، چشم‌انداز توافق موقت با ایران را مطرح کرده تا زمان بیشتری برای مذاکرات هسته‌ای خریداری شود.

منابع آمریکایی گفتند پیشنهاد این است که ایران فعالیت هسته‌ای غیرمجاز مانند غنی‌سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد را تعلیق کند تا در ازای آن برخی از پول‌های مسدود شده ایران از سوی آمریکا و کشورهای متحد آزاد شده یا معافیت‌های تحریمی برای واردات کالاهای بشردوستانه به ایران در نظر گرفته شود.

یک مقام اسراییلی ناشناس نیز به اکسیوس گفته همتای اسراییلی به جیک سالیوان گفته که او با این ایده مخالف است و نگرانی اسراییل این است که هرگونه توافق موقت می‌تواند دایمی شود و به ایران اجازه دهد زیرساخت‌های هسته‌ای و تامین اورانیومی را که ساخته است، حفظ کند.

شک و تردیدهای فزاینده باعث شده است که ایالات متحده در روزهای اخیر تلاش کند به متحدان خود اطمینان دهد که اگر دیپلماسی شکست بخورد، گزینه‌های دیگری در دسترس است.

نتیجه دیپلماتیک در موضوع هسته‌ای ایران

ایالات متحده همچنان متعهد به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است. "لوید آستین" وزیر دفاع ایالات متحده در نشستی که توسط موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک برگزار شد، گفت: "ما به یک نتیجه دیپلماتیک در موضوع هسته‌ای ایران متعهد هستیم، اما اگر ایران مایل به تعامل جدی نباشد، ما به همه گزینه‌های لازم برای حفظ امنیت ایالات متحده نگاه خواهیم کرد."

اسراییل به برنامه هسته‌ای ایران حمله می‌کند

اما اسراییل بارها هشدار داده که به برنامه هسته‌ای ایران حمله خواهد کرد و به همین منظور میلیاردها دلار بودجه به ارتش خود برای آماده‌سازی و آموزش برای حمله احتمالی اختصاص خواهد داد.؛ حملاتی که بر اساس گزارش نیویورک تایمز تاکنون نتایج معکوسی به بار آورده و حتی منجر به افزایش سرعت غنی‌سازی اورانیوم در ایران شده است.

منبع: عصرایران

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر