معاملات امروز بازار سهام چه سیگنالی در خود داشت؟

عامل تکنیکال خوش‌بینی به صعود بورس

عامل تکنیکال خوش‌بینی به صعود بورس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان - مهدی واعظی : نماگر اصلی بازار سهام در جریان معاملات امروز رشد 0.64 درصدی (معادل 8486 واحد)‌ را تجربه کرد و به سطح 1.343 میلیون واحدی رسید. روندی که بازار سهام در طی روز معاملاتی جاری طی کرد، روندی مثبت و یکنواخت بود.

ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم بااحتساب معاملات صورت گرفته در صندوق‌های سهامی به 2821 میلیارد تومان رسید و از میان شاهد خروج پول 148 میلیارد تومانی توسط کدهای حقیقی از گردونه معاملات امروز بازار سهام بودیم. لازم به ذکر است که دیگر نماگر مطرح بازار یعنی شاخص هم وزن هم امروز رشد اندک 0.12 درصدی را تجربه کرد.

رشد بورس کی آغاز می‌شود؟

نکته حائز اهمیتی که به موجب مثبت شدن بازار امروز از نظر تکنیکالی رخ داد، شکل گیری واگیری مثبت میان اندیکاتورهای RSI و MACD و شاخص قیمت بود که مدت‌ها شاهد به وقوع پیوستن این اتفاق در نمودار شاخص کل بورس نبوده‌ایم. به طور کلی واگرایی‌ها سبب چرخش روند بازارهای مالی می‌شود و غالبا در پایان روندها شکل می‌گیرند و بیان کننده تضعیف قدرت فروشندگان است. وقتی واگرایی به وجود آمده را کنار قرار گرفتن شاخص روی میانگین متحرک 200 روزه و تراز 50 درصد فیبوناچی می‌گذاریم. از طرفی هم براساس امواج الیوت می‌توان محدوده‌ کنونی یعنی بین تراز 50 درصد و 61 درصد فیبوناچی را پایان این شاخه اصلاحی بازار دانست. فلذا سطوح فعلی بازار را برای سرمایه‌گذاری چه با دید کوتاه مدت و چه بلند مدت که براساس تحلیل‌های بنیادین مورد تعریف قرار می‌گیرد، از ریسک بسیار پایینی برخوردار است.

Loading...
نمودار شاخص کل بورس ( لگاریتمی - روزانه )

همانطور که پیشتر به آن اشاره شده بود، روندهای صعودی عموما در شرایطی شکل می‌گیرند که افراد نسبت به بازار و روند آتی آن در ناامیدی افراطی قرار دارند.
از جنبه‌ای دیگر در 3 ام خرداد ماه ارزش معاملات خرد بازار سهام حدود 2 هزار میلیارد تومان بود و الان با وجود اینکه شاخص کل بورس و سطح عمومی قیمت‌ها حدودا 50 درصد بالاتر از آن سطح قرار دارد، ارزش معاملات کمی بالاتر از آن ادوار قرار دارد. بنابراین می‌توان با اغماض می‌توان گفت ارزش معاملات تقریبا در پایین‌ترین سطوح خود قرار گرفته است. قبلتر دیده بودیم رابطه افزایش ارزش معاملات و رشد شاخص کل یک یه یک نیست. یعنی در دورهای قبلی صعود بازار اول شاخص کل رشد خود را آغاز کرده است و در گام بعد ارزش معاملات رشد پیدا می‌کند. دلیل رفتاری که برای این پدیده توسط کارشناسان حوزه رفتاری مطرح می‌شود، پدیده ترس جاماندگی (FOMO یا Fear of Missing Out) است. در حال حاضر جو عمومی حاکم بر جامعه اینگونه است که می‎بینیم اخبار خوبی از مذاکرات مخابره نمی‌شود، دلار سطح 30 هزار تومانی را در بازار آزاد رد کرده است. به موجب این اتفاقات انتظارات تورمی مردم بالا می‌رود و به محض آنکه کمی بازار رنگ سبز به خود ببیند، توده مردم به این سمت سوق پیدا خواهند کرد و ارزش معاملات رشد خواهد یافت.

جو حاکم بر بورس تهران

با گشت گذار میان صنایع بازار متوجه خواهیم شد که صنعت‌های پتروشیمی، فلزات اساسی و خودرویی رتبه‌های اول تا سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. از این میان گروه‌های سیمانی، ساخت دستگا‌ه‌های برقی و رایانه بالاترین سهم جذب پول حقیقی را به خود اختصاص دادند. در ست مقابل صنعت‌های بیمه‌ای، فلزات اساسی و دارویی بالاترین نقش را در جذب پول حقوقی ایفا کردند.

سرانه خرید کدهای حقیقی در کلیت بازار امروز 15.8 میلیون تومان بود و در سمت مقابل سرانه فروش این کدها به 14.9 میلیون تومان رسید. بررسی صفوف بازار امروز بیان کننده این نکدته است که تعداد صف‌های فروش بازار در پایان بازار امروز 126 عدد بود که ارزش تجمیعی آنها 477 میلیارد تومان بود و در سمت مقابل تعداد 48 نماد همراه صف خرید به ارزش تجمیعی 171 میلیارد تومان از خط پایان معاملات بورس امروز گذر کردند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر