بیمه ماشین شامل چیست+ چگونگی خرید بیمه ماشین 1401 با بیشترین تخفیفات

بیمه ماشین شامل چیست+ چگونگی خرید بیمه ماشین 1401 با بیشترین تخفیفات
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

استفاده از وسایل نقلیه زمینی که سرعت کارها را بیشتر ‌می‌کند، باعث شده که تردد در خیابان‌ها افزایش داشته باشد. از این شرکت‌های بیمه‌ای برای اینکه از خطرات احتمالی و جبران هزینه‌ها از سوی راننده مقصر جلوگیری کنند، بیمه ماشین را ارائه ‌می‌کنند تا خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث در حادثه‌های رانندگی تا سقف تعهدات قابل جبران باشد. در حقیقت بیمه نامه ماشین یکی از بیمه‌های اجباری است که تمام دارندگان وسایل نقلیه زمینی مانند: خودرو باید این بیمه نامه را تهیه کنند تا علاوه بر انتقال ریسک جبران خسارت‌ها به بیمه‌گر از جریمه خودرو و توقیف آن هم جلوگیری کنند. بدین صورت که اگر پلیس راهنمایی و رانندگی خودرویی را بدون داشتن بیمه نامه ثالث ماشین روئیت کند، جریمه کرده و به پارکینگ منتقل ‌می‌کند. همچنین هنگام آزاد سازی خودرو باید مدارک شما مانند: تمدید بیمه نامه ماشین و پرداخت هزینه‌های پارکینگ کامل باشد. در حقیقت این بیمه یکی از بیمه نامه‌هایی است که هنگام بروز حادثه و تصادف به عنوان یک حمایتگر هزینه‌ها و غرامت تصادف را تا سقف تعهدات مشخص شده پرداخت می‌کند. همچنین برای خرید این بیمه نامه بهتر است که از سامانه‌های استعلام و مقایسه بیمه‌ای استفاده کنید تا با بهترین قیمت این بیمه نامه برای شما صادر شود. تا انتهای متن همراه ما باشید تا توضیحاتی درباره پوشش‌ها و میزان سقف تعهدات بیمه نامه ارائه کنیم.

ماهیت بیمه ماشین چیست؟

بیمه ماشین همان بیمه شخص ثالث است که با توجه به جبران خسارت‌های وارد شده به شخص ثالث، طراحی شده است. بدین صورت که در این بیمه نامه به شخص اول بیمه‌گزار، به شخص ثانی بیمه‌گر و به فرد زیان دیده شده در حادثه رانندگی شخص ثالث گفته می‌شود. همانطور که ‌می‌دانید بیمه نامه ماشین ماهیت حمایتگر و جبران کننده خسارت‌های ایجاد شده ناشی از حادثه‌های رانندگی را بر عهده دارد. البته که جبران خسارت‌ها با توجه به سقف تعهدات انتخابی بیمه‌گزار در قرارداد بیمه مشخص ‌می‌شود.

مزیت‌های بیمه ماشین

همانطور که گفته شد بیمه ماشین یکی از بیمه‌های اجباری است که جزو زیر مجموعه بیمه اتومبیل خواهد بود. شاید برخی از افراد از مزیت‌های این بیمه نامه اطلاعی نداشته باشند و فقط به خاطر طرح اجباری بودن، این بیمه نامه را خریداری کرده باشند.

اگر بخواهیم از مزیت‌های بیمه ثالث ماشین اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم باید بگوییم که این بیمه نامه مهم‌ترین مزیتی که دارد، جبران هزینه‌های تصادف در رانندگی است. با توجه به این موضوع، بیمه‌گزار در صورت بروز حادثه‌های رانندگی نگرانی نخواهد داشت و جبران هزینه‌های ایجاد شده را به بیمه‌گر منتقل ‌می‌کند. در حقیقت جبران هزینه‌های درمان یا فوت شخص ثالث بر عهده بیمه‌گزار نیست و خسارت‌های مالی و جانی در این بیمه نامه تحت پوشش خواهند بود.

نرخ بیمه نامه یکی دیگر از مزیت‌های بیمه ماشین است. زیرا فرقی نمی‌کند که شما از کدام شرکت بیمه‌گر ، بیمه نامه خود را تهیه ‌می‌کنید نرخ پایه بیمه یکسان است و تنها با تغییرات دلخواه شما مانند: افزایش سقف تعهدات می‌تواند قیمت بیمه نامه تغییر کند. اما دقت کنید که تنها تفاوت در بین شرکت‌های بیمه می‌تواند میزان رضایتمندی بیمه‌گزار‌ها یا تخفیف‌های مورد نظر آن‌ها باشد.

پوشش‌های بیمه ماشین

بیمه نامه ماشین دو نوع پوشش مالی و جانی دارد که برای تمام خودرو‌ها در نظر گرفته ‌می‌شود. همچنین تمام شرکت‌های بیمه‌ای باید حداقل سقف تعهدات را برای بیمه نامه در نظر گیرند و در صورت بروز حادثه رانندگی به جبران خسارت بپردازند. این دو نوع پوشش به شرح زیر هستند.

خسارت‌های جانی و بدنی:

شرکت‌های بیمه‌ای خسارت‌های جانی اشخاص ثالث را تحت پوشش قرار خواهند داد که فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمان جز پوشش‌های شرکت‌های بیمه است. همچنین پرداخت خسارت بدنی، دیه یا همان ارش با توجه به نوع شکستگی، نقص عضو و صدمه ازکارافتادگی کلی یا جزئی تحت پوشش این بیمه نامه قرار دارد.

خسارت‌های مالی:

در این پوشش خسارت‌هایی که بر اموال اشخاص ثالث وارد می‌شوند، با توجه به سقف تعهدات شرکت بیمه جبران هزینه خواهند شد. این خسارت‌ها مانند: تصادف با ماشین فرد ثالث است که شرکت بیمه جبران هزینه‌های تعمیرات و زیان وارد شده به وسیله نقلیه را متعهد می‌شود.

Loading...
بیمه بهترین راهکار کاهش خسارت تصادف است

محاسبه نرخ بیمه ماشین در سال 1401

دیه یکی از اصلی‌ترین موارد تاثیرگزار بر روی نرخ بیمه اتومبیل است .

حق بیمه شخص ثالث را بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر در خودروهای سواری، موتورسیکلت و ظرفیت بار (تناژ) در خودروهای بارکش به شرکت‌های بیمه اعلام می‌کنند.

مبنای محاسبه حق بیمه شخص ثالث، میزان پوشش مالی و بدنی آن، دیه کامل یک انسان در ماه حرام است. چهار ماه‌: ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب ماه‌های حرام در تقویم قمری به شمار می‌آیند. میزان دیه شخص فوت شده در حادثۀ رانندگی برحسب مبالغ مذکور تعیین می‌شود.

بر همین اساس، هر ساله، بیمه مرکزی حداقل و حداکثر حق بیمه شخص ثالث را بر اساس نرخ دیه و تعداد سیلندر وسیله نقلیه به شرکت‌های بیمه اعلام می‌کند. مبلغ دیه کامل تعیین شده توسط قوه قضاییه در سال 1401 معادل 800 میلیون تومان در ماه حرام و 600 میلیون تومان در سایر ماه‌ها است. میزان پوشش مالی بیمه ثالث هر ساله بر اساس 2.5 درصد دیه ماه‌های حرام اعلامی در سال جاری محاسبه می گردد.

البته که بهتر است بدانید دیه یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گزار در قیمت بیمه نامه است اما تنها دلیل قیمت گزاری در بیمه نامه نخواهد بود. عوامل دیگر که نرخ بیمه نامه را تحت تاثیر قرار ‌می‌دهند عبارتند از:

· تاریخ انقضای بیمه ثالث قبلی

· میزان جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه ثالث

· میزان تعهدات مشخص شده در پوشش‌ها

· تخفیف عدم خسارت در بیمه ماشین

· سال تولید و سال ساخت ماشین

· تعداد سیلندر و کاربری خودرو

خرید بیمه ماشین از بیمه دات کام

تمام فاکتور‌هایی که گفته شد، ‌می‌توانند در نرخ بیمه نامه تاثیر داشته باشند. اما اگر شما هم به عنوان بیمه‌گزار نمی‌دانید که چگونه محاسبه نرخ بیمه نامه را انجام دهید بهتر است که از سامانه استعلام، مقایسه و قیمت بیمه نامه بیمه دات کام استفاده کنید تا در کوتاه‌ترین زمان شرایط خرید بیمه نامه به صورت آنلاین برای شما فراهم شود. بیمه دات کام یک کارگزاری آنلاین بیمه است که بدون داشتن محدودیت زمانی و مکانی شرایط خودروی شما را بررسی کرده و نتیجه قیمت‌ها و شرکت‌های بیمه‌ای را در یک صفحه نمایش ‌می‌دهد تا شما با بررسی‌های لازم بهترین بیمه نامه را برای ماشین خود خریداری کنید.

آیا شرایط انتقال بیمه ماشین به فرد دیگر وجود دارد؟

با توجه به قانون بیمه مرکزی که برای انتقال بیمه نامه ماشین در نظر گرفته شده است، بیمه‌گزار‌ها ‌می‌توانند تخفیفات بیمه نامه خود را انتقال دهند. البته که شرایطی برای انتقال این بیمه نامه وجود دارد که بیشتر برای راننده‌های قانون‌مند در نظر گرفته شده است. به طور کلی برای انتقال تخفیف‌های خودروی قبلی به خودروی جدید شرایط زیر باید مهیا باشند:

Loading...
یبمه برای همه الزامی است

· از خودروی فرسوده به خودروی جدید مالک که باید حتما کارکرده باشد.

· از خودروی متعلق به یک شرکت حقوقی به خودروی دیگر از اموال همان شرکت با همان کاربری مانند: سواری به سواری، وانت به وانت باشد.

· به خودروی جدید مالک فعلی خودرو که نمی‌تواند صفر کیلومتر باشد.

· به خودروی افراد درجه یک خانواده مالک فعلی اعم از همسر، پدر، مادر و فرزندان باشد.

اهمیت بیمه ماشین

با توجه به توضیحاتی که داده شد، ‌می‌توان بیمه نامه ماشین را به دو صورت کوتاه مدت و بلند مدت تهیه کرد. البته که تمام کارشناس‌های بیمه با توجه به ریسک بالای خطراتی حادثه‌های رانندگی، توصیه ‌می‌کنند که بیمه نامه اتومبیل را به صورت بلند مدت یکساله تهیه کرد تا هزینه پرداختی برای نرخ بیمه نامه هم کمتر باشد. همچنین با توجه به مزیت‌ها و ماهیت بیمه ماشین، بهتر است که قبل از پایان تاریخ انقضای بیمه نامه (4 روز یا یک هفته زودتر) برای تمدید یا خرید بیمه ماشین و برخورداری از مزایا و پوشش‌های آن به https://bimeh.com/thirdparty از بیمه دات کام مراجعه نمایید.

اعتبار بیمه‌ شخص ثالث می‌تواند بلندمدت یک ساله یا کوتاه مدت یعنی چند روزه باشد. خرید بیمه شخص ثالث به صورت سالانه مقرون به صرفه‌تر است. بااین‌وجود، ممکن است شرایطی پیش بیاید که بخواهید در عرض چند ماه آتی وسیله نقلیه خود را بفروشید. بعضی اوقات هم مشکل در پرداخت نقدی حق بیمه شخص ثالث دارید. در این شرایط بیمه‌نامه کوتاه مدت یا حتی چند روزه شخص ثالث bimeh.com بهترین گزینه برای شما است. مدت بیمه شخص ثالث اگر سالانه باشد را می‌توانید به‌صورت قسطی هم تهیه کنید.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر