کندی اینترنت تا چه زمانی ادامه دارد؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
نظرهای متفاوت درباره دلایل کندی اینترنت وجود دارد، از ایرادات مربوط به پهنای باند بین‌المللی تا آغاز بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی.

بر اساس تازه‌ترین آمار سرعت اینترنت در جهان که مربوط به ماه ژانویه ۲۰۲۱ است، متوسط جهانی سرعت دانلود اینترنت موبایل، ۴۶.۷۴ مگابیت‌برثانیه و متوسط جهانی سرعت آپلود اینترنت موبایل، ۱۲.۴۹ مگابیت‌برثانیه و تاخیر، ۳۷ میلی‌ثانیه بود. در حوزه اینترنت ثابت نیز متوسط جهانی سرعت دانلود، ۹۶.۹۸ مگابیت‌برثانیه و متوسط جهانی سرعت آپلود ۵۱.۲۸ مگابیت‌برثانیه و تاخیر، ۲۰ میلی‌ثانیه بود.

بر این اساس در ماه مذکور، ایران با متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل ۳۰.۱۷ مگابیت‌برثانیه و متوسط سرعت آپلود اینترنت موبایل، ۱۱.۴۴ مگابیت‌برثانیه رتبه ۷۹ از میان ۱۴۰ کشور و متوسط سرعت دانلود اینترنت ثابت ۱۹.۱۷ مگابیت‌برثانیه رتبه ۱۳۶ را از میان ۱۷۵ کشور داشته است.
اما مستندات عینی نشان می‌دهد به تازکی سرعت اینترنت در ایران بیش از گذشته کاهش یافته است. کاهش سرعت اینترنت در برخی از ساعات تا حدی است که محسوس بوده و اختلالاتی را در خدمات برخی پلتفرم‌ها ایجاد کرده است.

دلایل کندی اینترنت

مسئولان دلایل مختلفی برای کندتر شدن اینترنت در کشور مطرح می‌کنند که هر یک از آنها در بین کارشناسان منتقدانی دارد.

یکی از دلایلی که اخیرا توسط مسئولان عنوان شده، آغاز سال تحصیلی و استفاده دانشجویان و دانش‌آموزان از اینترنت است. این دلیل از سوی حسین فلاح‌جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطا‌ت، مطرح شده است. به گفته وی، شروع سال تحصیلی جدید و افزایش استفاده از اینترنت توسط دانش‌آموزان و دانشجویان در کلاس‌های مجازی علت کندی اینترنت است.

وی با اعلام این مطلب تاکید کرد: در راستای حل این مشکل، جلسه‌ای با اپراتورها، مخابرات و شرکت ارتباطات زیرساخت برگزار شده و نقاط دارای مشکل در اپراتورها و شرکت زیرساخت، شناسایی شده است و قرار شده نسبت به رفع مشکل و توسعه‌های لازم اقدام شود.

اما کارشناسان منتقد به سخنان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات معتقدند؛ افزایش استفاده از اینترنت با آغاز سال تحصیلی برای نخستین بار اتفاق نیفتاده است که کاهش محسوس سرعت اینترنت و اختلال در آن را رقم بزند و دوسالی است که با آغاز کرونا تجربه استفاده از اینترنت توسط بخش آموزشی کشور را داریم.

افزایش نارضایتی کاربران فضای مجازی

انتقادات مطرح شده از سوی کارشناسان و افزایش نارضایتی کاربران فضای مجازی، موجب شد که روز گذشته حسین فلاح‌جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات، در جدیدترین اظهار نظر خود از تشکیل کارگروهی برای بررسی کندی اینترنت به دستور وزیر ارتباطات خبر دهد و عنوان کند که با تمهیدات اندیشیده شده مشکلات تا یک ماه دیگر برطرف می‌شود.

دلایل دیگری که کارشناسان در این مدت برای کند شدن اینترنت و اختلال در آن مطرح کرده اند، توسعه نیافتن پهنای باند بین‌المللی، ارتقای سیستم فیلترینگ و تغییر در شبکه زیرساخت است.

همراه با تمام دلایل مطرح شده برخی بر این باورند؛ کندی اینترنت می‌تواند به آغاز بررسی "طرح صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی" در مجلس مرتبط باشد.

کند شدن اینترنت و اختلال در آن همراه با جدی شدن "طرح صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی" این ابهام را برای مردم ایجاد کرده است که آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟

بر اساس این گزارش؛ دلیل مشکل هر چه باشد ادامه این وضعیت می‌تواند هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی زیادی را به دنبال داشته باشد. به نظر می‌رسد قبل از افزایش این هزینه‌ها و افزوده شدن به نارضایتی‌ کاربران فضای مجازی، لازم است مسئولان پاسخ مشخص و قابل قبولی را ارائه دهند.

منبع: اقتصاد آنلاین

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر