اسپرسو بورسان دوشنبه ۲۳ خرداد؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

عرضه خودرو در بورس‌کالا قانون می‌شود؟

عرضه خودرو در بورس‌کالا قانون می‌شود؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : بورس روز گذشته صعودی و مثبت بود. به طوری که شاخص کل رشد ۱۴،۰۹۱ واحدی (معادل ۰.۹۳ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با رشد ۰.۳۶ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۴،۴۸۱ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع شیمیایی، فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی در بین نمادها فزر، پالایش و شتران بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۳۷ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقوقی به حقیقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای فزر و فولاد بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای فایرا و سامان داشتند.

تذکر سازمان بازرسی کل کشور به وزارت صمت بابت سامانه یکپارچه خودرو: سو مدیریت و عدم برنامه ریزی در سامانه مشهود است.

رییس اداره مطالعات اقتصادی بورس کالا از دریافت موافقت اصولی دو صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات از سازمان بورس برای طی مراحل پذیره نویسی خبر داد.

در شرایطی طبق اعلام شرکت شاپرک، در اردیبهشت ماه سال جاری بیش از ۳ میلیارد و ۵۴۷ میلیون تراکنش انجام شده که نسبت به فروردین ماه، حدود ۱۱ درصد رشد داشته است.

دبیر مناطق آزاد: بانک‌‌مرکزی با تأسیس بانک فراساحل موافقت کرده و گفته باید سهامداران دارای صلاحیت را معرفی و با نظارت ما باشد و شیوه‌نامه اجرائیش را ما تدوین کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی: عرضه ارز در صرافی‌ها بیشتر می‌شود.

سخنگوی وزارت صمت: تا پایان شهریور تقریبا ۵۰ خودرو یا مدل‌های فروش خودرو، از دایره قرعه کشی خارج می‌شود.

براساس بخشنامه بانک مرکزی به صرافی‌‌ها، فروش ارز مسافرتی به افراد دوتابعیتی و کسانی که در خارج از کشور اقامت دارند، ممنوع است.

وزیر کار: برای حدود ۷۰ درصد بازنشستگان تأمین اجتماعی که تقریباً حداقل بگیر هستند، رشد بیش از ۵۷ درصدی حقوق رخ داد.

کمیسیون صنایع مجلس: پیگیر عرضه خودرو در بورس کالا هستیم و اگر با دولت به توافق برسیم، این اتفاق رخ خواهد داد، در غیر ‌این صورت، مجلسی‌ها به دنبال قانونی کردن عرضه خودرو در بورس‌ کالا خواهند رفت.

قیمت دلار طبق اعلام کانال‌های غیررسمی دیروز تا سقف ۳۳۳۲۵ تومان پیش روی کرد و نهایتا به معاملات پشت‌خطی شبانه در محدوده ۳۳۱۰۰ تومان پایان داد.

قیمت سکه با رشد بیش از ۵ درصدی از مرز ۱۶ میلیون عبور کرد و به ۱۶ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان رسید.

بانک مرکزی در تصمیم جدیدی برای کنترل نرخ ارز به صرافی‌ها اجازه داد ارز اسکناس صادرکنندگان را با نرخ توافقی، خریداری و به متقاضیان ارز بدون محدودیت بفروشند. منابع آگاه به بورسان گفتند این اقدام به روش گذشته فروش ارز سهمیه‌ای سالانه ۲ هزار یورو به هر کارت ملی خواهد بود.

صالح آبادی، رییس کل بانک مرکزی: در بازار اسکناس هم صادرکنندگان عرضه دارند و بانک مرکزی نیز به عنوان بازار ساز در بازار حضور دارد. در حال حاضر میزان اسکناسی که در بانک مرکزی داریم هیچ موقع به این میزان در اختیار بانک مرکزی نبوده است./ امروز با صرافی‌ها توافق کردیم که در زمینه اسکناس هم میزان عرضه را بیشتر کنیم و مقررات مربوط به تقاضای بازار در حوزه اسکناس را تسهیل کنیم.

جانشین پلیس امنیت اقتصادی: با همکاری بانک‌مرکزی ۳۱ نفر از سرشاخه‌های معاملات فردایی دستگیر و تعدادی از عناصر فعال در این بازار نیز شناسایی شدند.

سخنگوی وزارت صمت: آمادگی داریم برخی از خودروها از جمله شاهین، کوییک اس، کوییک آر، ساینا اس و ساینا را از ۲۵ خرداد (چهارشنبه) در مدل‌های مختلف فروش (پیش فروش، فروش فوق العاده و مشارکت در تولید) بدون قرعه کشی و با سامانه یکپارچه بفروشیم.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر