پیش بینی قیمت دلار باتوجه به توقف مذاکرات هسته‌ای

پیش بینی قیمت دلار باتوجه به توقف مذاکرات هسته‌ای
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
کارشناسان نیز رشد ملایم بهای دلار تا محدوده ۳۵ هزار تومان را در امسال محتمل می‌دانند و معتقدند این قیمت در صورتی حاصل می‌‎شود که فاکتورهای اقتصادی مناسب باشند.

دلار در حالی در آستانه کانال بیست و هشت هزار تومان متوقف شده است که بررسی‌ها نشان می‌دهد پیش بینی آینده قیمت این ارز دیگر چندان ساده نیست.

صرافان در بازار می‌گویند عامل مهم این وضعیت البته می‌تواند عرضه ارز در بازار از سوی بازارساز با هدف پیشگیری از رشد قیمت باشد اما آنچه نگرانی‌ها درباره آینده قیمت دلار را افزایش می‌دهد این نکته است که با وجود تورم ریالی بالا افزایش مستمر قیمت در بازار کالاهای نقدشونده نظیر خودرو، قیمت در بازار ارز تغییر نکرده است. به این ترتیب برخی کارشناسان می‌گویند فنر نرخ ارز در حال فشرده شدن است و همین امر می‌تواند زمینه را برای افزایش تقاضا در بازار ارز مهیا نماید. البته پیچیدگی بزرگ دیگر به مسئله فروش نفت و بازگشت درآمد حاصل از صادرات آن باز می‌شود.

دولت اعلام کرده است که میزان فروش نفت با رشد قابل توجه روبه‌روست و درآمدهای حاصل از صادرات نفت نیز وصول می‌شود. به این ترتیب انتظار می‌رود افزایش ورودی ارز به کشور عاملی برای مهار روند افزایشی بهای دلار باشد.

در عین واردات ارز به صورت فیزیکی از پرداخت مالیات معاف شده و این امر نیز می‌تواند در افزایش ورودی ارز به کشور تاثیرگذار باشد.

عراق بدهی خود به ایران را پرداخت می‌کند

بر اساس این گزارش اخباری در خصوص توافق ایران و عراق بر سر پرداخت پول بلوکه شده ایران یا همان بدهی عراق به ایران منتشر شده و یحیی آل اسحاق می‌گوید که به زودی عراق بدهی خود به ایران را بازپرداخت خواهد کرد.

همه این عوامل در کنار هم پیش‌بینی بازار ارز را با دشواری‌هایی روبه‌رو کرده است چرا که به ثمر رسیدن هر کدام از این اتفاقات با اما و اگرهایی روبه‌روست.
قیمت دلار در شرایط کنونی در صرافی‌های بانکی برای بر با ۲۵ هزار و ۷۰۰ و در بازار آزاد بین ۲۷ هزار و ۹۵۰ تا ۲۸ هزار تومان گزارش شده است.

بسیاری از کارشناسان می‌گویند روند تبدیل سرمایه‌هایی چون خودرو به ارز در بازار شدت گرفته و این امر نشان می‌دهد خریداران وسرمایه‌گذاران بر این اعتقادند که بازار ارز با رشد قیمت مواجه خواهد شد.

کارشناسان نیز رشد ملایم بهای دلار تا محدوده ۳۵ هزار تومان را در امسال محتمل می‌دانند و معتقدند این قیمت در صورتی حاصل می‎شود که فاکتورهای اقتصادی مناسب باشند.

منبع: قرن نو

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر