آریان را چگونه ارزش‌گذاری کنیم؟

آریان را چگونه ارزش‌گذاری کنیم؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

محمدرضا ژیلایی اقدم

مدیر پورتفو شرکت مشاور سرمایه گذاری ترنج

ارزش‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان به عنوان سهامدار اصلی بانک پاسارگاد با نماد آریان به واسطه ساختار پیچیده سرمایه‌گذاری‌های زیر مجموعه همواره با دشواری روبرو بوده و معمولا تحلیل‌گران را دچار دوبار شماری می‌نمایند. بنابراین معمولا تحلیل‌گران مختلف ارقام متفاوتی را برای ارزش این مجموعه مدنظر قرار می‌دهند. با این پیش‌فرض نویسنده برآن است تا بتواند با استفاده از اطلاعات در دسترس برای این مجموعه به ارزشی قابل اتکا و محافظه کارانه برای این مجموعه دست یابد.

عرضه اولیه سهام رایتل در دستور کار شستا

مفروضات اصلی:

مهمترین مفروض ارزش‌گذاری این مجموعه سهامداری ۳۰ درصدی بانک پاسارگاد است.

در این ارزش‌گذاری، میزان مالکیت در میدکو به جای ۴۷.۵ درصد، تنها ۱۲ درصد در نظر گرفته شده است تا دو فرض زیر پوشش داده شود: احتمال گران بودن سهام میدکو در بازار، تاثیر ارزش میدکو بر ارزش بانک پاسارگاد.

فرض شده است که ارزش بیمه پاسارگاد ۱۰ هزار میلیارد تومان است (اکنون این شرکت ۱۰۳ هزار میلیارد تومان ارزش دارد)

ارزش شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان

ارزش هر سهم سرمایه‌گذاری پارس آریان با فرض سهام ۱۲ درصدی آن در میدکو و سهام ۳۰ درصدی در بانک پاسارگاد در حدود ۳۲،۲۹۵ ریال به ازای هر سهم است. بنابراین نسبت قیمت به خالص ارزش دارایی‌های هر سهم در محافظه کارانه‌ترین حالت ممکن ۴۲ درصد است.

برای آشنایی بیشتر با برخی از سرمایه‌گذاری‌های مهم این مجموعه، برخی از آن‌ها به اختصار توضیح داده شده‌اند:

۱- میدکو (۱۲ درصد)

براساس صورت‌های مالی منتشر شده مربوط به انتهای سال ۹۹، مجموعه آریان به صورت مستقیم سهامدار ۱۲ درصدی مجموعه توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو ) است. در حاضر میدکو با حدود ۲۱۰ هزار میلیارد تومان ارزش، چهارمین شرکت بزرگ بازار سرمایه ایران است. همچنین براساس اطلاعات کنفرانس اطلاع‌رسانی بانک پاسارگاد در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، مجموعه آریان در مجموع بصورت مستقیم و غیر مستقیم سهامدار ۴۷.۵ درصد میدکو بوده است.

۲-وپاسار (۳۰ درصد)

سرمایه‌گذاری پارس آریان سهامدار ۳۰ درصدی بانک پاسارگاد در بدو تاسیس بانک بوده‌ است که به دلیل ماده ۵ قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی (که سقف تملک مجاز بانک‌ها را تا حد ۱۰ درصد مجاز دانست) الباقی سهام را به شرکت‌های زیر مجموعه منتقل کرده است و اکنون تنها ۱۰ درصد از سهام بانک پاسارگاد به نام این مجموعه ثبت شده است. اما براساس دستورالعمل جدید بانک مرکزی به شماره ۱۹۶۷۰۳/۹۷ مورخ ۱۰/۰۶/۱۳۹۷ تملک سهام هر یک از موسسات اعتباری تا ۳۳ درصد مجاز شده است و بنابراین آریان در حال افزایش میزان سهامداری در بانک پاسارگاد و انتقال سهام است.

۳-گسترش انرژی پاسارگاد (۱۶ درصد)

این مجموعه هلدینگی در حوزه انرژی است که در زمینه اکتشاف، تولید، پالایش، بازاریابی مواد پتروشیمی و... فعالیت می کند. از مهمترین پروژه‌های این هلدینگ در حال حاضر می‌توان به توسعه میادین نفتی سپهر و جفیر در اهواز و پالایشگاه میعانات گازی سیراف با ظرفیت روزانه ۶۰ هزار بشکه در روز را نام برد. در ادامه برخی از شرکت‌های مهم زیر مجموعه این هلدینگ را مورد توجه قرار می دهیم: (اعداد داخل پرانتز میزان سهام گسترش انرژی پاسارگاد است)

نفتانیر (۹۴ درصد)

این شرکت پیمانکار اصلی اجرای پروژه احداث ۵۹۵ کیلومتر خط لوله ششم سراسری گاز و ۵ ایستگاه تقویت فشار بوده است.

تدبیرسازان سرآمد (۳۸ درصد)

تدبیرسازان در حال حاضر مالک نیروگاه ارومیه(خوی) با ظرفیت ۹۵۴ مگاوات تولید برق است. همچنین این مجموعه در حال احداث سه واحد بخار جدید با ظرفیتی در حدود ۴۶۰ مگاوات برای تبدیل نیروگاه به سیکل ترکیبی است.

تولید انرژی برق شمس پاسارگاد (۳۸ درصد)

شمس پاسارگاد در حال حاضر مالک نیروگاه سیکل ترکیبی شریعتی است. این نیروگاه دارای ۶ واحد گازی با ظرفیت ۲۵ مگاوات و یک بلوک سیکل ترکیبی شامل دو واحد گازی هرکدام با ظرفیت ۱۲۳.۵ مگاوات و واحد بخار با ظرفیت ۱۰۰ مگاوات است.

پارس بهین پالایش نفت قشم (۱۰۰ درصد)

این شرکت در حال ساخت پالایشگاه نفت خام سنگین قشم در جزیره قشم است. این پالایشگاه در دو فاز مختلف با محصول مشابه از جمله قیر به عنوان محصول اصلی و نفت خام سبک بعنوان محصول فرعی در حال ساخت است. این پالایشگاه به طریقی طراحی شده است که نفت‌های خام سبک می‌توانند توسط نفتا، نفت سفید و گازوئیل پس از اضافه شدن گوگرد، جایگزین شوند.

۴-رام (۷۵ درصد)

مجموعه رام در حاضر در حال احداث برج مسکونی نسترن در دبی با حداقل ارزش تقریبی ۱،۲۰۰ میلیارد تومان است.

۵-فناپ (۳۰ درصد)

هلدینگ فناپ در حوزه بانکداری الکترونیک و پرداخت الکترونیک فعال است و از شرکت‌های مهم زیرمجموعه آن می‌توان شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد و داتکس را نام برد.

۶-توسعه مدیریت پارس حافظ (۳۰ درصد)

این شرکت سهامدار ۱۹ درصدی بیمه پاسارگاد، ۲ درصدی میدکو و ۳.۵ درصدی بیمه اتکایی ایرانیان است. همچنین ۲۵ درصد از سهام شرکت رام، ۳ درصد شرکت مبنای خاورمیانه که خود سهامدار ۱۵ درصدی میدکو است را نیز در اختیار این مجموعه است.

توسعه مدیریت پارس حافظ سهامدار تعداد کثیری از شرکت‌های زیرمجموعه گروه پاسارگاد است.

بیمه پاسارگاد (۲۰ درصد)

بیمه پاسارگاد در حاضر با ارزش بازاری ۱۰۳ هزارمیلیارد تومان ارزشمندترین شرکت بیمه‌ای کشور است.

این یادداشت، نظر شخصی نویسنده است و لزوما دیدگاه هیات تحریریه بورسان را نمایندگی نمی‌کند.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر