آیا پتروشیمی ها ارزنده هستند؟

برآورد سود نمادهای شیمیایی در سال 1400

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
در آخرین موج صعودی بازار نقش نمادهای شیمیایی کاملا پررنگ بوده و این گروه را می‌توان جزو پیشتازترین صنایع بورسی دانست. علاوه بر این در آخرین نظرسنجی بورسان از 69 کارشناس و صاحب‌نظر بورسی، کاشف به عمل آمد که در صورت صعود دلار تا مرز 30 هزار تومانی نمادهای بزرگ پتروشیمی همچون «شپدیس» و «زاگرس» جزو پیشنهادی اصلی تحلیلگران برای سرمایه‌گذاری هستند. اما در صورتی که میانگین دلار نیمایی در سال 1400 حدود 23 هزار تومان بماند آیا این نمادها همچنان ارزنده‌اند؟

بورسان: در این گزارش برآورد شرکت «سرمایه‌گذاری ارشک» از سودآوری شرکت‌های پتروشیمی در سال مالی جاری ارائه شده است. در انتها نیز نگاهی به وضعیت نموداری شاخص این گروه خواهیم داشت.

این نمادها در دو جدول مجزا آورده شده‌اند. جدول اول شامل شرکت‌های فعال در زمینه الفین‌ها، مواد مورد مصرف در صنایع شوینده و سایر نمادهای کوچکتر این گروه است و در جدول دوم سود برآوردی متانول‌سازان و تولیدکنندگان اوره آورده شده که عموما جزو نمادهای آشنا و پرمخاطب بورسی هستند.

همچنین مفروضات مورد استفاده «سرمایه‌گذاری ارشک» در محاسبه سود این شرکت‌ها در جدولی مجزا آورده شده و مبنا قرار دادن سود تحلیلی این نمادها بدون در نظر گرفتن مفروضات عملا فارغ از معنی است.

سودآوری شرکت‌های الفینی و آروماتیک سازان:

برآورد سود شرکت‌های تولیدکننده پلیمر، آروماتیک و مواد خام صنعت شوینده در سال 1400

سودآوری شرکت‌های تولیدکننده متانول و اوره:

برآورد سود شرکت‌های تولیدکننده متانول و اوره در سال 1400

مفروضات مورد استفاده در برآورد:

مفروضات مورد استفاده «سرمایه گذاری ارشک» در برآورد سودآوری پتروشیمی ها

تحلیل تکنیکال شاخص گروه محصولات شیمیایی:

تحلیل تکنیکال شاخص گروه محصولات شیمیایی - 16 مرداد 1400

بورسان- مهدی واعظی: شاخص گروه شیمیایی در سیکل صعودی که در پیش‌گرفته، از کف قیمتی خود حدود 50 درصد رشد داشته است. این شاخص پس از عبور از مقاومت استاتیک مهم خود که با رنگ قرمز مشخص شده، بازگشت کوتاهی داشته و مجددا در مدار صعودی قرار گرفته است. مقاومت‌های پیش روی این شاخص ترسیم شده‌اند که به ترتیب به فاصله 3، 7 و 12 درصدی نسبت به سطح کنونی قرار دارند.
اندیکاتور SAR این شاخص بالای میانگین متحرک توانی 9 روزه قرار گرفته و این موضوع نشان‌دهنده تضعیف روند صعودی آن است.
از طرفی اندیکاتور RSI این شاخص هم در محدوده 90 واحدی که اشباع خرید را نشان می دهد قرار گرفته است. به نظر می‌رسد نیاز است که سرمایه‌گذاران با احتیاط بیشتری اقدام به سرمایه‌گذاری در این گروه کنند.

همان‌گونه که در بالا اشاره شد تحلیل سودآوری شرکت‌ها کاری از «سرمایه‌گذاری ارشک» است که با لطف این مجموعه در اختیار این رسانه قرار گرفته و منتشر می‌شود. تحلیل‌های فوق لزوما منعکس‌کننده دیدگاه بورسان نیستند. بدین ترتیب از سایر تحلیلگران و سهامداران دعوت می‌شود تا در صورت داشتن نقد یا نظر نسبت به این گونه گزارش‌ها آن را با ما به اشتراک بگذارند.

اخبار مرتبط
مشاهده برنامه کامل
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر