سیگنال‌های آمار تورمی آبان

سیگنال‌های آمار تورمی آبان
  • اشتراک‌گذاری
  • ❤️2
  • 👁️115
  • 💬0

بورسان: مرکز آمار شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه آبان را منتشر کرد. بر این اساس،

تورم ماهانه به 5.2 درصد رسیده که هرچند نسبت به تورم مهر کاهش یافته است، اما همچنان نسبت به میانگین تورم ماهانه از ابتدای سال بیشتر است. تورم ماهانه مهر 7 درصد و متوسط تورم ماهانه طی 8 ماه گذشته 4.1 درصد بوده است. منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است.

تورم نقطه به نقطه آبان ماه نیز 46.4 درصد بوده است که نسبت به تورم نقطه به نقطه مهر ماه 5 درصد افزایش را نشان می‎دهد. منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 46.4 درصد بیشتر از آبان ١٣٩٨ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.

با این حال تورم نقطه به نقطه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش بیشتری مواجه شده است. تورم نقطه به نقطه این گروه در آبان با افزایش ١٦,١ واحد درصدی همراه بوده و به 56.6 درصد رسیده است. تورم گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» 0.1 واحد درصد کاهش یافته و به ٤١.٨ درصد رسیده است.

تورم از ابتدای سال تا پایان آبان به 37.2 درصد رسیده است که نسبت به نرخ هدف‎گذاری شده توسط بانک مرکزی در سال جاری به شکل قابل توجهی بالاتر است. بانک مرکزی در اوایل سال جاری مقدار هدفگذاری برای نرخ تورم را 22 درصد اعلام کرد. با این حال محاسبات بورسان نشان می‌دهد که هفتمین ماه سال، تورم کشور از نقطه هدفگذاری بانک مرکزی عبور کرده و حتی احتمال رسیدن آن به بیش از 50 درصد در پایان سال مطرح است. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

اخبار مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...