بورسان - Bourseon

شاخص کل بورس و هم‌وزن هر دو 2.56 درصد افت کردند

نکات پنهان روز ریزش بورس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان - مهدی واعظی: در جریان بازار امروز شاخص کل بورس افت ۲.۵۶ درصدی ( معادل ۳۶۵۵۳ واحدی ) را تجربه کرد و در سطح ۱.۳۹۱ میلیون واحدی قرار گرفت. نماگر اصلی بازار از نظر تکنیکالی در محدوده حمایت استاتیک معتبر خود قرار گرفته است. تا به حال شاهد ۳ واکنش نسبت به این سطح بوده‌ایم. پیش بینی بورس فردا می‌تواند تحت تاثیر این ناحیه حمایتی قرار گرفته و واکنش نشان دهد.

عقب نشینی بورس تا کف تکنیکالی

بررسی اندیکاتور RSI شاخص کل گویای این نکته است که روند اصلاحی پی گرفته شده در شاخص کل می‌تواند ادامه یابد و تا خط حمایت ترسیم شده آن ادامه یابد. لازم به ذکر است که مادامی که شاهد قطع شدن این خط روند رو به بالا در این اندیکاتور نباشیم، نمی‌توان انتظار وقوع روند صعودی در شاخص کل بود. بار قبلی که شاخص به این خط روند واکنش داد و در این ناحیه قرار گرفت، ۳ خرداد ۱۴۰۰ بود که شاخص کل برگشت پرقدرتی را استارت زد و توانست رشدی بالای ۴۴ درصدی را تجربه کرد.

نمودار شاخص کل بورس

نکات مهم بورس امروز

یکی از مهم‌ترین نکات بازار امروز عرضه شدن صف خرید عرضه اولیه نماد فجهان بود که پس از بازدهی ۳۴.۷۳ درصد عمدتا توسط حقیقی‌ها عرضه شد. به علت آنکه شاهد تعداد معاملات بسیار بالا در این نماد و کیمیاتک بودیم مقام ناظر این دو نماد را بست و معاملات فجهان را به ساعتی بعد از پایان معاملات بازار انتقال داد.

نکته قابل تامل دیگر بازار امروز بازگشایی و معاملات عجیب نماد فرابورس بود که متعاقبا موجب تشکیل صف خرید در این نماد شد که علامت سوال بزرگی را در ذهن فعالان کاشت. نباید فراموش کرد که نماد کالا در شروع روند اصلاحی بازار به علت ظن دستکاری بسته شده است و اینگونه به نظر می‌رسد که ظن موجود در معاملات آن هنوز رفع نشده است. اما در موارد مشابه همواره شاهد آن بودیم که فرآیند بررسی با سرعت بسیار بالاتری انجام می‌شود که همین موضوع شائبه‌ها و گمانه‌های بسیاری را متوجه روند تصمیم‌گیری سازمان بورس می‌کند.

دیگر نماگر بورس تهران که نماینده سهام کوچکتر بازار است در جریان معاملات امروز افت ۲.۵۶ درصدی را از خود به نمایش گذاشت. نکته جالبی که در این رابطه وجود دارد این است که شاخص کل و هم‌وزن هر دو به یک میزان افت داشتند؛ این موضوعی است که به ندرت مشاهده شده است.

نقشه بسته بازار امروز

آمار معاملات بورس امروز

ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم با احتساب معاملات صورت گرفته در دو صندوق دولتی ETF پالایش و دارایکم به عدد ۷۴۰۵ میلیارد تومان رسید. از این میان شاهد خروج پول سنگین به میزان ۱۰۷۲ میلیارد تومان از بازار سهام بودیم. یعنی می‌توان گفت که ۱۴ درصد از ارزش معاملات امروز از بازار سهام توسط حقیقی‌ها خارج شد. تعبیر دیگری که می‌توان از این اتفاق داشت این مطلب است که حقوقی‌ها در جبهه خرید بسیار پرقدرت ظاهر شده‌اند و در حال جمع‌آوری سهام هستند.

پرسه زنی در صنایع

با گریزی میان صنایع متوجه این نکته خواهیم شد که پر ارزش‌ترین گروه‌های صنعتی فلزات اساسی، شیمیایی و خودرویی بودند. در میان صنایع گروه‌های فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط، استخراج سایر معادن و هتل-رستوران بیشترین سهم را در جذب نقدینگی حقیقی ایفا کردند و در سمت مقابل صنایع فلزات اساسی، پالایشی و پتروشیمی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. این نکته باید مد نظر قرار گیرد که معاملات بلوکی و عمده در این محاسبات لحاظ نگردیده است.

نقشه صنایع بازار سهام

جو حاکم بر بازار سهام

بررسی نمادها هم گویای آن است که در پایان بازار امروز ۸۵ درصد نمادهای معاملاتی کار خود را در مدار منفی پایان دادند. نمادهای فجهان، فرابورس، لپارس و شستا رتبه اول تا چهارم بیشترین ارزش معاملات را میان نمادهای بازار امروز به خود اختصاص دادند.

نگاهی به وضعیت صفوف خرید و فروش بازار بیان‌کننده این نکته است که تعداد صفوف فروش بازار در پایان ساعت معاملاتی امروز ۲۵۵ نماد بود که ارزش تجمیعی آنها به ۸۹۷ میلیارد تومان رسید و در سمت مقابل ۳۹ نماد همراه صف خرید به ارزش تجمیعی ۶۲۶ میلیارد تومان کار خود را پایان دادند.

وضعیت و روند بازار و صف‌ها

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر