بورسان - Bourseon

دلایل تعلل ایران برای بازگشت به مذاکرات وین اعلام شد

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان با بیان اینکه روند بررسی گفت‌وگوهای هسته‌ای قبلی در دولت جدید ایران هنوز تمام نشده است، گفت: من فکر نمی‌کنم که این زمان بیشتر از مدت زمانی باشد که دولت بایدن برای بازگشت به مذاکرات وین صرف کرد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با شبکه فرانس ٢٤ در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر وزیر امورخارجه کشورمان مبنی بر اینکه مذاکرات هسته‌ای به زودی از سر گرفته می‌شود، گفت: به محض اینکه روند بررسی و بازبینی رایزنی‌های قبلی پایان یابد، مذاکرات وین از سر گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: پس از آغاز به کار دولت جدید ما دو روند بررسی گفت‌وگوهای قبلی را در داخل کشور شروع کردیم. نخستین فرآیند بازبینی به جمع بندی رسیده و پایان یافته است و بر همین اساس تصمیم گرفتیم که به طور قطع به مذاکرات با ١+٤ در وین بازگردیم و آن را نیز اعلام کرده‌ایم. بنابراین، پاسخ به نخستین فرآیند بازبینی مثبت بوده است.

خطیب زاده تصریح کرد: اما دومین فرآیند بازبینی هنوز به اتمام نرسیده است. دولت جدید در حال بررسی تمامی جزییات گفت‌وگوهای صورت گرفته در جریان شش دوره مذاکرات در دولت گذشته است و به طور قطع سوالاتی دارد که می‌خواهد آن را بررسی کند. اینکه کمبودها چه بوده و مجموعه ویژگی‌ها و نتایج آن گفت‌وگوها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: اما به زودی روند این بازبینی به پایان خواهد رسید و ما قادر خواهیم بود یک تاریخ دقیق برای از سرگیری این مذاکرات تعیین کنیم.

خطیب زاده در پاسخ به اینکه "آیا می‌تواند یک تاریخ تقریبی اعلام کند؟" اظهارکرد: رئیس‌جمهوری و وزیر امورخارجه گفته‌اند که به محض تکمیل روند بازبینی مذاکرات قبلی تاریخ اعلام خواهد شد. هم اکنون تلاش‌های زیادی در تهران برای بررسی جزییات مربوط به گفت‌وگوهای قبلی در جریان است، چراکه این جزییات بسیار فراوانند. من تصور می‌کنم که این زمان کوتاهتر از زمانی باشد که دولت آقای بایدن برای بازگشت به مذاکرات صرف کرد.

سوالات برجامی برای دولت جدید

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به اینکه "از نظر او چه جزییاتی باید مورد بررسی قرار گیرد؟" اظهار بیان کرد: سوالاتی برای دولت جدید وجود دارد که چرا مذاکرات قبلی به نتیجه دلخواه و سندی که مورد رضایت تمام طرف‌ها باشد، منجر نشده است. همچنین ما به دنبال تدوین دقیق موضوعاتی هستیم که باید در دور بعدی گفت‌وگوها به شکلی مناسب به آنها پرداخته شود. مهم‌ترین موضوع برداشته شدن تمام تحریم‌هایی است که پس از خروج یک‌جانبه رئیس‌جمهوری ترامپ از برجام علیه ایران اعمال شده است.

وی افزود: همان‌طور که می‌دانید دولت ترامپ ۸۰۰ تحریم یک‌جانبه و غیرقانونی جدید علیه ایران اعمال کرده است که باید همگی آنها برداشته شود. این در واقع موضع ما از ابتدا بوده است لذا باید راهی برای اخذ تضمین لازم برای رفع تمامی تحریم‌ها به‌طور موثر پیدا کنیم.

خطیب زاده در پاسخ به این سوال که "آیا شرط شما برای حضور بر سر میز مذاکره برداشته شدن تمام تحریم‌های مورد اشاره است؟" گفت: صحبت از پیش شرط در این زمینه نیست. در واقع ایران و گروه ۱+۴ همگی اعضای برجام هستند و این آمریکاست که می‌خواهد به اتاق مذاکرات بازگردد پس نیازمند کلید ورود است. این کلید همان توانایی پاسخگویی این کشور به درخواست کشورهای ۱+۴ و ایران است.

وی ادامه داد: موضوعات مهمی در این زمینه وجود دارد، یکی از آنها برداشتن تمام تحریم‌هایی است که اعمال شده یا دوباره برقرار شده و یا تحت عناوین دیگری از سوی دولت رئیس‌جمهوری ترامپ علیه ایران اعمال شده است و همچنین تضمین این موضوع که دوباره شخص دیگری در آمریکا این توافق را نقض نخواهد کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین خاطر نشان کرد: ما معتقدیم که مذاکرات می‌بایست بر سر میز مذاکرات دنبال شود اما نکته اصلی این است که باید به توافق امضا و مهر و موم شده احترام گذاشت. لذا باید اطمینان حاصل کنیم که تضمین کافی برای اجرای کامل و متعهدانه مفاد توافق هسته‌ای از سوی تمام طرف‌ها وجود دارد.

اسرائیل در جایگاهی نیست که درباره ایران صحبت کند

خطیب زاده در پاسخ به اینکه "آیا با روی کار آمدن جو بایدن امیدواری جدیدی در این زمینه دارید؟" تصریح کرد: آقای بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی وعده بازگشت به توافق‌های بین‌المللی را که دولت ترامپ به صورت یک‌جانبه از آنها خارج شده بود، داد. توافق آب‌وهوایی پاریس و برجام ازجمله این موارد بودند بنابراین امیدواری فراوانی در واشنگتن برای بازگشت سریع به این توافقات وجود داشت. اما عملا در مورد برجام این اتفاق نیفتاد. اگر بخواهم شفاف و صریح بگویم دولت جدید در آمریکا در عمل سیاست‌ها و رهیافت‌های خود را درقبال ایران تغییر نداده است.

وی ادامه داد: تحریم‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ کماکان علیه جمهوری اسلامی ایران برقرار است و ما شاهد تغییر عمده و معناداری در سیاست‌های دولت بایدن درقبال ایران نبوده‌ایم.

سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی درباره ادعاهای نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل علیه برنامه هسته‌ای کشورمان خاطر نشان کرد: هر فردی می‌داند که اسرائیل در جایگاهی نیست که درباره ایران صحبت کند.

وی در ادامه افزود: این رژیم روی صدها کلاهک هسته‌ای نشسته است، عضو ان‌پی‌تی نیست و از پیوستن به این معاهده و یا هر رژیم نظارتی بین‌المللی دیگری اجتناب می‌کند. رژیم اسرائیل که از صدها کلاهک هسته‌ای برخوردار است، پیوستن به پادمان‌ها را رد می‌کند و مخالف خاورمینه عاری از سلاح هسته‌ای است حق ندارد درباره جمهوری اسلامی ایران اظهار نظر کند که عضو ان‌پی‌تی است، به تمام حقوق و تعهدات خود به‌طور کامل پایبند بوده و ۱۵ گزارش پی در پی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان تنها نهاد تخصصی دارای صلاحیت در حوزه هسته‌ای حاکی از پایبندی کامل و صادقانه جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته‌ای بوده است.

ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست

خطیب‌زاده در پاسخ به این سوال که "بنابراین شما می‌گوئید که به دنبال سلاح هسته‌ای نیستید؟" تاکید کرد: فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای حق مسلم ماست. رژیم صهیونیستی به عنوان رژیم برخوردار از کلاهک هسته‌ای از هیچ جایگاهی برای اظهار نظر درخصوص فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران برخوردار نیست. همزمان، همان گونه که اشاره کردیم عضویت ایران در ان‌پی‌تی به این معناست که نه تنها سلاح هسته‌ای هیچ جایگاهی در دکترین نظامی و دفاعی‌مان ندارد، در عین حال به این مفهوم است که ایران در تلاش برای دفاع از نظام عدم اشاعه در سراسر جهان است.

دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی درباره انجام گفت‌وگوهایی میان مقامات ایران و عربستان و امکان بازسازی روابط میان دو کشور اظهارکرد: چندین دور گفت‌وگو بین مقامات دو کشور با کمک دوستان عراقی برگزار شده که در جریان آنها موضوعات مختلف مورد علاقه، ازجمله دوجانبه و منطقه‌ای مورد تبادل نظر قرار گرفته است. اکنون با امید فراوان در جایگاهی قرار داریم که می‌توانیم گفت‌وگوهای شفاف و صریحی را با دوستان عربستانی خود داشته باشیم.

وی تاکید کرد: از نظر من اگر شاهد تغییر رویکردها باشیم، نتایج و خروجی خوب و مناسبی از این گفت‌وگوها را شاهد خواهیم بود.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر