اسپرسو بورسان چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

واکنش ایران به سفر جنجالی نانسی پلوسی

واکنش ایران به سفر جنجالی نانسی پلوسی
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
اسپرسو بورسان ساعت ۸ صبح هر روز خلاصه‌ای از مهمترین اخباری که پیش از شروع معاملات بازارها لازم است بدانید، در اختیار شما قرار می‌دهد.

بورس روز گذشته متعادل و مثبت بود. به طوری که شاخص کل رشد ۲،۴۰۹ واحدی (معادل ۰.۱۷ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن نیز با رشد ۰.۰۶ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۱،۹۸۳ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع خودرو و قطعات، شیمیایی و استخراج کانه‌های فلزی و در بین نمادها خگستر، شبندر و خساپا بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حدود ۲۱۰ میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای فزر و وغدیر بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در نمادهای خگستر و شبندر داشتند.

وزیر نفت: از اول دولت سیزدهم تا امروز ۸۰ میلیارد دلار تفاهمنامه و قرارداد نفتی با اولویت توسعه میادین مشترک گازی و نفتی با کشورهای دیگر امضا کرده‌ایم.

دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی: افزایش میزان موجودی و رکود بازار باعث شده که الان در قیمت روغن ۱۰ درصد کاهش داشته باشیم و در برخی از فروشگاه ها کاهش قیمت به ۱۵درصد هم رسیده و انتظار داریم این کاهش بیشتر از این ارقام نیز بشود.

رئیس مجلس: موضوع مربوط به دارو بسیار مهم و اساسی است و متاسفانه مصطلح غلط هم در حوزه دارو و ارز ترجیحی وجود دارد که گفته می‌شود ارز دارو قطع خواهد شد اما یارانه دارو هیچگاه قطع نمی‌شود.

سخنگوی انجمن موبایل:چالش مهم واردکنندگان موبایل در حال حاضر تخصیص ارز است. واردکنندگان موبایل از ۲۷ اردیبهشت امسال هیچ تخصیص ارزی دریافت نکردند.

از سوی وزیر امور اقتصادی و دارایی؛ فروش اموال مازاد دولتی در بورس کالا و سامانه ستاد ابلاغ شد.

نفت برنت به پایین ۱۰۰ دلار سقوط کرد.

معاون حقوقی سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز: کاهش ۵۰درصدی قاچاق کالاهای اساسی در ۴ماهه نخست امسال/ قاچاق عمده آرد و روغن صفر شد.

با تصویب طرح عرضه خودرو در بورس کالا در شورای عالی بورس گروه خودروسازی بهمن برای عرضه ۶۰۰ دستگاه خودرو فیدلیتی و دیگنیتی در بورس کالا اعلام آمادگی کرد. گروه خودروسازی سایپا نیز برای عرضه در هفته پایانی مردادماه اعلام آمادگی کرده است.

قیمت دلار با افت ۷۰ تومانی به ۳۱۶۳۰ تومان رسید.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی: برنامه هسته‌ای ایران بسیار سریع پیش می‌رود. برنامه ایران در جاه طلبی و ظرفیت در حال تحول است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران: از اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی در مورد توانایی ایران در دستیابی به بمب هسته‌ای اشتباه برداشت شده است. ایران به دلیل توانمندی‌های استراتژیک خود نیازی به بمب هسته‌ای ندارد و به سمت ساخت بمب هسته‌ای هم نخواهد رفت.

کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه: انگلیس و فرانسه به جای آنکه دوشادوش مقصر وضعیت فعلی برجام بایستند، باید به متحدشان فشار بیاورند که تصمیمات لازم را برای یک توافق پایدار و قوی اتخاذ کند.

جو بایدن از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در حمله به کابل خبر داد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با وجود هشدارهای چین وارد تایوان شد.

سخنگوی وزارت خارجه چین با محکومیت شدید سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان تاکید کرد: سفر پلوسی یک اقدام تحریک‌آمیز بزرگ سیاسی است.

کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه: رفتار تنش‌زای اخیر مقامات رژیم آمریکا در مداخله در امور داخلی جمهوری خلق چین و نقض تمامیت ارضی آن کشور نمونه‌ای از مداخلات آمریکا در مناطق و کشورهای مختلف جهان است که حاصلی جز افزایش بی‌ثباتی و دامن زدن به اختلافات نداشته و از این رو محکوم است.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید: سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان حاکمیت چین را تهدید نمی‌کند و تهدیدات این کشور موجب ترس و نگرانی واشنگتن نمی‌شود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر