واکنش بایدن به مذاکرات ایران و عربستان

واکنش بایدن به مذاکرات ایران و عربستان
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
جو بایدن از ابتکار نخست وزیر عراق برای مذاکره عربستان سعودی و ایران در بغداد استقبال کرد.

«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق ظهر امروز (شنبه) در حاشیه نشست جده در عربستان سعودی با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.
مصطفی الکاظمی در این دیدار از آن‌چه تلاش‌های آمریکا در راستای مبارزه با تروریسم در عراق خواند تشکر کرد و گفت که روابط بغداد و واشنگتن راهبردی و بر مبنای اعتماد متقابل، همکاری و احترام است.
جو بایدن نیز گفت که عراق منابع وسیعی دارد و می‌تواند به خوبی در آن‌ها سرمایه گذاری کند و روابط بغداد و واشنگتن برای دولت آمریکا بسیار حائز اهمیت است.

احترام به دموکراسی و استقلال عراق

در بیانیه مشترکی که پس از این دیدار منتشر شد، آمده است که در این دیدار طرفین بر لزوم تشکیل دولت جدید عراق که بازتاب اراده مردم این کشور باشد و احترام به دموکراسی و استقلال عراق تأکید کردند و جو بایدن نیز گفت که وجود عراقی با ثبات و یکپارچه و توسعه‌یافته با حاکمیت مقتدر همچنین برای اقلیم کردستان برای آمریکا اهمیت دارد.
نخست‌وزیر عراق و رئیس‌جمهور آمریکا همچنین در خصوص توافق استراتژیک بغداد و واشنگتن اعلام کردند که همچنان به این توافق و لزوم همکاری و دوستی میان دو کشور پایبند هستند و جو بایدن نیز گفت که آمریکا همچنان از عراق در مبارزه با تروریسم حمایت می‌کند و وجود عراقی قوی عنصر مهمی در تحقق ثبات و امنیت در منطقه است.
رهبران دو کشور همچنین بر اهمیت تقویت نهاد‌های دموکراتیک عراق به نحوی که نیرو‌های امنیتی عراق را قادر می‌سازد تا امنیت و ثبات در عراق و منطقه را تحقق بخشند، تاکید کردند.
بایدن در ادامه از تلاش‌های عراق برای بازگرداندن و بازپروری خانواده‌ها و کودکان عراقی و همچنین محاکمه عناصر عراقی داعش از سوریه قدردانی و از همکاری بیشتر برای رسیدگی به این موضوع استقبال کرد.
طبق این بیانیه مشترک، الکاظمی و بایدن در ادامه در خصوص نقش منطقه‌ای عراق و تلاش‌های بغداد در راستای نزدیکی میان کشور‌های منطقه و اعتمادسازی میان آن‌ها به خصوص تلاش‌های دیپلماتیک دولت کاظمی گفتگو کردند.

استقبال بایدن از مذاکره عربستان سعودی و ایران

در این راستا بایدن از ابتکار نخست وزیر عراق برای مذاکره عربستان سعودی و ایران در بغداد استقبال کرد و آن را دیپلماسی مثبت الکاظمی در راستای ایجاد منطقه‌ای امن‌تر و با ثبات‌تر دانست و در ادامه از برگزاری کنفرانس بغداد در مورد مشارکت و همکاری و روابط متمایز بین عراق، اردن و مصر تمجید کرد.

سفر بایدن به عربستان

مصصطفی الکاظمی و جو بایدن روز گذشته (جمعه) وارد جده عربستان شدند و به طور جداگانه با «محمد بن سلمان»، ولی عهد سعودی دیدار کردند. دو طرف قرار است امروز در نشست جده با حضور رهبران امارات، کویت، قطر، عمان، بحرین، مصر، اردن و عربستان سعودی حضور یابند.

دیدار نخست‌وزیر عراق و رئیس‌جمهور آمریکا در شرایطی است که تلاش‌های زیادی برای کشاندن عراق به ائتلافی علیه ایران در منطقه از سوی رژیم صهیونیستی و آمریکا صورت گرفته است، اما نخست وزیر عراق روز گذشته پیش از عزیمت به عربستان تاکید کرد: «عراق هرگز امروز یا فردا در محور یا پیمان نظامی قرار نخواهد گرفت و عراق هرگز به سکویی برای تهدید کشور‌های همسایه تبدیل نخواهد بود.»

بایدن: به تلاش دیپلماتیک برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران ادامه می‌دهیم

براساس گزارش الجزیره، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در سخنان خود در نشست جده مدعی شد که ایران باعث ایجاد بی ثباتی در منطقه خاورمیانه می شود.

وی گفت: ما می خواهیم منابع تروریسم را از بین ببریم. ما با تقویت ائتلاف ها می خواهیم از شرکایمان حمایت کنیم تا تمام مشکلات را حل کنیم.

بایدن همچنین گفت: آمریکا به تلاش های دیپلماتیک خود برای فشار آوردن بر برنامه هسته ای ایران ادامه می‌دهد و تلاش می کنیم که تهران به سلاح هسته ای دست پیدا نکند.

منبع: فارس- ایسنا

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر