مقصد بعدی فلز سرخ کجاست؟

روز سرنوشت‌ساز در انتظار دکتر مس

روز سرنوشت‌ساز در انتظار دکتر مس
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن
فلز سرخ که طی بیش از یک سال گذشته توانسته بود با توجه به بهبود شرایط اقتصادی پس از همه‌گیری کرونا، با افزایش تقاضای قابل توجهی همراه شود و به قیمت‌های بیش از 10800 دلار نیز برسد، چند وقتیست که همچون دیگر کامودیتی‌ها حال رو روز خوشی را سپری نمی‌کند و افزایش سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو، کاهش قیمت نسبتا زیادی را برای آن رقم زده است.

بورسان-سروش بهرامی: مس که چند روز پیش کف 8000 دلاری خود را از دست داد، پس از چند روز روند نزولی، اکنون حوالی 7300 دلار درحال نوسان است. این فلز که به دکتر مس معروف است، به عنوان یکی از شاخصه‌های مهم سلامت اقتصاد جهانی شناخته می‌شود و کاهش قیمت آن می‌تواند پیام‌های زیادی از احتمال کاهش شدید تقاضا و حتی حرکت به سمت رکود جهانی را مخابره کند.

امروز اما برای این فلز مهم روز سرنوشت‌سازی خواهد بود. ساعت 17 امروز به وقت تهران، آمار نرخ تورم آمریکا برای ماه ژوئن منتشر می‌شود و تمامی نگاه فعالان بازارهای مالی را به خود دوخته است. روز جمعه هفته گذشته نرخ بیکاری آمریکا طبق انتظارات در 3.6 درصد ثابت ماند و وضعیت خوب اشتغال باعث شد که کمی از نگرانی‌ کشورها بابت ورود به یک رکود کاسته شود. این عامل اما باعث می‌شود که فدرال رزرو با خیال آسوده‌تری به نرخ‌های بهره بالاتر فکر کند و در صورتی که نرخ تورم امروز چیزی فراتر از انتظارات باشد، قطعا بانک مرکزی آمریکا با قدرت و سرعت بیشتری به سمت نرخ‌های بهره بالاتر حرکت می‌کند. دلیل ریزش چند روز اخیر بازارهای جهانی نیز دقیقا از همین منظر بوده است.

تکنیکال از آینده مس چه می‌گوید؟

با نگاهی به وضعیت تکنیکالی قیمت مس جهانی، مشخص است که این فلز در محدوده بسیار حساسی قرار گرفته است. قیمت 7300 دلار برای مس سقفی است که در سال 2018 به آن رسیده بود و از لحاظ تکنیکال کلاسیک این محدوده می‌تواند از حمایت بالایی برخوردار باشد و طی معاملات امروز نیز شاهد واکنش مثبتی به آن هستیم. اما اگر پارامترهای دیگر را بررسی کنیم، می‌بینیم که کار برای فلز سرخ کمی سخت است. موج ریزشی اخیر که از ابتدای دومین ماه 2022 شروع شده است، کمی بیشتر از 50 درصد فیبوناچی موج صعودی قدرتمند قبلی را اصلاح کرده است و از آنجایی که هم‌اکنون قیمت در فاصله بین 50 تا 61.8 درصد فیبوناچی قرار دارد، احتمال ریزش بیشتر (تا حوالی 7000 دلار) نیز ممکن است.

بنابراین از این منظر پیش‌بینی می‌شود که احتمالا محدوده 7300 دلار بتواند نقش حمایتی را برای مدتی بازی کند اما نمی‌تواند مانعی بر سر ریزش تا 7000 (61.8 درصد فیبوناچی) نیز باشد.

حال اگر اتفاقات و آمارهای آینده وضعیت را برای بازارهای جهانی به خصوص کامودیتی‌ها وخیم‌تر کنند و مس کانال 7000 دلاری خود را از دست دهد، شرایط برای این فلز بسیار سخت خواهد شد. در صورت از دست رفتن کانال 7هزار دلاری، 6500، 6000 و در نهایت 5500 دلار در میان مدت اهداف قیمتی مس خواهند بود. این موضوع در صورت درنظر گرفتن الگوی سقف دوقلو نیز برای مس قابل تایید است.

Loading...
تحلیل تکنیکال مس جهانی

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر