از کوچ ایرانیان به ترکیه تا سبقت دلار هرات از تهران

خبرنامه اقتصاد ایران - چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

چرا ایرانیان به جای تهران در ترکیه خانه می‌خرند؟

در شرایطی که طی ۴ سال گذشته ارزش دلاری مسکن در ترکیه با افت ۱۳ درصدی مواجه شده و مسکن ترکیه را تبدیل به یک بازار زیان‌ده کرده است، پس از ۸ برابر شدن قیمت دلار در ایران تعداد خانه‌هایی که ایرانیان در ترکیه خریده‌اند ۲۲ برابر شده است. به نظر می‌رسد عدم ثبات اقتصادی در کشور و گران‌تر بودن ۵۰ درصدی مسکن تهران نسبت به استانبول باعث شده تا خروج سرمایه با مقصد املاک ترکی به شدت افزایش یابد. این خروج سرمایه سنگین خود عاملی برای بی‌ثباتی بیشتر و فشار مضاعف بر قیمت دلار در ایران شده است.

پشت صحنه سفر یک مقام اماراتی به ایران

ریتم روابط مقامات سیاسی و امنیتی امارات متحده عربی با ایران تندتر می‌شود. امواج‌مدیا (پایگاه خبری اماراتی) از سفر قریب‌الوقوع مشاور امنیت ملی امارات به ایران در سفری کم‌سابقه خبر داده‌ است. وزیر امور خارجه سابق امارات قبلاً اعلام کرده بود که کشورش اقداماتی برای تنش‌زدایی با ایران در پیش گرفته است و مصلحت امارات در رویارویی با ایران نیست. سفر قریب‌الوقوع مشاور امنیت ملی امارات در ادامه نشست‌های اخیرش با مقامات ارشد آمریکایی است و در آستانه مذاکرات وین رخ می‌دهد. پیشتر یک هیأت عالی‌رتبه دیپلماتیک اماراتی هم پس از ۱۰ سال به سوریه سفر کرده بود. کارشناسان روابط خارجی دلایل متعددی از خنثی‌سازی مخالفت ایران با نزدیکی امارات و اسرائیل، نگرانی از نفوذ اخوان‌المسلمین در منطقه تا شیطنت احتمالی امارات در آستانه مذاکرات هسته‌ای می‌گویند.

ملاحظاتی بر برنامه‌های اقتصادی دولت رئیسی

امروز سرفصل اساسی‌ترین برنامه‌های اقتصادی دولت سیزدهم توسط خاندوزی ارائه شد که در بخش حقیقی کاهش مالیات بر تولیدکنندگان و نیز اجرای کلان‌پروژه‌های اقتصادی و در بخش اسمی نیز، کنترل تورم با دو ابزار کنترل رشد ترازنامه بانک‌ها و عملیات بازار باز مطرح شده بود. در این مورد، حتی اگر تجربه اصلاح قیمت خودرو را کنار بگذاریم، به نظر شکاف اساسی میان تیم اقتصادی و سایر وزرا وجود دارد چرا که برنامه‌هایی از جنس اعطای خودرو به قیمت کارخانه و یا تاکید بر افزایش شدید جمعیت با اهداف این برنامه در تعارض اولیه قرار دارد.

پیام تغییر رابطه دلار هرات و تهران

امروز نرخ دلار در بازار هرات افغانستان برخلاف روند معمول، بیشتر از قیمت دلار در بازار تهران بود. این اتفاق موجب تقویت این گمانه‌زنی شد که بازارساز عرضه ارز در پایتخت را به بازار همسایه ترجیح داده است. با وجود این، نرخ دلار افت خاصی را تجربه نکرد و تقریبا بدون تغییر در محدوده ۲۸۳۰۰ تومان باقی ماند. اگر سناریوی افزایش عرضه بازارساز حقیقت داشته باشد، عدم افت قابل توجه دلار می‌تواند نشان از بالا بودن تقاضا داشته باشد.

چرخش موقت بورس به کوچکترها

شاخص کل بورس تهران امروز رشد کمتری را نسبت به شاخص کل هم‌وزن تجربه کرد. شاخص کل هم‌وزن را نماینده خوبی برای سنجش عملکرد سهام کوچکتر در برابر بزرگان می‌دانند. این موضوع به استقبال خریداران از کوچکترهای سهام با اخبار پیرامون سهام اشاره دارد. به صورت کلی در هفته‌های گذشته بخشی از رخوت معاملاتی سهام را ناشی از عرضه اوراق دولتی می‌دانستند در حالی‌که برخلاف برداشت‌های عمومی، در نگاه عمیق‌تر شاید عرضه اوراق اثر آن‌چنانی را بر سهام نداشته باشد.

این اخبار را در بورسان از دست ندهید:

نقشه آبی ترکیه برای خاورمیانه

آذربایجان هم واردات خودروی ایرانی را ممنوع کرد

پاسخ ایران به آخرین ادعای آژانس اتمی

ادعای وال‌استریت ژورنال درباره تولید سانتریفیوژ در کرج

قیمت روغن خوراکی با حذف ۴۲۰۰ چقدر گران می‌شود؟

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر