اسلامی: تفاهم کردیم به سوالات باقی‌مانده خاتمه دهیم

نتیجه مذاکره گروسی با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران + فیلم

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

به دنبال سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی کشور با او دیدار کرد و گفت‌وگویی دو ساعته داشت.

اسلامی: ایران در برنامه هسته‌ای خود مصمم است

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در کنفرانس خبری مشترک با گروسی گفت: گفت‌وگوهایی درباره مسائل موجود انچه برای توسعه همکاری‌ها است را در دستور کار قرار دادیم.

وی ادامه داد: مساله مهم برای ما و آژانس این است که کل مسائل فی مابین ایران و آژانس مسایل فنی است و مسائل سیاسی و نفوذهای توطئه‌آمیزی که دشمنان ایران برای پیشبرد برنامه هسته‌ای ما اعمال می‌کنند را آژانس مدنظر ندارد و از آن تاثیر پذیری ندارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: مطلب مهمی که آقای گروسی چندین بار در ملاقات و گفت‌وگوها گفتند این است که هیچ انحرافی در برنامه‌های هسته ای ایران مشاهده نکردند و فعالیت‌های هسته‌ای ایران طبق معاهدات و ضوابط، در حال انجام است.

اسلامی درباره مطالب و سوالاتی که توسط دشمنان ایران منتشر و در اختیار آژانس قرار گرفته است گفت: به این سوالات پاسخ دادیم و بخش‌هایی از آنها باقی مانده که بخش‌هایی است که مربوط به مسائل بسته شده گذشته است که قبلا به آنها پرداخته شده است. امروز تفاهم کردیم که این موارد را خاتمه دهیم و با رویه‌ای که اتخاذ خواهیم کرد که مذاکراتش هم هنوز ادامه دارد، اینها تداوم پیدا نکند.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت ایران در برنامه هسته‌ای خودش مصمم هست و تاثیرات آن در زندگی مردم است که می توانیم همه ابعاد فناوری هسته‌ای را در بخش‌های گوناگون مورد بهره‌برداری قرار دهیم و این در دستور کار ماست و آژانس در این باره به ما کمک خواهد کرد. ما گفتیم که حداقل 10 هزار مگاوات برق هسته‌ای را باید در ایران ایجاد کنیم به ویژه با نیروگاه‌های کوچک حداکثر با ظرفیت 300 مگاوات است و آژانس کشورهای دارای این تکنولوژی و صنعت را تشویق خواهد کرد که با استفاده از ظرفیت صنعتی صنایع ایران بتوانند در راستای توسعه و گسترش ظرفیت برق هسته‌ای کشور ما را کمک کنند.

گروسی: دنبال ادامه دادن مذاکرات هستیم

رافائل گروسی نیز پس از پایان مذاکرات اظهار کرد: چند ماه پیش که ایران آمدم توافق کردیم که برگردم تا درباره مواردی گفت‌وگو و کار مشترک و شفاف‌سازی کنیم و تداوم و تعمیق گفت‌وگوها را داشته باشیم و امروز هم افتخار دارم با وزیر خارجه ایران دیدار کنم.

وی ادامه داد: صحبت های امروز فشرده بود. ما دنبال آن هستیم که مذاکرات را ادامه دهیم با این نگاه که زمینه‌های مشترک را پیدا کنیم. موضوعاتی است که ما و رئیس سازمان انرژی اتمی داریم بررسی می‌کنیم و هدف این است که با توجه به تغییرات اقلیمی به انرژی‌های پاک منجر شود و تلاش داریم سرسختانه که نشست امروز نتیجه‌گیری مثبت داشته باشد و این هدف ما از صحبت‌های امروز است.

۲۱ شهریور سال جاری «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اولین سفرش در دولت سیزدهم با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در محل این سازمان در تهران ملاقات کرد و پس از آن اسلامی در نشستی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که گروسی قرار است دوباره به تهران بازگردد. البته اسلامی در سفری که برای شرکت در کنفرانس عمومی آژانس به وین داشت با گروسی در مقر آژانس دیدار و گفت‌وگو کرد.

دیدار گروسی و امیرعبداللهیان

وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بر اراده جدی ایران جهت تعامل سازنده با آژانس در چارچوب موافقتنامه‌ پادمان‌ها تاکید و اظهار امیدواری کرد در سفر مدیرکل آژانس اعتماد متقابل و همکاری‌های طرفین بیش از پیش تقویت گردد.

امیر عبداللهیان همچنین بر اهمیت کار فنی، حرفه‌ای و بی‌طرفانه آژانس و ضرورت بی اعتنایی به فشارهای سیاسی خارجی تاکید کرد.

مدیر کل آژانس نیز متقابلا ضمن تاکید بر رویکرد فنی، حرفه‌ای و بی طرفانه آژانس، سفر خود را نشانه‌ای از اراده برای گفت‌وگو و درک متقابل، حل مسائل و ارتقای همکاری‌ها با ایران عنوان کرد و از آمادگی آژانس برای حل و فصل موضوعات باقی‌مانده طی ماه‌های آتی در همکاری نزدیک با ایران خبر داد.

دیدار گروسی و امیرعبداللهیان
اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر