خبرنامه اقتصاد ایران - شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

آرایش بازارها در هفته امید به برجام

در همه بازارها صحبت از برجام است. دلار که در خط مقدم واکنش به اخبار برجامی قرار دارد از ظهر امروز به نیمه پایینی کانال ۲۸ هزار تومان رسید . بورس نیز برجامی رفتار می‌کند و حتی صنایع برجامی پیشرو بازار هستند. احیای احتمالی برجام اثر قابل توجهی بر بازارها می‌گذارد و البته سوالات زیادی را نیز در ذهن ایجاد می‌کند. شاید ۶ سوال اصلی بعد از احیای احتمالی برجام قابل طرح باشد. آینده نرخ سود بانکی، نرخ دلار، حضور دوباره شرکای خارجی (مانند خودروسازان)، رفع آسیب‌های تحریم، سیستم بانکی و همچنین احتمال حضور سرمایه‌گذار خارجی در بورس تهران محور سوالاتی است که احتمالا نبض معاملات بورس را با احیای برجام در دست خواهند گرفت.

رمزگشایی از آزادسازی ۵ میلیارد دلار بلوکه

امروز یک نماینده مجلس خبر داد طی ما‌ه‌های گذشته ۵ میلیارد دلار بلوکه شده ایران آزاد شده است . پیش از این، در آبان آزادسازی ۳.۵ میلیارد دلار تایید شده بود که خبر امروز به معنای دریافت ۱.۵ میلیارد دلار دیگر توسط کشورمان است. هر چند که طبق شنیده‌ها به نظر می‌رسد همه این دلارها به صورت نقدی دریافت نشده‌اند و بخشی از آن‌ها به یک خط اعتباری واریز شده است؛ به عبارتی هنوز دسترسی کاملی به آن‌ها نداریم. همچنین بنا بر برخی شواهد، برآورد می‌شود عراق، عمان و لوکزامبورگ می‌توانند کشورهایی باشند که آزادسازی منابع مسدود در آن‌ها اتفاق افتاده است.

هفت اعتراض سرنوشت‌ساز به افزایش قیمت سوخت

قزاقستان از هفته پیش صحنه‌ ناآرامی‌هایی است که جرقه اولیه آن را افزایش نرخ سوخت و حذف یارانه انرژی زد. با وجود عقب نشینی سیاستمداران از اعمال افزایش نرخ‌ها و استعفای نخست‌وزیر اما اعتراضات همچنان ادامه دارد، به طوریکه نه تنها رئیس جمهور دستور شلیک مستقیم به معترضین را صادر کرده است بلکه از ارتش روسیه برای خواباندن شعله خشم مردم کمک خواسته است. آمار رسمی از کشته شدن حداقل 40 نفر در این درگیری‌ها خبر می‌دهد. این اولین بار نیست اصلاح قیمت انرژی در جهان به اعتراضاتی منجر می‌شود. در طول تاریخ اصلاح قیمت سوخت در بسیاری از کشورها با چالش‌های بسیاری همراه بوده است. ونزوئلا، ایران، نیجریه، هائیتی، اندونزی و بولیوی نمونه‌های دیگری هستند که اصلاح قیمت سوخت در آنها با اعتراضات گسترده‌ای همراه شده است.

برگ برنده ایران در عصر مقتدی صدر

دادگاه فدرال عراق با مهر تأیید بر نتیجه انتخابات پارلمانی عراق، فضای جدیدی را برای یک تحول بزرگ در این کشور فراهم کرد. حالا در آستانه تشکیل نخستین جلسه پارلمان جدید عراق (فردا) فضای سیاسی عراق آبستن تحولاتی چشم‌گیر قرار گرفته است. آیا می‌توان از فرصت ظهور سیاسی مقتدی صدر، سیاستمدار جوان و تأثیرگذار عراقی برای رسیدن به منافع مشترک ایران و عراق بهره برد و از نگرانی تهدید حضور او به‌عنوان مخالفت جدی حضور ایران در عراق کاست؟ تحلیل ها بر آن است که با توجه به تمام نقاط مشترک بین ما و عراق در عین قبول نقاط افتراق، شناخت دقیق و کاملی از وضعیت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی عراق نداریم و شکاف ایجادشده بین ایران و عراق، نشانه‌ای از عدم شناخت ما و درک درست واقعیت‌های صحنه عراق است. کارشناسان بر این عقیده‌اند که ضرورت دارد ایران در سیاست‌گذاری‌های منطقه‌ای‌ خود در صحنه داخلی عراق و هم سایر کشورهای همسایه به‌ویژه همسایه‌های جنوبی در خلیج فارس بازنگری جدی داشته باشد. آنگاه پیروزی طیف مقتدی صدر در انتخابات ۲۰۲۱ می‌تواند فرصت خوبی برای ایران باشد ، اگر بتوانیم سیاست‌های درست را اتخاذ کنیم.

شرط کاهش شدید نرخ سود بانکی

بانک مرکزی در آخرین به روز رسانی خود از نرخ سود بین بانکی آن را 20.85 درصد اعلام کرد که 1.2 درصد کم‌تر از نرخ هفته گذشته و نیز جدی‌ترین کاهش در پنج ماه گذشته بود . بعضا دیده می‌شود که افراد علاقه دارن کاهش شدید نرخ سود بین بانکی را به دخالت بانک مرکزی در بازار ثانویه عملیات بازار باز نسبت بدهند. اما واقعیت این است که نوع دخالت بانک مرکزی (مخصوصا به جهت حجم معامله) در بازار ثانویه اساسا امکان چنین تاثیر شدیدی بر نرخ بازار بین بانکی را ندارد و باید ریشه چنین کاهشی را یا به افزایش عرضه منابع در بازار بین بانکی (دسترسی برخی از بانک‌ها به منابع نفتی بلوکه شده) یا کاهش تقاضا در بازار بین بانکی (در نتیجه بهبود فروش نفت توسط دولت) و یا قریب‌الوقوع بودن توافق سیاسی و کاهش انتظارات تورمی نسبت داد.

اخباری که نباید از دست داد:

چرا خرید طلا دیگر جذاب نیست؟

وعده وزیر اقتصاد به متقاضیان وام

اثرات انقلاب و جنگ بر خیز جمعیتی دهه شصت

دستور رئیسی برای تزریق دُز سوم واکسن

شرایط بازار کار برای دهه‌شصتی‌ها چگونه است؟

۳ سهم با بیشترین خرید حقوقی بورس امروز

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر