مهمترین سوالات بورسی‌ها از احیای برجام

مهمترین سوالات بورسی‌ها از احیای برجام
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن
به گفته ایرنا، خبرگزاری دولت شمارش معکوس برای برجام شروع شده است. فارغ از این‌که این کلام چقدر دقیق باشد اما واکنش بازارها را به این اخبار شاهد هستیم. در این میان بورس تهران نیز از این قاعده مستثنی نیست و حتی امروز شاهد تشکیل صف خرید برای صنایعی هستیم که برچسب « صنایع برجامی » دارند. بورس تهران از برجام احتمالی سوالاتی دارد که اگر برجام احیا شود در چندین ماه آینده نبض معاملات بورس تهران را در دست خواهد گرفت.

بورسان: سوالات زیادی در خصوص اثر برجام بر شرکت‌ها و آینده بورس مطرح می‌شود و شاید به سختی بتوان برای آن‌ها پاسخ دقیقی پیدا کرد. بورسان از تیم کارشناسی خود و سایر کارشناسان برای پاسخ به این سوالات استفاده خواهد کرد. در شرایط کنونی به نظر می‌رسد آشنایی با سوالات برای سرمایه‌گذار بورسی از اهمیت بالایی برخودار چون احتمالا نوسان سهام را روی موج چنین اخباری شاهد خواهیم بود. البته این موارد تنها سوالات بورس نیز و سوالات کل اقتصاد کشور محسوب می‌شود.

۱-نرخ سود بدون ریسک در پسابرجام به چه عددی خواهد رسید؟ اهمیت نرخ سود در ارزش‌گذاری سهام کاملا مشخص است؟ شاید مقدمه‌ پاسخ به این سوال این موضوع باشد که نرخ تورم در پسابرجام به چه عددی خواهد رسید؟

۲-نرخ دلار در پسابرجام در چه سطحی قرارخواهد گرفت؟ دست دولت به منابع نفتی خواهد رسید و احتمالا این توانایی برای سرکوب شدید نرخ دلار به خصوص در کوتاه‌مدت وجود خواهد داشت بر این اساس این سوال نیز از اهمیت بالایی برخودار است.

۳-آیا همکاری برخی از شرکت‌های داخلی با شرکای خارجی دوباره آغاز می‌شود؟ در این خصوص شاید آغاز همکاری دوباره خودروسازان از اهمیت زیادی برای بورسی‌ها دارا باشد؟

۴-آیا بانک‌ها می‌توانند به سیستم مالی بین‌المللی متصل شوند و به صورت کلی آیا برجام نفعی برای سیستم بانکی به همراه دارد؟ در این میان احتمالا این سوال نیز پاسخ داده شود که آیا FATF در کشور تصویب خواهد شد؟

۵-صنایع با وقوع تحریم‌ها آسیب‌های زیادی دیدند. برای مثال یکی از آسیب‌ها اجبار به تخفیف فروش سنگین بر قیمت فروش برخی از کالاها مانند اوره بود. آیا این تخفیف‌ها حذف می‌شود. به صورت کلی آیا احیای برجام می‌تواند آسیب‌های تحریمی را رفع کند؛ در کنار تخفیف‌ها مواردی مانند هزینه بالای انتقال پول نیز مطرح است.

۶-در مرحله آخر آیا دوباره سرمایه‌گذاران خارجی امکان سرمایه‌گذاری در بورس تهران را پیدا خواهند کرد؟‌ پیش از این سوال باید پرسید اصلا آیا سرمایه‌گذاری خارجی به بورس تهران و شاید مهمتر از آن اقتصاد ایران خواهد آمد؟

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر