چرا بازارها از امیکرون می‌ترسند؟

تکرار خاطرات تلخ کرونا

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : کشف گونه جدید کرونا با نام امیکرون خاطرات آوریل 2020را زنده کرده و بار دیگر اضطراب و ترس را به بازارها باز گردانده است. نفت در بازارهای جهانی نزدیک به 10 دلار در کمتر از یک ماه ارزش خود را از دست داده است، بازارهای سهام آمریکا و اروپا با ریزش مواجه شده و غالب کامودیتی‌ها افت کرده‌اند. معامله‌گران و سرمایه‌گذاران از این می‌ترسند رشد اقتصاد جهانی که امید می‌رفت با کشف و تزریق واکسن به شرایط عادی بازگردد، حالا با امیکرون بار دیگر در مسیر سقوط قرار گیرد.

اما بازارها از چرا از امیکرون می‌ترسند؟ آیا بار دیگر محدودیت‌ها و قرنطینه‌هایی که گمان می‌شد به لطف واکسن برای همیشه برداشته شده، بار دیگر به جهان باز می‌گردد؟ در آوریل 2020در بازارها چه رخ داد که هنوز کابوس تکرار آن روزها بر سر بازارها است؟

چرا جهان از امیکرون می‌ترسد؟

اوایل آذرماه مصادف با 24 نوامبر شناسایی سویه جدید کرونا در آفریقای جنوبی اثبات شد، گونه‌ای که ظاهرا با نزدیک به 50 جهش نسبت به گونه کرونای ووهان تفاوتی اساسی با گونه‌های قبلی دارد. دو ویژگی بارز در این گونه که امیکرون نامیده شده دیده می‌شود، اول سرعت بسیار بالای انتقال است که حتی چندین برابر سرعت شیوع گونه دلتا برآورد می‌شود و دوم مقاومت در برابر آنتی بادی است به طوریکه هم افرادی که واکسینه شده‌اند و هم افرادی که به واسطه ابتلا به سویه‌های قبلی در بدنشان آنتی بادی وجود دارد در برابر امیکرون مصون نیستند.

هرچند گفته می‌شود که امیکرون به شدت گونه‌های قبلی عفونی نیست و کمتر به موارد بیمارستانی در آفریقای جنوبی منتهی شده است، با این حال دانشمندان بر این باورند که رفتار این ویروس ممکن است در دیگر کشورها و در مقابله با ژن‌های دیگر متفاوت باشد و هنوز این مسئله اثبات نشده است. به طور مثال می‌توان به شرایط بریتانیا اشاره کرد که تا دیروز حداقل 12 نفر در اثر ابتلا به امیکرون جان خود را از دست داده‌اند.

همچنین به دلیل سرعت بسیار بالای شیوع، این ویروس حتی اگر درصد کمی از موارد ابتلا شدید باشد باز می‌تواند وضعت بیمارستان‌ها را به وخیم کند. بر اساس داده‌های جدید منتشر شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا امیکرون حالا سویه غالب‌ کروناویروس در این کشور است و حدود 73 درصد از عفونت‌های جدید COVID-19 در هفته گذشته را تشکیل داده است. این در حالی است که یک هفته پیش تنها 12.6 درصد موارد بتلا به گونه امیکرون اختصاص داشته است. آخرین برآورد از سوی سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که حداقل هر سه روز موارد ابتلا به این سویه دو برابر می‌شود.

امیکرون بار دیگر جهان را به قرنطینه می‌برد؟

هرچند برخی می‌گویند احتمالا به دلیل بیماری‌زایی کمتر و همچنین تولید بالای تست کرونا در جهان، این بار لزومی ندارد که دنیا با امیکرون مانند سویه اولیه مواجه شود و قرنطینه‌های گسترده که اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد اعمال شود، اما ترس از این گونه جدید همین حالا موجب آغاز محدودیت‌هایی در سراسر جهان شده است.

از جمله اینکه در آستانه تعطیلات سال نو بسیاری از کشورها درهای خود را به روی مسافرین خارجی بسته‌اند یا پذیرش مسافران را با شروطی همراه کرده‌اند. تایلند امروز اعلام کرد که قوانین قرنطینه اجباری را برای بازدیدکنندگان خارجی بازگردانده است. نیوزلند همچنین نیز اعلام کرده به دلیل ترس از گسترش سریع امیکرون، برنامه‌های بازگشایی خود را تا پایان فوریه به تعویق می‌اندازد. دولت سوئد روز سه‌شنبه از همه کارمندان خواست در صورت امکان از خانه کار کنند و قوانین سخت‌گیرانه‌تری را برای فاصله‌گذاری اجتماعی اعمال کرد؛ پیش‌بینی شده که موارد ابتلای روزانه به کرونا در این کشور به رکورد جدیدی دست یابد. آلمان فاصله تزریق دز دوم و سوم واکسن کرونا را از 6 ماه به 3 ماه کاهش داده است، همچنین دولت این کشور در حال بررسی محدودیت‌های جدیدی برای تجمعات اجتماعی است. این قوانین می تواند شامل محدود کردن تجمعات به بیش از 10 نفر و همچنین بسته شدن کلوپ‌های سرپوشیده باشد. هلند روز یکشنبه وارد قرنطینه شد و محدودیت‌ها در این کشور تا 14 ژانویه 2022 ادامه خواهد داشت. قوانین جدید از همه می‌خواهد «تا حد امکان در خانه بمانند» و هر خانه حداکثر می‌تواند پذیرای دو مهمان باشد. اسرائیل برای بیش از 60 کشور ممنوعیت ورود و پذیرش مسافر اعمال کرده است. فرانسه محدودیت پذیرش مسافر از بریتانیا را اعمال کرده است. ژاپن در پایان نوامبر مرزهای خود را به روی همه خارجی‌های غیرمقیم بست.

اخبار محدودیت‌ها به همین موارد محدود نمی‌شود و هر ساعت در حال افزایش است.

امیکرون با بازارها چه کرد؟

بنابراین بازارها در ترس از امیکرون همانطور که برخی مدعی هستند، دچار بزرگنمایی نشده است. در همین یک ماه که این ویروس شناسایی شده بازارها با افت چشم‌گیری همراه بوده‌اند و اگر محدودیت‌ها ادامه یافته به طوریکه بر روند رشد اقتصاد جهانی تاثیر گذار باشد، این افت با شدت بیشتری ادامه خواهد یافت.

مهمترین تاثیر اومیکرون بر بازار نفت بود. برنت از نرخ‌های بالای 82 دلار در 25 نوامبر(3 آذر) در کمتر از یک هفته به حدود 68 دلار رسید که به معنای افت بیش از 17 درصد بود. نفت‌خام آمریکا هم از قیمت‌های 74 دلاری تا 65 دلار بر بشکه افت کرد. البته قیمت‌ها در هفته‌های اخیر کمی تعدیل شده و برنت امروز به بیش از 73 دلار و نفت‌خام آمریکا به بیش از 70 دلار بر بشکه رسید. با این حال ترس از اومیکرون همچنان بر سر این بازار سایه افکنده هرچند که غول‌های سرمایه‌گذاری چون گلدمن ساکس و جی‌پی مورگان رسیدن نفت به سطوح بیش از 100 دلار را طی یک یا دو سال آینده پیش‌بینی کرده‌اند.

مس، دیگر کالایی است که با خبر انتشار امیکرون با افت قیمت همراه شده است. مس که اواخر نوامبر به حدود 9900 دلار در هر تن رسیده بود تا کمتر از 9200 دلار نیز کاهش یافت. قیمت مس که از آن به آینه اقتصاد یاد می‌شود هم در این مدت تعدیل شده و امروز تا بیش از 9530 دلار پیش رفت.

بازار سهام نیز به خصوص سهام شرکت‌های بزرگ نفتی در این یک ماه با افت همراه بوده است شاخص نزدک که شامل این نوع سهم‌ها است نزدیک به 900 واحد معادل 5.5 درصد کاهش یافته است.

در سال 2020 بازارها با چه شرایطی مواجه شدند؟

درست دو سال پیش در این روزها جهان با شرایط مشابهی مواجه بود. کرونا برای اولین بار در چین شناسایی شده بود و کسی نمی‌دانست در سال جدید قرار است چه وقایعی رخ دهد. با این حال چین و حتی سازمان بهداشت جهانی اعلام می‌کرد در خصوص این ویروس جدید نگرانی چندانی وجود ندارد. اما سال 2020 که شروع شد و به مرور موارد ابتلا در کشورهای دیگر نیز گزارش شد و ترس از این ویروس که حالا به آرامی همه جهان را در قرنطینه فرو می‌برد مدام بیشر شد.

حالا نیز افزایش محدودیت‌ها و اعمال قرنطینه خاطرات آوریل و مه 2020 را برای بازارها زنده کرده است. یعنی روزهایی که به دلیل انواع محدودیت‌ها و قرنطینه‌ها، مصرف کالا به خصوص بنزین و سوخت هواپیما به شدت کاهش یافت. رشد اقتصاد جهانی در مسیر کاهشی قرار گرفت و بازارها با افت شدید قیمت مواجه شدند، به طوریکه برای اولین بار در تاریخ، نفت قیمت‌های زیر صفر را در آمریکا دید. مس بیش از 22 درصد، نفت برنت بیش از 72 درصد، شاخص نزدک بازار سهام آمریکا حدود 3 هزار واحد معادل بیش از 30 درصد افت کرد.

بعد از دو سال در ماه‌های اخیر به لطف واکسیناسیون که از اویل 2021 آغاز شده بود در بسیاری از نقاط جهان شرایط به حالت عادی در حال بازگشت بود. محدودیت‌ها لغو، مداری بازگشایی و رستوران‌ها و هتل‌ها کار را شروع کرده بودند. پیش‌بینی می‌شد که رشد اقتصاد جهان رو به افزایش بگذارد و تا سال 2023 تقاضا برای نفت به مقدار پیش از کرونا بازگردد.

اما اگر گونه جدید همانطور که گفته می‌شود فراگیر شده و در نهایت به فروپاشی نظام بهداشت و درمان کشورها منجر شود، محدودیت‌ها در بالاترین سطح باز می‌گردد و این موضوعی است که بازارها را در یک ماه اخیر لرزان کرده است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر