اسپرسو بورسان یکشنبه ۱۹ دی؛ آنچه سرمایه‌گذاران باید بدانند

بورس و دلار گوش به زنگ برجام شدند؟

بورس و دلار گوش به زنگ برجام شدند؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان : بورس دیروز هم منفی به کار خود را پایان داد. شاخص کل بورس افت ۲۵.۶ هزار واحدی (معادل ۱.۹ درصد) را تجربه کرد. شاخص هم‌وزن هم با افت ۱.۷ درصدی همراه شد.

ارزش معاملات خرد به ۳۰۰۰ میلیارد تومان رسید. در بین صنایع شیمیایی‌ها، خودروسازان و فلزات و در بین نمادها پالایشی یکم، خودرو و فملی بیشترین ارزش معاملات را داشتند.

حقیقی‌ها همچنان در سمت فروش فعال‌تر بودند و خروج پول سنگین ۵۵۰ میلیارد تومانی را رقم زدند. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای قنقش و توسن بود. حقوقی‌ها هم بیشترین خالص خرید را در صنایع فلزات و شیمیایی‌ها و نمادهای فملی و وگردش داشتند.

رئیس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی: قطعه سازان خودرو در کرونا اسباب بازی تولید کردند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق: حداقل دریافتی حقوق کارمندان در سال جدید از ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

لایحه بودجه ۱۴۰۱ با ۱۷۴ رای موافق، ۷۶ رای مخالف و شش رای ممتنع از مجموع ۲۶۱ نماینده حاضر در صحن رای آورد. دلیل اصلی ۳۰ درصدی که لایحه بودجه را تایید نکردند، حذف ارز ۴۲۰۰ بود.

سخنگوی صنعت برق: عملیات تعمیرات نیروگاه اتمی بوشهر پایان پذیرفته و این نیروگاه مراحل راه‌اندازی را طی می‌کند. پیش‌بینی می‌شود ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات در مدار تولید قرار بگیرد.

رهبر انقلاب در سالروز قیام ۱۹ دی ۱۳۵۶: اینکه با دشمن مذاکره و صحبت کنیم و تعامل کنیم یک حرف دیگر است اما در مقابل زورگویی و حرف دشمن تسلیم نشدیم و نمی‌شویم.

قیمت دلار با افت ۴۰۰ تومانی تا ۲۷۶۰۰ تومان رسید. سایر بازارها نیز مسیر حرکت دلار را رهگیری کردند.

دیروز سکه بورسی به زیر مرز ۱۲ میلیون تومان رفت و معاملات آتی صندوق طلا نیز شاهد شکل‌گیری صف فروش بود.

لایحه بودجه ۱۴۰۱ با ۱۷۴ رای موافق، ۷۶ رای مخالف و شش رای ممتنع از مجموع ۲۶۱ نماینده حاضر در صحن رای آورد تا بدین ترتیب ۳۰ درصد مجلس با اولین سند بودجه دولت رئیسی مخالفت کنند.

منابع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایران و همینطور منابع غربی خبر روزنامه الرای الیوم درباره حصول توافق موقت ۲ ساله در وین را غلط و ساختگی دانستند.

وزارت امورخارجه دولت موقت طالبان از دیدار امیرخان متقی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، پیرامون مسائل اقتصادی دوجانبه و مسائل امنیتی خبر داده و گفته که این مذاکرات مثبت و سازنده بوده است.

امیرعبداللهیان: اگر اراده جدی داشته باشیم می‌توانیم در کوتاه‌ترین زمان به یک توافق خوب برسیم و در نقطه امروز، روند را مثبت و رو به جلو ارزیابی می‌کنیم.

المیادین به نقل از هیئت ایرانی مذاکرات هسته‌ای در وین: مذاکرات به کندی پیش می‌رود و هنوز به مرحله توافق نرسیده است. طرف اروپایی در مذاکرات وین، کُند حرکت می‌کند. هدف ما دستیابی به توافق دائم است و مذاکرات در این باره ادامه خواهد داشت.

رئیس سازمان امور مالیاتی: مالکان خودروی بالای یک میلیارد منتظر پیامک باشید. ۵۵۰ هزار خودرو شناسایی شده و انتظار دریافت ۵۶۰۰ میلیارد تومان مالیات می‌رود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر