پس از جهش دلار پایتخت به نزدیکی ۲۹ هزار تومان، مسیر قیمت در هرات و تهران جدا شد

سیگنال فروش دلار در تهران؟

سیگنال فروش دلار در تهران؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن
دلار امروز جهشی هر چند موقتی به نزدیکی ۲۹ هزار تومان داشت که تهدید صعود دلار به بالای ۳۰ هزار تومان را بار دیگر نزدیک نشان می‌دهد. با دو ماهه شدن تعلیق مذاکرات وین به نظر می‌رسد الگوی رشد دلار که در فاصله شش ماهه بین دور ششم و هفتم مذاکرات (خرداد تا دی ۱۴۰۰) داشتیم در حال تکرار است.

بورسان: قیمت دلار که هفته پیش ۲۸۱۰۰ تومان بود، نخستین روز کاری پس از تعطیلات را با رشد ۶۵۰ تومانی (۲.۳ درصدی) آغاز کرد و به ۲۸۷۵۰ تومان رسید. اگرچه در ادامه روز اندکی تعدیل شد. روند امروز قیمت دلار را می‌توان سومین هشدار دلار به دولت رئیسی دانست. هشدار دوم را بورسان دو هفته پیش در گزارش «قیمت دلار از ۲۸ هزار تومان عبور می‌کند؟ » مطرح کرده بود.

سیگنال فروش دلار در تهران

قیمت دلار در بازار تهران حوالی ظهر تا ۲۸۳۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد و تا زمان تنظیم این گزارش (ساعت ۱۴) به ۲۸۶۰۰ تومان رسید. اگرچه خبر سفر قریب‌الوقوع امیر قطر به تهران که گفته می‌شود قرار است طی آن پیرامون راهکارهای وصول طلب‌های ایران مذاکراتی صورت گیرد می‌تواند عامل افت دلار بوده باشد اما تداوم روند صعودی قیمت دلار هرات موجب گمانه‌زنی در خصوص افزایش عرضه بازارساز در تهران شده است. قیمت دلار هرات امروز در یک روند تماما صعودی با رشد ۶۰۰ تومانی از مرز ۲۸ هزار تومان عبور کرد. اما پیش بینی قیمت دلار چیست؟

تکرار الگوی جهش قیمت دلار با تعلیق مذاکرات؟

بار دیگر با قرار گرفتن سرنوشت برجام در کما، دلار با رشد همراه شده است. گویی روند خرداد تا دی‌ماه ۱۴۰۰ در حال تکرار است. در واپسین روزهای دولت روحانی، پس از پایان دور ششم مذاکرات وین از سرگیری مذاکرات به حدود ۴ ماه پس از روی کار آمدن رئیسی موکول شد که این وقفه طولانی موجب رشد ۲۰ درصدی قیمت دلار شد. حتی در میانه نخستین دور مذاکرات وین در دولت رئیسی، دلار تا نزدیکی ۳۱ هزار تومان هم رسید.

اما با راهی شدن تیم دیپلماسی دولت سیزدهم به وین و بازتر شدن مسیر فروش نفت در کنار افزایش قیمت جهانی انرژی، جریان درآمدهای ارزی تقویت شد. این مسئله به همراه انتظارات مثبت برجامی زمینه کاهش حدود ۱۷ درصدی نرخ دلار (از کانال ۳۰ تا ۲۵ هزار تومان) را فراهم کرد.

Loading...
تکرار روند رشد دلار با توقف مذاکرات برجام

۲۰ اسفند گذشته که دور هشتم گفت‌وگوهای وین پایان یافت، برجام در آستانه احیا قرار داشت و احتمال توافق بسیار بالا تصور می‌شد. به نحوی که حتی اتحادیه اروپا در حال برنامه‌ریزی برای گردهمایی وزرای کشورهای مذاکره‌کننده در وین بود. اما انتظار برای از سرگیری مذاکرات هم‌اکنون تقریبا ۲ ماهه شده است. دو هفته پیش «بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماس تلفنی با «امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه ایران پیشنهاد سفر «انریکه مورا» هماهنگ‌کننده مذاکرات وین به تهران را جهت حل گره گفت‌وگوها مطرح کرد. عدم پاسخگویی ایران به این درخواست زنگ خطر را در ذهن فعالان بازار ارز به صدا درآورده است. برخی کارشناسان می‌گویند تهران انتظار ندارد اروپا در این دیدار راهکار جدیدی ارائه کند و احتمالا به دنبال راضی کردن تهران برای عقب‌نشینی از موضع خود درباره تحریم‌های سپاه پاسداران است و به همین دلیل برنامه‌ای برای پذیرش مورا در تهران ندارد.

فشارهای داخلی در تهران و واشنگتن برای عدم عقب‌نشینی پایتخت‌ها در خصوص نامگذاری تروریستی سپاه در حال افزایش است و موفقیت مذاکرات را تهدید می‌کند. آمریکا در آخرین ارزیابی خود شانس احیای برجام را ۵۰-۵۰ مطرح کرده است. در این شرایط، ادامه رشد دلار بعید نخواهد بود.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر