تاثیر افزایش دامنه نوسان بر بورس چه بود؟

تاثیر افزایش دامنه نوسان بر بورس چه بود؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: افزایش دامنه‌ نوسان برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران به‌ خصوص سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران کوتاه‌ مدت می‌تواند جذابیت داشته باشد، اما افزایش جذابیت بازار سرمایه و جذب سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران بیشتر دارای مجموعه عواملی است که باید به تمام آنها توجه کرد.

سید‌سلمان نصیرزاده، کارشناس بازار سرمایه نوشت: افزایش یک‌درصدی دامنه‌ نوسان در این مدت به ورود جریان پول به بازار سرمایه و افزایش حجم نقدینگی در برخی از سهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در این بازار کمک کرده است. نکته دیگر در این‌ خصوص این است که افزایش دامنه‌ نوسان برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران به‌خصوص سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران کوتاه‌مدت می‌تواند جذابیت داشته باشد، چراکه نوسان‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیری سهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه باعث می‌شود که سهم‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در شرایط جذابی از نظر سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری به‌خصوص در دید کوتاه‌مدت قرار بگیرند و مورد‌توجه باشند.

بحث به نمایش درآوردن عمق بازار هم خیلی به تصمیمات سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران در خرید سهم و حضور در بازار سرمایه کمک کرده است. خیلی از سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران حالا تصمیماتشان را مقداری بر اساس تابلوخوانی و تحلیل معاملات لحظه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای همراه کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند که تمام این نکات دقت سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در بازار سرمایه را بالا برده است. در این میان حذف حجم مبنا برای یک‌سری از نمادها در سیال‌شدن معاملات و جریان نقدینگی بازار و نوسانی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شدن آن تاثیرگذار بوده است که از این موضوع نباید غافل شویم.

در نهایت تاثیر نهایی تمام این اقدامات زمانی است که از یک طرف شاهد مداخلات دولت در بازار نباشیم؛ به بیان دیگر فاکتورهای معاملاتی، قیمت‌گذاری دستوری و ابهاماتی که پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌روی سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران و بازار سرمایه است از میان برود و از طرف دیگر همان‌طور که به سمت کاهش محدودیت‌های معاملاتی قدم بر داشته می‌شود، به موازات آن، باید در بحث زیرساخت‌های تحلیلی، داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اطلاعاتی و رفع شدن ابهاماتی که روی فاندامنتال و کلان بازار موثر است کار کرد که با مجموع این اقدامات هم در بحث زیرساخت‌ها و هم در بحث رفع محدودیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، جذابیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بازار سرمایه افزایش پیدا کند و بتواند سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران بیشتری را به خود جذب کند.

این نکات به این معنا نیست که اقدامات انجام شده تا به امروز یعنی همین رفع یک‌درصدی دامنه‌نوسان و مسائل دیگر، اقدامات موثری نبوده‌اند اما افزایش جذابیت بازار سرمایه و جذب سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران بیشتر دارای مجموعه عواملی است که باید به تمام آنها توجه کرد.

البته که در حال‌حاضر در موقعیت و برهه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای هستیم که شاهد اقبال نسبی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به بازار سرمایه هستیم اما اثرات این موضوعات را باید در دوران رکود بازار بسنجیم و به موازات رفع محدودیت‌های معاملاتی به‌صورت پلکانی و در کنار آن بهبود زیرساخت‌ها، قطعا می‌توان بازار سرمایه را در رده‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بالاتر برای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارها قرار بدهد و ورود نقدینگی به این بازار افزایش پیدا کند، اما بازهم تاکید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنم تا زمانی‌که شفافیت در بازار شکل نگیرد و دیگر عوامل اثرگذار در بازار، برای بهبود بازار سرمایه به‌‌‌‌‌‌‌‌‌کار نیفتند، اعتماد سهامداران خرد به بازار سرمایه بازنمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌گردد حتی از جانب افراد قدیمی این بازار، پس اگر هدف بهبود وضعیت بازار سرمایه است، این عوامل باید به‌‌‌‌‌‌‌‌‌صورت درست و مرحله به مرحله به اجرا دربیاید و به آنها اهمیت داده بشود.

منبع: دنیای اقتصاد

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر