بررسی اطلاعات شرکت‌ها در سامانه کدال

معاملات داغ سیمان در بورس کالا

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
در برنامه زنگ پایان امروز، همراه با امیرهوشنگ نوایی، تحلیل‌گر بورسان گزارشات مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ شرکت‌های سیمان فارس نو و نفت بهران بررسی شد.

سیمان پاکتی تیپ ۲ ساوه با قیمت یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به ازای هر تن معامله شد. به رغم وعده‌های وزیر نیرو و مسئولان دولت سیزدهم قطعی برق امسال نیز ادامه دارد و این مساله التهاب دوباره قیمتی در بازار سیمان را رقم زده است، اوج‌گیری دوباره قیمت دلار در بازار آزاد نیز تمایل به خرید کالا را در میان سرمایه‌گذاران تقویت کرده است.

تاثیر منفی افزایش نرخ دلار نیما بر شبهرن؟

شرکت نفت بهران در دوره 12 ماهه منتهی به 1400/12/29 به ازای هر سهم 2,139 ریال سود محقق کرده است. که نسبت به مدت مشابه سال قبل 53% افزایش داشته است.

شبهرن از مهم‌ترین تولیدکنندگان روغن موتور کشور است.

با توجه به این روغن خودروهای سواری مشمول قیمت‌گذاری سازمان حمایت می‌باشد، این شرکت‌ها حاشیه سود ثابت دارند.

روند سودآوری شرکت از سال ۹۶ افزایش قابل توجهی داشته و حاشیه سود خالص و ناخالص به هم نزدیک شده است، که دلیل این امر سود زیر مجموعه‌های این شرکت، درآمدهای غیر عملیاتی مانند اجاره پمپ بنزین‌ها و طرح‌های توسعه قابل توجه این شرکت است.

از آنجایی که مواد اولیه مورد استفاده شرکت نفتی هستند، قیمت دلار و قیمت نفت تاثیر زیادی بر نرخ‌های شرکت دارد، شرکت در اردیبهشت ماه افزایش نرخ داشته، اما آخرین آن در ۸ خرداد بوده که اثرات آن در صورت‌های مالی جدیدی که شرکت منتشر کند قابل توجه خواهد بود.

طبق جدول حساسیت منتشر شده شرکت در سامانه کدال، پیش‌بینی می‌شود با افزایش نرخ دلار نیما، باتوجه به اینکه ۲۱ درصد از مواد اولیه شبهران وارداتی هستند سودآوری شرکت کاهش یابد.

سایه قطعی برق بر سفانو

شرکت سیمان فارس نو در دوره 12 ماهه منتهی به 1400/12/29 به ازای هر سهم 5,420 ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 113% افزایش داشته است.

با افزایش سودآوری شرکت در سال ۱۴۰۰، p/e شرکت به عدد جذاب ۶.۶۱ رسیده است. سود ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل جهش قابل توجهی را تجربه کرده و سود خالص از ناخالص پیشی گرفته است که دلیل اصلی آن بازگشت مالیاتی شرکت است.

روند تولید ماهانه شرکت برخلاف سال‌های گذشته افزایش داشته، که به نظر می‌رسد سفانو قطعی برق را جدی گرفته است.

امروز در بورس رشد قیمت سیمان فله شرکت سیمان فارس نو نزدیک به ۱۱۷ درصد نسبت به اعداد صورت‌های مالی منتهی به سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است و به نظر می‌رسد بحران قطعی برق در صنایع سیمانی جدی است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر