جزئیات سرقت صندوق امانات بانک ملی از زبان سارقان

جزئیات سرقت صندوق امانات بانک ملی از زبان سارقان
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
سارقان صندوق امانات بانک ملی شعبه دانشگاه تهران در حالی دستگیر شدند که سرقت از بانک سپه استان مازندران و سرقت ناکام از بانک تجارت شعبه بهار تهران را نیز در کارنامه خود دارند.

ساعت ۸ صبح دوشنبه ۱۶ خرداد و به دنبال اعلام سرقت محتویات ۱۶۸ صندوق امانات در بانک ملی شعبه دانشگاه تهران، بلافاصله تیمی از کارآگاهان پلیس آگاهی به ریاست سرهنگ علی ولیپور گودرزی، رئیس پلیس آگاهی پایتخت برای بررسی ماجرا راهی محل سرقت شد.

سارقان صندوق امانات بانک ملی ۱۲ ساعت داخل بانک بودند

در تحقیقات صورت گرفته مشخص شد که سرقت حدود ساعت ۲ بامداد روز ۱۳ خرداد رخ داده و سارقان از در پارکینگ بانک بالا آمده و بعد از آن خود را به محوطه داخلی بانک رسانده و نقشه سرقت را اجرا کرده‌اند. آنها برای سرقت صندوق امانات بانک ملی ۱۲ ساعت داخل بانک بودند. پس از برش در‌های ایمنی وارد قسمت صندوق‌های امانات شده و نقشه خود را اجرا کرده بودند. باتوجه به اینکه دوربین‌های مداربسته و هارد دستگاه توسط سارقان به سرقت رفته بود، هیچ رد و سرنخی از آنها در دست نبود. در گام بعدی کارآگاهان اداره آگاهی با این احتمال که سرقت‌ها از سوی باندی حرفه‌ای و سابقه‌دار صورت گرفته است، اقدام به رصد متهمانی کرد که در پرونده خود سابقه سرقت از بانک داشتند.

سرقت ۶۰۰ میلیون تومان از بانک تجارت

در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد صبح ۱۵ اردیبهشت امسال نیز مأموران بانک تجارت شعبه بهار، گزارش یک سرقت ناموفق را اعلام کرده بودند از آنجایی که سارقان موفق نشده بودند دوربین‌ها را از کار بیندازند، سرقت ناکام مانده بود. در بررسی‌های میدانی تیم تحقیق، تصاویر مبهمی از سارقان به‌دست آمد، اما از آنجایی که متهمان صورت‌هایشان را کاملاً پوشانده بودند و تصاویر از دور گرفته شده بود، شناسایی هویت آنها ناممکن بود. همچنین در ادامه مشخص شد ۱۹ تیر سال گذشته نیز، از بانک سپه شهرستان قائمشهر سرقت شده و سارقان پس از تخریب دیوار بانک ۶۰۰ میلیون تومان پول را سرقت کرده بودند. سارقان که برای اجرای نقشه شان راهی استان مازندران شده بودند، بعد از آن به تهران می‌آیند که در نهایت در کمتر از ۴۸ ساعت، در عملیاتی مشترک با پلیس آگاهی تهران و مازندران دستگیر می‌شوند.

در تحقیقات صورت گرفته مشخص شد اعضای این باند که سه برادر و یکی از اقوام‌شان بودند، با گذاشتن وثیقه از زندان مازندران مرخصی گرفته و دیگر به زندان برنگشته‌اند.

با این احتمال که سارقان بانک مازندران، همان افرادی هستند که سرقت دو بانک تهران را نیز در پرونده خود دارند، تصاویر آنها با تصاویر به‌دست آمده از دوربین‌های مداربسته بانک تجارت و مدارکی که در تحقیقات بانک ملی به‌دست آمد، تطبیق داده شد.

در بررسی‌ها مشخص شد که عاملان بانک مازندران، پس از آزادی از زندان، نقشه سرقت دو بانک در پایتخت را نیز طراحی کرده‌اند. بدین ترتیب در کمتر از ۲۴ ساعت پس از اعلام سرقت بانک، هویت سارقان شناسایی شد. کارآگاهان در ادامه دریافتند که دو نفر از سردسته‌های باند که دو برادر هستند به همراه همسر یکی از متهمان و دو فرزندش، تنها یک ساعت و نیم قبل از اینکه رئیس بانک خبر سرقت را به پلیس گزارش دهد، از ایران خارج شده و به ترکیه رفته‌اند. به دستور بازپرس علیرضا بهشتی، از شعبه دوم دادسرای امور جنایی تهران، هماهنگی‌های قضایی با پلیس ترکیه صورت گرفته و سه متهم متواری به همراه مقادیری از اموال سرقتی در استانبول دستگیر شدند.

همزمان با شناسایی سایر متهمان باند سرقت بانک، کارآگاهان در چند عملیات جداگانه، در تهران و شهرستان‌های اطراف ۱۰ عضو دیگر باند را نیز بازداشت کردند.

متهمان پس از دستگیری به اداره آگاهی منتقل شده و یکی از آنها گفت: بعد از اینکه اعضای اصلی باند از زندان آزاد شدند، تصمیم گرفتند که سرقت از بانک را انجام دهند. اعضای اصلی باند را سه برادر و مرد جوان دیگری که یکی از اقوام آنهاست، تشکیل می‌دهند. مابقی افراد، در سرقت با آنها همکاری کرده و در کار فروش وسایل سرقتی یا تهیه خودرو و موتور نقش داشتند.

متهم ادامه داد: برای این سرقت صورت‌هایمان را با ماسک پوشانده و سوار بر خودرو و موتورسیکلت‌هایی که پلاک‌شان را پوشانده بودیم، راهی بانک شده و سرقت را انجام دادیم. بعد از ورود به بانک آژیر و دوربین‌ها را از کار انداخته و دوربین‌های مداربسته را با خودمان بردیم. حدود ۱۲ ساعت در بانک بودیم. ما قبل از اینکه سرقت را انجام دهیم، چندین بار به بهانه اجاره صندوق امانات به بانک رفته بودیم و اطلاعات کامل در مورد بانک، دوربین‌ها و وضعیت نگهبان‌ها به‌دست آورده بودیم.

طلا‌ها را فویل‌بندی کردیم

متهم جوان گفت: وقتی سرقت را انجام دادیم، یکی از سردسته‌های باند که بیشتر وسایل نزد او بود، تمام وسایلی را که از داخل صندوق امانات سرقت کرده بودیم روی تخت چیده بود و از آنها عکس‌های زیادی گرفته بود. بعد هم وسایل را تقسیم کردیم که مقداری از آن را فروختیم، مقداری را هم از کشور خارج کردیم، اما قسمت زیادی از اموال مانده بود. خانم جوانی هم که در ترکیه بازداشت شده، همسر یکی از اعضای اصلی باند است که نقش فروش اموال مسروقه را به عهده داشت.

متهم درخصوص خروج اموال سرقتی گفت: می‌خواستیم کمی که آب‌ها از آسیاب افتاد، طلا‌ها را با خودمان از کشور خارج کنیم. ما طلا‌ها را داخل فویل پیچیده و در چمدان‌هایمان جاساز کرده بودیم تا دستگاه‌های ایکس ری نتواند آنها را شناسایی کند و به این طریق طلا‌ها را با خودمان ببریم. او ادامه داد: اگر دستگیر نمی‌شدیم، به این فکر بودیم که مدتی بعد از سرقت، بازهم بانک یا محل دیگری را سرقت کنیم. اما قبل از اینکه فرصت کنیم، بازداشت شدیم. نتواستیم از طلا‌ها استفاده کنیم. ما تصور نمی‌کردیم که با این سرعت بازداشت شویم.

تشریح چگونگی پرداخت خسارات مشتریان بانک ملی/ ملاک شناسایی اموال مسروقه مردم چیست؟

در پی دستگیری سارقان صندوق‌های اجاره‌ای بانک ملی ایران، این بانک اما اطلاعیه تازه‌ای درباره چگونگی بازگشت اموال سرقتی صادر کرد.

متن اطلاعیه به این شرح است:

با توجه به نتیجه‌بخش بودن تلاش‌های ارزشمند پلیس و دستگیری سارقان صندوق‌های اجاره‌ای بانک ملی ایران و به دست آمدن اموال مسروقه، اقدامات ذیل به‌منظور اعاده دقیق و سریع اموال به صاحبان آن ضرورت دارد،
همکاری مشتریان محترم مهم‌ترین عامل توفیق در این راستا است؛

۱ ـ آمادگی بانک‌ ملی ایران در خصوص پرداخت پنجاه درصد مبلغ خوداظهاری، فارغ از مسائل حقوقی آن هم در زمانی که دستگیری سارقان و پیدایش اموال مسروقه یک احتمال شاید ضعیف بود، مؤید اهتمام قطعی بانک به مشتری‌مداری و اخلاق حرفه‌ای و حفظ سرمایه اصلی بانک یعنی «اعتماد» مشتریان بوده است، لیکن با عنایت به پیدا شدن اموال مسروقه، منطقاً تلاش بانک و مرجع محترم قضایی بر اعاده و تحویل عین اموال به صاحبان آن متمرکز است.

۲ ـ اکنون با به دست آمدن اموال مسروقه، قبل از هر اقدامی، تفکیک و تطبیق اموال یافته‌شده با فهرست خوداظهاری صاحبان اموال ضرورتی اجتناب‌ناپذیر و ‌مستلزم همکاری با مرجع قضایی و بانک است تا در فرایند منطقی و بدون هرگونه ادعای معارض و شبهه، اموال هریک از ذی‌نفعان معلوم و ‌معین و به صاحب آن تحویل شود.

۳ ـ برای تسهیل و تسریع در شناسایی دقیق صاحب مال، ارائه اسناد و قراین مالکیت نظیر فاکتور خرید یا اعلام نشانی خاص به‌لحاظ کمّی و کیفی و سایر شواهد و قراین مؤثر، حتی تعرفه شهود، کمک شایانی به تحویل اموال به صاحبان واقعی آن می‌کند.

۴ ـ محتمل است در فرایند تشخیص، مقداری از اموال معلوم ‌معین شود و الباقی ادعا مستلزم رسیدگی دقیق‌تری باشد. انتظار می‌رود ذی‌نفعان محترم با احترام به حقوق همه آسیب‌دیدگان از سرقت، شکیبایی داشته تا در اسرع وقت اموال هریک به آنان اعاده شود.

۵ ـ با عنایت به یافته شدن اموال مسروقه و تداخل اموال همه ذی‌نفعان، صلاحیت تشخیص نهایی تعلق هریک از اموال به صاحبان آن با مرجع قضایی بوده و تعیین تکلیف کسری آن نیز به‌عهده همان مرجع است، اما بانک ملی ایران تا زمان حل‌وفصل کامل موضوع، مسئولانه نسبت به پیگیری اعاده اموال اقدام می‌کند.

۶ ـ توصیه می شود با عنایت به خوداظهاری انجام‌شده ذی‌نفعان در فضای تنش‌آلود و تألمات متأثر از سرقت اموال و به‌منظور رسیدگی سریع‌تر در مرحله تطبیق و تشخیص اموال، تمامی ذی‌نفعان در صورت صلاحدید مجدداً نسبت به اعلام مشخصات اموال به‌صورت دقیق به شعبه دوم بازپرسی دادسرای ناحیه ۳۴ تهران نیز اقدام کنند.

۷ ـ بانک ملی ایران متعهد است در خصوص جبران کسری احتمالی اموال، برابر تشخیص و نظر مرجع محترم قضایی اقدام کند.

۸ ـ انتظار می‌رود با عنایت به دستگیری سارقان با فاصله کم از زمان سرقت و پیدایش اموال به‌صورت حداکثری، صاحبان اموال با آرامش فرصت تفکیک و تطبیق و تشخیص را به کارشناسان و مرجع محترم قضایی اعطا و از تجمع و تنش پرهیز کنند تا هرچه سریع‌تر به اموال خود برسند.

منبع: روزنامه ایران

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر