شرط پایبندی ایران به توافق هسته‌ای

شرط پایبندی ایران به توافق هسته‌ای
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با یک رسانه عربی با اشاره به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی به گزارش‌های اطلاعاتی دشمنان و در راس آنها اسرائیل استناد می‌کند تاکید کرد: پاسخ‌هایی که تاکنون به آژانس دادیم دقیق بوده است.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با شبکه الجزیره گفت: پاسخ‌هایی که تاکنون به سوالات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داده‌ایم، دقیق بوده است.
وی گفت: مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اراده جدی برای "قانع کننده" توصیف کردن پاسخ‌های ما ندارد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گزارش‌های اطلاعاتی دشمنان ما و در راس آنها اسرائیل استناد می‌کند. پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران به شورای حکام ارائه شد
اسلامی گفت: قطعنامه‌ای که برخی در شورای حکام برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند اوضاع جدیدی را بوجود نخواهد آورد. آژانس باید نفوذ سیاسی در داخل خود را متوقف کند و به قوانین پایبند باشد.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از هدف قرار دادن سایت‌های ما انتقاد نکرد و این یک پرسش بزرگ است. سلاح هسته‌ای در راهبرد ما جایی ندارد و چیزهایی که مطرح می‌شود تنها اتهامات مغرضانه است.
اسلامی تاکید کرد: سهم ما از انرژی جهانی تنها 3 درصد است و 25 درصد فعالیت بازرسان آژانس در خاک ما انجام می‌شود. تصمیم غنی سازی اورانیوم 90 درصد منوط به تصمیمات مسئولان مربوطه است. ما تصمیم غنی سازی اورانیوم را تنها برای تحریک کردن اتخاذ نمی‌کنیم. دستیابی آژانس به فیلم‌ها و ضبط ویدیویی منوط به سرنوشت توافق است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما بدون توجه به نتیجه توافق به فعالیت‌های مسالمت آمیز هسته ای خود ادامه می‌دهیم. ما آماده پایبندی به توافق هسته‌ای هستیم به شرطی که طرف‌های دیگر به تمام بندهای توافق پایبند باشند.
وی تاکید کرد: ایران برنامه هسته‌ای بلندپروازانه دارد و به نفع این کشور است که با ما همکاری کند و درخصوص امور مبهم توضیح دهد.
گروسی گفت: چیزی که ایران به ما داده است کافی نیست و باید توضیحات لازم را ارائه دهد.
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنرانی آغازین جلسه شورای حکام نیز مدعی شده بود که ایران پاسخی قانع کننده به سوالات آژانس درباره وجود مواد هسته‌ای در سه مکان اعلام نشده نداده است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر