تامین مالی ۶۸۰ هزار میلیارد تومانی اقتصاد از بورس ۹۹

تامین مالی ۶۸۰ هزار میلیارد تومانی اقتصاد از بورس ۹۹
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

بورسان : رئیس سازمان بورس در کلاب هاوس گفت: بیش از ۹۰ درصد جمعیت کشور به نوعی با بازار سرمایه مرتبط هستند. بورس در سال ۹۹ رکوردهایی به جا گذاشت که بیش از ۶۸۰ هزار میلیارد تومان تامین مالی برای اقتصاد کشور بود.

دهقان: باید این بحث را پرسید که بازار سرمایه چگونه میتواند توسعه پیدا کند. باید به رویکرد جدیدی که از سازمان دنبال می شود اشاره کنم. نیروهای بسیاری زیادی را در دل خود بازار داریم که میتوانند نقش اصلی را در توسعه بازار ایفا کنند.

پتانسیل صندوق‌ها و برداشتن مانع انتشار اوراق توسط سرمایه گذاری و هلدینگ ها یعنی معنیش اش استفاده از ابزار بدهی برای نقش افرینی بیشتر در بازار سهام است.

دهقان: به دنبال نهاد های دیگری هم هستیم که این نقش را ایفا کنند. استفاده از ابزار ریپو و بازخرید از دیگر ابزاری است که قصد استفاده داریم که شرکت ها از مازاد منابع خودشون بهترین استفاده را بکنند.

قیمت‌گذاری دستوری تهدیدی برای بورس

همایون دارابی از دهقان دهنوی پرسید: برنامه های که اخیرا اعلام شده به خصوص بحث انتشار اوراق .حجم اوراق کافی است؟ نرخ‌گذاری اوراق چگونه خواهد بود؟ قیمت‌گذاری دستوری بازار را تحت فشار قرار داده ایا راهی برای حل مشکل نرخ‌گذاری دارید؟

سال گذشته 220 هزار میلیارد تومات اوراق منتشر شد . 180 هزار متعلق به دولت بود. 36 هزار مربوط به اوراق شرکت ها بود. رشد انتشار اوراق بدهی شرکت ها نسبت به سال قبل 400 درصد بود . اوراق دولت 100 درصد رشد داشت.
اولویت با شرکت‌های خود بازار است. در مورد 24 هزار اولین درخواست هاست که با بخشی از شرکت ها گذاشتیم این مقدار اعلام امادگی شد. قطعا درخواست های بیشتری خواهند داشت
بازارسازی برای تقاضا هم خواهیم داشت و برنامه داریم و صندوق های با درامد ثابت یکی از ابزارهای ماست . ظرفیت خوبی برای تقاضای موثر این اوراق خواهیم داشت .
خوش بین هستیم این اتفاق رخ می‌دهد و جذب می‌شود. به شکل پارت پارت صرف خرید و تقاضا در بازار سهام می شود.

دهنوی: همیشه عنوان کردم بازارسرمایه امروز یک موضوع ملی است و مردم حضور دارن حقوق سهامداران فعالیت اقتصادی شرکت هاست . کسی حق ندارد حقوق سهامداران را کم کند و به جیب دلال ها بفرستد . باید فضای تولید توجیه پذیر باشد . نباید با قیمت گذاری دستوری توجیه پذیری را از بین برد . این ضربه به بازار است . با شعار سال و اهداف کشور با برنامه ها همخوانی ندارد. این اولویت اول ماست و در مقابل دفاع از حقوق سهامداران با استقلال کامل این موضوع را دنبال میکنیم .این موضوع حتی با مفاهیم شرعی هم همخوانی ندارد.

تقاضا در بورس تقویت می‌شود

سال ۹۹ معادل ۲۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق انتشار یافت، به طوری که می‌توان گفت ۱۸۰ هزار میلیارد تومان از این میزان متعلق به دولت بوده است. از سویی ۳۶ هزار میلیارد تومان نیز مربوط به اوراق شرکت ها بوده است.

رشد انتشار اوراق بدهی شرکت ها نسبت به سال گذشته۴۰۰ درصد بود. اوراق دولت نیز ۱۰۰ درصد رشد داشته است.

هم اکنون نیز اولویت با شرکت های بورسی است. در خصوص 24 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی اولین درخواست هاست که با بخشی از شرکت ها گذاشتیم ، این مقدار اعلام آمادگی شد. به طور قطع درخواست های بیشتری خواهند داشت.

بازارسازی برای تقاضا هم خواهیم داشت و برنامه داریم و صندوق های با درآمد ثابت یکی از ابزارهای ما خواهد بود. ظرفیت بسیار خوبی برای تقاضای موثر این اوراق خواهیم داشت. خوش بین هستیم این اتفاق رخ می دهد. به شکل پارت پارت صرف خرید و تقاضا در بازار سهام می شود.

دبیر شورای بورس: فرهنگ سهامداری و مدیریت ریسک در بازار موضوع مهمی بوده و بحث دامنه نوسان تصمیم کوتاه مدتی است که اتخاذ شده است. بازار باید پارامترها و زیرساخت های لازم برای شفافیت و نقدشوندگی را دارا باشد.هیچکس ادعا نمی کند که بازار سرمایه در حال حاضر در وضعیت مطلوبی به لحاظ زیرساخت‌ها قرار دارد.

کانون سهامداران حقیقی تشکیل می‌شود

دهقان: یکی از برنامه‌های ما تسهیل صدور مجوزها و توسعه نهادهاست. ورژن دیگری تهیه شده و در دستورکار هیئت مدیره سازمان است. اصلاحات را انجام بدهیم. نگاه ما در بازنگری دستورالعمل تسهیل است. به زودی ابلاغ می‌شود و درخواست‌های جدید را میپذریم.

در مورد کانون سهامداران خرد جزو برنامه‌های بنده است و به شورای عالی بورس دادم. اعتقاد دارم سهامداران حقیقی احتیاج به تریبون رسمی دارند اقدامات اولیه را انجام دادند و نیاز به قانون جدید هم نیست. از معاونت حقوقی سازمان خواستم یک هیئت امنا و موسس ایجاد کنیم .

دهقان: برای این کارنامه‌ها را به مسولان ارسال کردم از قوه قضاییه و مجلس و بازرسی و معاون اول و وزیر اقتصاد دعوت کردیم نماینده معرفی کنند. هیئت کارشان این است مقدمات تشکیل کانون را فراهم کنند. بتوانیم کانون سهامدار حقیقی را تشکیل دهیم.

چرا از یک درصد صندوق توسعه خبری نشد؟

سینا سلیمانی : مشخصا دو سوال در مورد تحریک تقاضا داریم. یکی بحث نقدشوندگی و دیگری بحث نرخ بهره و سیاست‌گذاری نرخ بهره است . ۱ درصد صندوق توسعه ملی هیچ خبری نشد. نکته دوم بحث نرخ بهره است. چرا بورس در سیاست‌های نرخ‌گذاری تاثیر ندارد و چه پیگیری‌هایی شده است؟ آیا در این سیاست‌ها بازار سرمایه جایگاهی دارد یا خواهد داشت؟ فرایند تزریق ۲۴ همت چگونه خواهد بود و صرف چه می شود؟

دهقان: انتظار ما از دولت مسئولیت پذیری در قبال بازار سرمایه است. کمک سال قبل بازار سرمایه بی‌نظیر بود. بازار سرمایه کشور را از افتادن در یک تورم سنگین نجات داد. انتظار به جا و به حقی هست. این خواست و اراده وجود دارد. موقعی که مصوبه صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت کمک شود این یک اثر مثبت داشت ولی وقتی قولی که داده شده انجام نشد ایفا نشد بیش از آن چیز که اثر مثبت داشت اثر منفی ایجاد کرد. حتما باید قول ایفا بشود. جلساتی داشتیم و. قول خوبی دادند باید بانک مرکزی هم کمک کند و حتما باید اجرا بشود.

دهقان :در مورد نرخ بهره :نرخ سود شبکه بانکی یکی از فاکتور های جریان نقدینگی را تنظیم میکند . اگر نرخ یک ساله ۱۶ درصد باشد نمی‌توان انتظار داشت سود بین بانکی برود بالای ۲۰ درصد لذا اقداماتی که ما انجام دادیم منجر به آن بخشنامه شد.

پرداخت سود بیشتر به معنای انحراف منابع بانک است و یک فضای آرامش در بازار پول ایجاد شود و فضا مثبت شود برای اوراق. برای 24 همت کاری که ما میکنیم برداشتن سد اوراق برای تصمیم‌گیری‌هاست. تصمیم‌گیری خرید بر عهده خریداران و هلدینگ‌هاست و ما دخالتی نداریم و شرکت‌ها صرف و صلاح خود را می‌دانند. شرکت بورس و فرابورس هم بسیج خواهند شد درخواست را بگیرند و سریعا منتشر کنند. حجم از 24 همت هم فراتر خواهد رفت.

پول بورسی‌ها خرج تامین مالی دولت شد؟

مهدی طحانی از دهقان دهنوی پرسید: بخش زیادی از پولی که به بازار وارد شده بود، دوباره خارج شد. ارزیابی شما از اتفاقاتی که رخ داد چیست ؟

بازار سهام دو کارکرد مهم دارد. یکی از کارکردها اصل نقدشوندگی است و دومی تامین مالی. پول وارد بازار شد اما به تولید نرسید و خرج تامین مالی دولت شد. به عبارتی ترازنامه شرکت‌ها بزرگ نشد. در این شرایط برنامه شما برای رفتن پول به سمت شرکت‌ها چیست؟

دهقان دهنوی: سهم دولت از حجم تامین مالی زیاد است ولی حجم اوراق شرکت‌ها نیز ۴ برابر شده و باید به این توجه کرد. یا بحث افزایش سرمایه، سال قبل ۲۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه ایجاد شده است. ۹۰ هزار هم تجدید ارزیابی بوده که قبول دارم منابع تازه نیست. ۱۰۰ همت هم آورده نقدی و سود انباشته است.

ایرادات بازارگردانی رفع می‌شود

دهقان: عرضه های اولیه را می‌توان بهتر انجام داد. به جای سهامدار عمده صرف سهام و خود شرکت وارد شود تا پول وارد شرکت شود. در سال ۱۴۰۰ روی تشکیل شرکت‌ها نیز کار می‌کنیم. بازار اولیه را تقویت می‌کنیم و این منافعش به بازار برمیگردد. لذا حتما این را دنبال می‌کنیم .

دهقان: بازارگردانی به دلیل فضای آن زمان تشخیص داده شد و با اشکالاتی همراه بود. باید رفع شود و ما ۵۰۰ صندوق بازارگردانی داریم باید نقص‌هایش برطرف شود برای آینده مفید است.

از برخی حقوقی‌ها دعوت شد کمک کنند که در چارچوب مسئولت‌پذیری ناشران است. این طور نیست ناشری همه جوره از بازار تامین مالی کند ولی در فرود کمک نکند‌. حتما باید در هر دو شکل همراه باشند تا روندها هموار باشند سریع رشد نکنیم سریع ریزش نکنیم .

دهقان: انتشار اوراق تبعی، سهام خزانه و ... می‌تواند به کمک بیاید ولی خیلی استقبال نشد. شرکت‌های تازه‌وارد باید حجم قابل توجه سهام خزانه در مالکیت داشته باشند .

تصمیم‌گیری‌های خارج بازار سرمایه نیز روی قیمت و تحولات بازار سرمایه موثر است و حتما دنبال می‌شود تا بهتر کمک کند و باید به جایی برسیم که بازار سرمایه از ابزارهای کافی برای صعود و نزول برخوردار باشد.

رییس سازمان بورس:

یکی از فرایندهایی که باید بررسی و بازنگری شود، موضوع افزایش سرمایه شرکت‌ها است و می‌توان این فرایند را تسریع داد.

حتی می‌توان نظارت پیشین را به نظارت پسین تبدیل کرد.

دهقان دهنوی:

تحلیل سناریوی EPS باید بر اساس متغیرهای اصلی تاثیرگذار بر شرکت‌ها باشد. به زودی الگویی مناسب در این زمینه ارایه خواهد شد.

‏در همین راستا الگویی مناسب نیز برای شرکتهای مشاور سرمایه گذاری ارایه خواهد شد تا هر چه بیشتر شاهد حاکمیت تحلیل در بازار سرمایه باشیم.

دهقان دهنوی:

در خصوص بحث تسهیلات بانکی در قبال سهام، محدودیت های زیادی در سیستم بانکی وجود دارد به طور مثال نباید تسهیلاتی برای خرید سهام اعطا شود.

باید این موضوع برای سیاست گذار مشخص شود که این مانع برداشته شود تا ارایه تسهیلات برای خرید سهام و فعالیت در بازار سرمایه و درنهایت، کمک به چرخه اقتصاد تسریع شود.

رییس سازمان بورس:

دستور العمل قدیمی کارگزاری ها نیاز به اصلاح دارد که باید سرمایه ورود کارگزاری های جدید کم باشد و متناسب با حجم دارایی و فعالیت، سرمایه آنها افزایش یابد.

تلاش بر این است که شاهد قیمت گذاری نباشیم، اما اگر هم این موضوع وجود داشت حتما سازمان بورس به عنوان یکی از پایه های اصلی در این خصوص حضور داشته باشد.

چنانچه روندهای قیمت‌گذاری دستوری ادامه یابد، اعلام جرم و پیگیری شکایت برای دفاع از حقوق سهامداران باید مدنظر قرار بگیرد.

رییس سازمان بورس:

انتظار داریم سهامداران نسبت به تحولات و اخبار واکنش زیادی نشان ندهند.چنانچه این روند در منطق بازار جا افتد، رفتارهای منطقی را شاهد خواهیم بود.

‏اگر نگاه بلند مدت حاکم شود و تصمیم گیری بر اساس تحلیل و ارزندگی سهام باشد، نباید نگران تغییر و نوسان قیمتی باشیم.

افشای اطلاعات و انتشار معاملات کارگزاری ها به شفافیت و رونق معاملات کمک خواهد کرد.

رییس سازمان بورس در کلاب هاوس و در خصوص فضای مجازی گفت:

فضای مجازی در دنیای جدید از اهمیت بالایی برخوردار است و سازمان بورس نیز باید از این ابزارها استفاده بیشتری داشته باشد.

البته تخلفاتی نیز در فضای مجازی وجود داشته است، به طوریکه برخی از فضای مشاوره خارج شده و به سمت هدفمند به یک یا چند سهم حرکت کردند. باید فعالیتها هدفمند و صحیح باشد.

دهقان دهنوی:

در خصوص دامنه نوسان بحث زیادی در میان فعالان بازار سرمایه وجود داشت

شخصا معتقدم که محدود کردن دامنه نوسان در بلند مدت نه کار مناسبی است نه مفید.

در کوتاه مدت تصمیم به ایجاد محدودیت گرفتیم، اکنون فضای نا اطمینانی در حال کاهش است؛ فعالان اقتصادی می‌توانند در فضای مناسبتری فعالیت داشته باشند

افزایش دامنه نوسان یه صورت تدریجی خواهد داشت و به سمت متقارن خواهد رفت.

اگر فضای کلی بازار سرمایه مناسب باشد به سمت افزایش دامنه نوسان نیز حرکت خواهیم کرد.

برخی می گویند این تصمیم باعث شد که سرمایه گذاران به سمت بازار رمز ارزها بروند.

بر اساس قانون خرید و فروش رمزارز ممنوع و غیر قانونی است

نکته مهم این است که باید تولید رمز ارز از معاملات آن باید جدا شود.

همچنین بازار سرمایه بازاری متصل به اقتصاد کشور است.

شرکت های موجود در بازار سرمایه از بنگاه های برتر اقتصادی فعال در کشور هستند و باید شرایط مناسب برای رشد این بازارها و افزایش تولید ایجاد شود.

رییس سازمان بورس در خصوص بسته شدن کدهای معاملاتی برخی از سهام داران گفت:

تا زمانی که پرونده فرد با حکم قطعی همراه نباشد، ما مجاز به مسدود بودن کدهای معاملاتی نخواهیم بود.

چنانچه بررسی ها نشان از مسدود بودن کدهای معاملاتی برای مدت زمان زیادی داشته باشد باید اصلاحات لازم دراین زمینه انجام شود.

دهقان دهنوی:

شرکتهای کوچک و متوسط فضای متفاوتی را نسبت به شرکتهای بزرگ تر تجربه می‌کنند.

باید تسهیل بیشتری برای آنها در نظر گرفته شود، باید اجازه فعالیت بیشتری به آنها داده شود.

انتشار اوراق از سوی شرکت‌های سرمایه گذاری و هلدینگ ها و بررسی دامنه نوسان از جمله موارد و راهکارهای سازمان بورس است که می‌تواند نقدشوندگی بازار سرمایه را افزایش دهد.

اقدامات انجام شده اخیر مانند اجبار صندوق های درآمد ثابت به خرید سهام و یا کاهش دامنه نوسان از جمله مواردی بوده که برای بهبود شرایط بازار به کار گرفته شد.

رییس سازمان بورس:

در خصوص بحث سرمایه گذاری بانک‌ها باید عنوان کرد که قانون رفع موانع تولید، محدودیت های زیادی برای سرمایه گذاری بانک‌ها درنظر گرفته است

باید بحث بنگاه داری و سرمایه گذاری بانک‌ها را از یکدیگر تفکیک کرد

صندوق های سرمایه گذاری و

ایجاد شرکتها و صندوق های پروژه ای از جمله مواردی است که می تواند به سرمایه گذاری بانک‌ها کمک

شایانی داشته باشد.

دکتر دهقان دهنوی در خصوص سهام عدالت گفت:

فروش سهام عدالت منوط به حاکمیت شرایط مناسب و ظرفیت های لازم در بازار سرمایه است. پیشنهادهای خوبی نیز در این زمینه ارایه شده است.

یکی از این موارد ایجاد صندوق های خاص برای فروش سهام عدالت است

راهکار دیگر نیز ایجاد مشوق ها و ایجاد جذابیت در سهام عدالت است تا افراد به نگهداری این سهام ترغیب شوند.

در نهایت راهکاری ارایه شود تا هم فشاری به بازار سرمایه وارد نشود و هم دارایی مردم در سهام عدالت حفظ شود.

دهقان دهنوی:

روش ما در سازمان مبتنی بر تعامل و

همکاری و انتقادپذیری است. تلاش ها بر این است که مجموعه بازار سرمایه به عنوان یک خانواده در کنار هم باشند.

زیان برخی سهامداران در سال گذشته، مسولیت سازمان بورس را سنگین تر میکند و تلاش زیادتری را می طلبد تا آینده روشن تری را در روزهای آتی شاهد باشیم.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر