گفتگوی ویژه

ریشه‌های قاچاق و خام‌فروشی در ایران

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 25 پسندیدن
Current Time 0:00
/
Duration Time 0:00
Progress: NaN%
Playback Rate
1.00x

بورسان: بحث عوارض صادراتی مدتی است نقل محافل کارشناسی و سیاست‌گذاری شده است. تاکید بر اولویت داشتن تامین نیاز داخلی نسبت به صادرات، مهم‌ترین ادله طرفداران وضع عوارض بر صادرات است. اما مخالفان معتقدند محدود کردن صادرات، ضربه به تولیدکنندگان داخل کشور است که در نهایت دود آن در چشم مردم می‌رود.

ایران با داشتن بالاترین درصد تعرفه تجاری در کشورهای خاورمیانه، حتی در کنترل قیمت‌ها به عنوان هدف اصلی این تعرفه‌ها کارنامه ضعیفی داشته است. در این گفت‌وگو با دکتر محمدمهدی بهکیش، اقتصاددان برجسته و دبیر کل سابق کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی به ریشه‌های عقب‌ماندگی ایران در تجارت و رشد اقتصادی می‌پردازیم.

دکتر بهکیش، دولت را بزرگ‌ترین خام‌فروش کشور می‌داند و محدود کردن صادرات به بهانه حمایت از نیاز داخل را فهم اشتباه صورت مساله می‌داند. وی می‌گوید نمی‌توان تولید داخل را از صادرات جدا دانست، تولیدکننده‌ای موفق است که صادرات داشته باشد و بتواند کالای رقابتی تولید کنند تا هم مصرف‌کنندگان در رفاه قرار گیرند و هم عواید صادراتی به سرمایه‌گذاری در تولید و تقویت تکنولوژی کمک کند. بنابراین، کشوری توسعه می‌یابد که صادرات و در کل تجارت بیشتری داشته باشد.

به گفته این اقتصاددان برجسته، اقتصادی که با دیوارهای عظیم تعرفه‌ای درگیر است، طبیعی است که قاچاق بخشی از تجارت آن می‌شود. وقتی دولت از فروش مخفیانه نفت با افتخار صحبت می‌کند، روی دیگر سکه آن است که فعالان اقتصادی داخل کشور نیز از قواعد و قوانین پیروی نمی‌کنند.

ایران فرصت‌های بسیاری چه از نظر جایگاه جغرافیایی و منابع و چه از منظر نیروی انسانی متخصص دارد که برای شکوفایی نیاز به تغییر نگاه به چرخه تولید دارد. دکتر بهکیش تاکید می‌کند که هیچ‌گاه نمی‌گوییم همه چیز به ناگهان آزاد شود، اما نیاز است با ایجاد یک ساختار تدریجی ریل اقتصاد و نگاه به توسعه را تغییر دهیم.

ویدئوهای مرتبط
فهرست پخش
تجربه جهان در وضع عوارض بر صادرات
محمدمهدی بهکیش کیست؟
تفکر وضع عوارض صادراتی به نفع اقتصاد است یا زیان آن؟
چگونه صادرات، اقتصاد را پالایش می‌‌کند؟
بهترین شغل برای ایرانی‌ها چیست؟
آیا صادرکنندگان، رانتیر هستند؟
بانک‌ها چطور بهشت قاچاقچیان شدند؟
دولت، بزرگترین خام‌فروش
اقتصاد سیاسی آزادسازی قیمت‌ها فراهم است؟
رابطه مخدوش سیاست تجاری و قاچاق در ایران
قاچاقچیان خودی تعرفه‌دوست
بررسی تمرکز بر تجارت با همسایه‌ها به جای غرب
پیشنهاد سردبیر