توضیح دیپلمات افغان درباره حضور نیروهای طالبان در مرز ایران

توضیح دیپلمات افغان درباره حضور نیروهای طالبان در مرز ایران
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
در دو روز گذشته اخباری مبنی بر تشکیل آرایش نظامی و احتمال بروز درگیری در مرزهای مشترک ایران و افغانستان منتشر شد که مقامات هر دو کشور این موضوع را رد کرده و به دنبال حل مسائل موجود از طریق گفت‌وگوو مذاکره هستند.

سید حسن مرتضوی معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل امروز سه شنبه با مولوی شبیر احمدرئیس کارگروه وزارت دفاع و سرپرست هیات رهبری طالبان در ساماندهی امور مرزی با جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.
شبیر احمد با اشاره به فضای همکاری میان دو دولت جمهوری اسلامی ایران و حکومت سرپرست در افغانستان، در مورد حل و فصل برخی سوء تفاهم ‌های مرزی اظهارکرد: بنا بر دستور هیات رهبری طالبان، هیاتی چهارنفره از مقامات نظامی و دفاعی افغانستان تشکیل شده تا با مذاکره و گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران شرایط همکاری‌های مرزی میان دو کشور را تسهیل کند.
وی در ادامه صراحتا اظهارکرد: سیاست ما در قبال کشورهای همسایه به ویژه جمهور ی اسلامی ایران که میزبان میلیون‌ها شهروند افغانستانی است، عدم بروز هرگونه جنگ و درگیری و حرکت به سوی همکاری‌های همه‌جانبه مرزی است. اولتیماتوم ایران به تحرکات مرزی طالبان

مولوی شبیر احمد در مورد حضور برخی نیروهای طالبان در مرز ایران گفت: بزرگان حکومت به ویژه وزیر دفاع دستور داده‌اند که هیچ فردی اجازه بروز کوچکترین درگیری را در مرزهای جمهوری اسلامی ندارند و آرایش نظامی در مرز مشترک ممنوع است.

تلاش برای حل مسائل مختلف مرزی

وی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات موجود از گذشته در مرزهای مشترک دو کشور گفت: از جمهوری اسلامی ایران این درخواست را داریم تا در زمینه‌های مختلف امنیت مرزی اعم از جلوگیری از قاچاق انسان و مواد مخدر و همچنین مبارزه با تروریسم با حکومت جدید افغانستان همکاری همه‌جانبه‌ای داشته باشد.
در پایان این دیدار مقرر گردید هیات چهارنفره حکومت سرپرست افغانستان بعد از عید فطر با مقامات ایران در یکی از پایتخت‌ها و یا در مرز مشترک دیدار و مسائل مختلف مرزی را حل و فصل نمایند.

ضمن اینکه مقرر گردید مولوی بریانی معاون سپاه هرات وعضو هیات امروز در مرز با سردار شجاع مرزبان جمهوری اسلامی در خراسان بمنظور رفع سو تفاهمات دیدار دوستانه داشته باشند.

منبع: فارس

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر