آزمون حساس تکنیکالی بورس در روزهای آینده

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 5 پسندیدن

بورسان : در برنامه «زنگ پایان» بورسان با سروش بهرامی به مهم‌ترین اطلاعیه‌‎های منتشرشده روی کدال پرداخته شد. به گفته او، این روزها بازار سرمایه وضعیت خوبی ندارد، اما برخی شرکت‌ها، عملکرد خوبی از خود نشان داده‌اند.

حاریا، مداران، وغدیر و ختراک نمادهایی بودند که اطلاعیه‌های آن‌ها موردتوجه قرار گرفت. با در نظر گرفتن اینکه اکنون شاخص و سهم‌ها در نقطه حساسی به سر می‌برند، در پایان برنامه نمودار مس سرچشمه، های وب و کاوه به‌صورت تکنیکال موردبررسی قرار گرفتند.

حاریا : شرکت کشتیرانی آریا، صورت‌های سال مالی منتهی به 10 دی‌ماه 99 خود را روی کدال منتشر کرد. این شرکت گفته، توانسته است طی این ‌یک سال به ازای هر سهم 206 ریال سود شناسایی کند. این در حالی است که شرکت در سال گذشته خود زیان‌ده بوده و به ازای هر سهم 139 ریال زیان شناسایی کرده بود، اما زمانی‌که به ‌صورت‌های مالی این شرکت نگاه می‌کنیم، نکته مثبتی برای این سهم دیده نمی‌شود. شرکت در یک سال گذشته عملاً هیچ‌گونه درآمد عملیاتی را شناسایی نکرده و نداشته است. این سودآوری که شناسایی کرده به دلیل افزایش درآمد غیرعملیاتی بوده که نسبت به سال گذشته 456 درصد رشد کرده و دقیقاً مشخص نیست در این شرکت چه اتفاقی رخ‌داده است که شرکت اصلاً نتوانسته است درآمد عملیاتی داشته باشد.

مداران : شرکت داده‌پردازی ایران، افشای اطلاعات گروه الف را روی کدال منتشر کرده است؛ این نماد خبر داد در یک مناقصه برنده ‌شده است و طبق این قرارداد موظف شده است که تأمین، نصب، راه‌اندازی و پشتیبانی دو دستگاه تجهیزات پردازاش به اسم "main frame"را بر عهده بگیرد. مدت‌زمان اجرایی این کار 30 روزه و مبلغ این قرارداد 2 هزار و 200 میلیون ریال است. اگر شرکت بتواند بخشی از قرارداد را در سال 99 انجام دهد سودآوری آن بخش در سال 99 ثبت می‌شود در غیر این صورت کل سودآوری به سال 1400 منتقل خواهد شد.

وغدیر : شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، صورت‌های مالی شرکت‌های زیرمجموعه خود را روی کدال منتشر کرده است. شرکت‌های زیرمجموعه این نماد سودآوری‌های خیلی خوبی داشته‌اند.

سرمایه‌گذاری دی، توانسته امسال 343 میلیارد تومان سودآوری داشته باشد. درصورتی‌که سال گذشته فقط حدود 2 میلیارد تومان سودآوری داشته است.

سرمایه‌گذاری اعتضاد غدیر 475 میلیارد تومان امسال سود شناسایی کرده درحالی‌‌که سال گذشته فقط حدود 93 میلیارد تومان سود آوری داشته است.

سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر 233 میلیارد تومان امسال توانسته سودآوری داشته باشد در صورتی‌که سال گذشته فقط حدود 84 میلیارد تومان سود آوری داشته است.

سرمایه‌گذاری زرین پرشیا 819 میلیارد تومان امسال توانسته سودآوری داشته باشد این درحالی است که سال گذشته فقط حدود 108 میلیارد تومان سودآوری داشته است.

این موارد نشان می‌دهد شرکت‌های زیرمجموعه این نماد بسیار خوب عمل کرده‌اند و احتمالاً شرکت بتواند در انتهای امسال سود تلفیقی خوبی را شناسایی کند.

ختراک : ریخته‌گری تراکتور، افشای اطلاعات گروه الف را روی کدال منتشر کرده است؛ این نماد خبر داد که برای محصولات ریخته چدنی که شرکت موتورسازان تراکتورسازی فروخته 50 درصد افزایش نرخ گرفته است. این مقدار فروش تا قبل افزایش نرخ 14.4 درصد از کل فروش شرکت بوده است. قیمت محصولات هم قبل از افزایش نرخ 12 هزار و 524 تومان بوده که اکنون به 18 هزار و 766 تومان رسیده است.

نمودارها چه می‌گویند؟

مس سرچشمه : در نمودار این نماد در اوج حرکت صعودی بعدازآن یک ریزش داشته یک الگوی سروشانه سقف در انتهای موج صعودی این نماد تشکیل شد. در قیمت 936 تومان، خط گردن راداریم؛ می‌بینیم که خط گردن در ادامه شکسته شده و باعث شد سهم ریزش بیشتری تجربه کند و تا حوالی 640 تومان بریزد. در ادامه راه این نماد صعود را تجربه کرد. خط گردن که عملکرد حمایتی داشت به یک مقاومت تبدیل‌شده است و در دو الی سه حرکتی که درگذشته داشت، مانع از حرکت صعودی این سهم شد و نگذاشت کندل ها از این مقاومت عبور کنند و دوباره دچار ریزش شده است. اکنون محدوده‌ 600 تا 640 تومان محدوده حمایتی مهم و قیمت 740 تومان مقاومت کوتاه‌مدت مهمی برای سهم محسوب می‌شود.

های‌وب : داده گستر عصر نوین، اگر در نمودار گذشته‌های وب سقف‌ها را به هم و کف‌ها را به هم متصل کنیم و آن‌ها را امتداد دهیم، اکنون به دو خط حمایتی مهم تبدیل می‌شود. در حرکت انتهایی، این نماد اکنون به محدوده مهمی در قیمت 960 تومان رسیده است که هم حمایت استاتیک و هم‌تراز با خط حمایتی ذکرشده است. در صورت حمایت شدن از این قیمت می‌تواند تا خط روند نزولی خود در قیمت هزار و 200 تومان رشد کند؛ اما در صورت ریزش چون حمایت بسیار مهمی شکسته شده می‌تواند با فشار فروش همراه شود.

کاوه : در تصویر بلندمدت فولاد کاوه جنوب کیش می‌بینیم که سهم در یک کانال صعودی با شتاب زیاد حرکت می‌کرده است. پس از شکست سقف این کانال و اکنون با ریزش مجدد به داخل این کانال برگشته است. مدتی است که با برخورد کف کانال حمایت می‌شود. در تصویر کوتاه‌مدت می‌بینیم که سهم در انتهای حرکتش یک الگوی سقف سه‌قلو تشکیل داده است. کف این الگو یا به‌اصطلاح خط گردن آن در قیمت هزار و 650 تومان قرار دارد که در صورت شکست می‌تواند سهم را با ریزش بیشتر مواجه کند اما به دلیل حمایت‌های محکم و همچنین معاملات خوبی که در روزهای گذشته داشته است، احتمال صعود بیشتر از ریزش است.

مشاهده برنامه کامل
اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر