بورسان - Bourseon

توافق مهم ایران و طالبان / طالبان به تهران می‌آیند؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان با انتشار متنی اعلام کرد که دیروز (دوشنبه) هیأت‌هایی از ایران و طالبان طی نشستی در رابطه با مسائل اقتصادی و تقویت روابط دوجانبه به توافقاتی رسیدند.

مجاهد امروز نوشت که برای تسریع روند تجارت توافق صورت گرفته که مرز دوغارون – اسلام قلعه برای ۲۴ ساعت فعال باشد و این توافق طی ۱۰ روز آینده اجرایی خواهد شد.

همچنین دو طرف توافق کرده‌اند که ایران برای بهبودی روند تجارت و انتقالات، جاده‌های ۸ استان افغانستان و گمرک هرات را توسعه دهد و کار عملی این روند تا یک ماه آینده شروع شود.

به گفته مجاهد هیأت‌ها توافق کردند که در روند تجارت بین دو کشور و معلومات مقدار تعرفه‌های گمرکی بین دو طرف تبادله شود و کارشناسان دو طرف با توجه به معلومات ارائه شده پیشنهادات خود را برای بهبود تجارت ارائه خواهند کرد تا در روشنی آن تصمیم‌های بعدی گرفته شود.

وی افزوده است: در این نشست تصمیم گرفته شده است که طی یک ماه آینده هیأت‌های دو طرف تمام مشکلات مرز دوغارون- اسلام قلعه را بررسی نمایند.

همچنین توافق صورت گرفته است که یک هیأت طالبان به ایران سفر کرده و با مقامات وزارت نفت ایران دیدار داشته و مشکلات خود را در این رابطه به طرف ایرانی بگویند تا درباره رفع این مشکلات تصمیم گرفته شود.

به گفته مجاهد همچنین توافق صورت گرفته است که طرف ایرانی با رانندگان افغان برخورد خوبی داشته و در راستای تأمین امنیت آنها تلاش خواهند کرد و اگر رفتار نادرستی صورت گیرد، رسیدگی قانونی انجام خواهد شد. ضمن آنکه اگر راننده‌های افغانستانی وارد برخی مناطق ویژه گمرک ایران شوند، از آنها تست کرونا گرفته شود.

همچنین توافق صورت گرفته است که ادعای طرف افغانستان درباره انتقال ماشین‌های آتش‌نشانی که به ایران منتقل شده اند با در نظر داشت مدارک پیگیری شود.

دو طرف همچنین توافق کرده‌اند که برای بهبود روند انتقال گاز مایع یک خط لوله از دوغارون به اسلام قلعه کشیده می شود و کار ساخت آن بزودی آغاز خواهد شد.

به گفته سخنگوی طالبان، طی ۱۰ روز آینده یک هیأتی فنی ایرانی از وزارت راه و شهرسازی به افغانستان سفر کرده و مشکلات خط آهن در ایستگاه روزنک را برطرف خواهند ساخت.

درباره مرز ماهیرود فراه نیز تصمیم گرفته شده است که هیأت‌های دو طرف طی ۱۰ روز آینده مذاکرات خود را آغاز و برای ساخت جاده های این مسیر که مشکلاتی دارد، اقدام کنند.

از سوی دیگر، توافق شده است که معادن آهن افغانستان که در نزدیک مرز دو کشور واقع شده و طرف ایرانی به آن ضرورت دارد به افغانها پیشنهاد لازم را فرستاده تا دو طرف در رابطه مذاکرات خود را انجام دهند.

طرف ایرانی همچنین درباره صادرات میوه های خشک افغانستان به هندوستان از مسیر چابهار مطالعات صورت گرفته و توافقی انجام شود.

ایران و افغانستان توافق کرده اند که برای ایجاد بازار مرزی طی یک ماه آینده اقدامات لازم را انجام و موانع و مشکلات آن را حل نمایند.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر