سهامداران سرخورده در بورس سبز

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن
بورس این هفته را با اتفاقاتی عجیب اما تکراری شروع کرده است. رفت و برگشت‌هایی که طی یک سال گذشته بسیار شاهد آن بودیم و تنها میراث آن برای بازار سرمایه، کاهش اعتماد و اثبات عدم توانایی دولت در کنترل بازارهاست.

رفت و برگشت‌هایی که باعث نااطمینانی بازار سرمایه می‌شود.

خبرهای خودرویی از هفته گذشته شروع شد و در ابتدا امیدواری زیادی برای اصلاح یکی از مهم‌ترین تهدیدهای اقتصاد و بازار سرمایه را در دل‌ها زنده کرد. حذف قیمت‌گذاری دستوری که سال‌هاست اجازه نفس کشیدن به صنایع بسیاری را نمی‌دهد. اما این بار صنعت خودرو بود که پا در مسیر آزادی گذاشته بود.

علت اصلی شوک بورس چه بود؟

اما ناگهان روز پنجشنبه خبر لغو افزایش نرخ خودروسازها منتشر شد و معاملات بورس روز گذشته را با شوک قدرتمندی همراه کرد. اما اتفاق اصلی تنها یک روز منفی بازار سرمایه نبود و سهامداران به این روزهای خونین عادت داشتند. نتیجه آن اتفاق می‌توانست ماه‌ها بعد اثر خود را در رفاه و قدرت خرید مردم نشان دهد.

به هرحال دیروز دوباره خبری منتشر شد که لغو افزایش نرخ خودروسازان را تکذیب کرد و دوباره کورسوی امیدی در دل‌ها زنده شد؛ اما بهای این خبرهای ضد و نقیض در ذهن اقتصاد و به خصوص بازار سرمایه باقی خواهد ماند.

بورس بازیچه دست دولت

بورس امروز معاملات خود را خوب شروع کرده و اکثر سهام در محدوده مثبت شروع به کار کرده‌اند اما نشانی از این رنگ سبز در دل سهامداران دیده نمی‌شود.

ترس و بی‌اعتمادی یکی از کشنده‌ترین حس‌هایی هست که می‌تواند یک بازار را به نابودی بکشاند، آن هم در بازاری مثل بورس ایران که دولت و تصمیمات آن اصلی‌ترین بازیگر این بازار است.

فعالان در بازارهای مالی آینده را می‌خرند اما با این وضعیتی که برای چندمین بار ایجاد شده، دیگر چه کسی می‌تواند آینده را پیش‌بینی و به آن اعتماد کند؟

چه بسا افرادی که به امید آزادسازی قیمت خودرو در هفته گذشته و به سختی در صف‌های خرید سهام خودرویی خریدند و روز گذشته با خبر لغو افزایش نرخ، در صف فروش و به سختی سهام خود را با ضرر فروختند. این افراد امروز بار دیگر به دلیل عدم ثبات سیاست‌گذاران در تصمیمات گرفته شده، ضربه خوردند و بعید نیست دیگر پا در این بازار پر از ابهام بگذارند.

به هرحال باز هم تکه‌ای از اعتماد به بازار سرمایه در تاریخ جا ماند. بورس نیازمند تغییر دیدگاه سیاست‌گذاران است و نیاز به دخالت‌های بی‌مورد ندارد.

بهتر نیست که اجازه دهیم بازار خودش برای قیمت‌ها تصمیم بگیرد؟

معاملات بورس به مدار مثبت برگشت

همان‌گونه که انتظار می‌رفت عقب‌نشینی دولت از لغو افزایش قیمت خودرو، باعث شده تا معاملات سهام این صنعت بر مدار مثبت قرار گیرد. اما این تمام ماجرا نیست.

رفت و برگشت دولت در رابطه با این تصمیم، نشانه‌هایی از بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری و نبود برنامه‌ریزی منسجم برای اصلاح اقتصادی را به نمایش گذاشته است.

برخی کارشناسان این گونه عنوان می‌کنند وقتی دولت در رابطه با مساله ساده و واضحی مانند بحران صنعت خودرو این گونه دستخوش اعمال قدرت رانت‌خواران می‌شود، چگونه خواهد توانست در امور بنیادی و پیچیده دیگر موفق باشد؟‌ برخی با همین استدلال پذیرفته‌اند که به انتظار نشستن برای حصول توافق در مذاکرات وین بیش از اندازه خوشبینانه است.

به نظر می‌رسد خام‌دستی دولت رئیسی در یک مساله ساده آتش به هیزم بازار ارز ریخته و از این پس کنترل بازارها هزینه به مراتب بیشتری برای کشور خواهد داشت.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر