چرا واکسن داخلی تزریق نمی‌شود؟

چرا واکسن داخلی تزریق نمی‌شود؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
طبرسی از ابراهیم رئیسی رییس جمهور منتخب خواست که تیم بهداشت و درمان خود را مستقر کند و وارد عمل شود. اظهار نظری که آشکار انتقاد از وزارت بهداشت حسن روحانی است.

با آغاز پیک پنجم کرونا در کشور و وضعیت وخیم در برخی از استان‌های جنوبی و سیستان و بلوچستان نشانه‌هایی از اختلاف تازه میان مقامات و مسئولان بهداشت و درمان بروز پیدا کرده است.

وزارت بهداشت به ویژه سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان در پیک‌های قبلی دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت کشور، سازمان گردشگری و حتی ستاد ملی کرونا را متهم اصلی شکل گیری موج‌های کرونا می‌دانست و همین موضوع موجب ایجاد بگو مگو میان مسئولان می‌شد.

اما در این دور تازه بیماری، خبری از اظهار نگرانی‌ها و سخنان پرشور، از سر استیضال و متهم کردن دیگران از سوی وزیر بهداشت نیست. به نظر می‌رسد این بار نمکی نمی‌تواند شکل گیری موج پنجم را توجیه کند و به گردن مردم، سفرهای تفریحی و دیگر دستگاه‌ها بیاندازد.

در موج‌های قبلی وزیر بهداشت مدام از این شهر به آن شهر سخنرانی می‌کرد و با خواهش و تمنا به دنبال کنترل ویروس بود. سعید نمکی این روزها سکوت کرده است و درباره وضعیت موج پنجم کمتر سخن می‌گوید.

حمله به دولت به خاطر کم کاری در واکسیناسیون

موج جدید بیماری در حالی در کشور آغاز شده است که کم کاری وزارت بهداشت و دولت در واکسیناسیون کرونا آشکار است و انتقادات زیادی را برانگیخته است.

وزارت بهداشت که مانع اصلی واردات واکسن به کشور بود و منتنقدان می‌گویند باید پاسخگوی جانباختن بسیاری از شهروندان در هفته‌های اخیر باشد.

از طرف دیگر با وجود اینکه مجوز اضطراری استفاده از واکسن ایرانی کوو برکت صادر شده است، اما هنوز هیچی خبری از واکسیناسیون گسترده نیست.

پیشتر وزیر بهداشت وعده داده بود که تا پایان خرداد ماه حدود پانزده میلیون ایرانی واکسینه شوند اما تاکنون حدود پنج میلیون نفر دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و برای دوز نیز محدودیت‌های فراوانی وجود دارد.

مشخص نیست چرا با وجود اینکه مجوز اضطراری واکسن داخلی صادر شده است، هنوز واکسیناسیون با این واکسن آغاز نشده است.

مقامات ستاد اجرایی فرمان حضرت امام می‌گویند بیش از دومیلیون واکسن برکت تا کنون تولید شده است و تا پایان شهریور نیز این میزان به پنجاه میلیون می‌رسد.

حجت نیکی ملکی در این باره در توئیتی نوشت: «تا الان دو میلیون و پنجاه هزار دز واکسن برکت تولید شده است. از این هفته افزایش ظرفیت تولید محقق شد و هم اکنون یک میلیون و دویست هزار دز در هفته تولید واکسن داریم. بر سر وعده خود هستیم با افزایش ظرفیت‌های بعدی ان شاالله تا پایان شهریور بیش از ۵۰ میلیون دز واکسن تولید خواهیم کرد.»

این در حالی است که نیکی ملکی پیشتر گفته بود تا تیر ماه حدود هشت میلیون واکسن تولید می‌شود و نهایتا تا پایان شهریور به پنجاه میلیون دوز می‌رسد. به نظر می‌رسد برکت در برنامه تولید واکسن کمی عقب است اما توئیت تازه نیکی ملکی برای اعلام این مطلب است که واکسن هست اما تزریق نمی‌شود.

این توئیت در واقع پاسخی است به برخی مطالب درباره اینکه واکسن تولید داخلی به تولید انبوه نرسیده است.

کاربری از نیکی ملکی پرسید "پس چرا سرعت تزریق اینقدر پایینه؟! "، او پاسخ داد: «واکسیناسیون در حوزه وزارت بهداشت است.»

این فقط نیکی ملکی نیست که وزارت بهداشت و دولت را در مورد خودداری از آغاز واکسیناسیون با واکسن داخلی مورد انتقاد قرار می‌دهد.

دکتر پیام طبرسی از پزشکیان مرجع مبارزه با کرونا در کشور و از مدیران بیمارستان مسیح دانشوری که در تولید واکسن برکت نیز همکاری داشته است در اظهار نظری به تندی به وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا انتقاد کرد.

او از بازی "واکسیناسیون" و "رنگ بندی" شهرهای کرونایی سخن می‌گوید. این متخصص بیماری‌های عفونی گفت خنده‌دار است که چند روز قبل اعلام می‌شود شنبه تهران قرمز می‌شود.

طبرسی به شدت از روند واکسیناسیون انتقاد کرد و گفت: "این چه نوع واکسن زدنی است که افراد تجمع می‌کنند. وقتی واکسن داخلی هست چرا تزریق نمی‌شود."

طبرسی همچنین از ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری منتخب خواست که تیم بهداشت و درمان خود را مستقر کند و وارد عمل شود. اظهار نظری که آشکار انتقاد از وزارت بهداشت حسن روحانی است.

رئیسی: سیصد هزار دوز واکسن برکت به ما رسیده است

در همین حال با وجود اعلام ستاد اجرایی مبنی بر تولید بیش از دو میلیون واکسن کرونا وزارت بهداشت می‌گوید تعداد کمی واکسن ایرانی برای تزریق دریافت کرده است.

امروز علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا و معاون وزیر بهداشت درباره روند واکسیناسیون گفت: "طی هفته گذشته سرعت واکسیناسیون علیه کرونا افزایش می‌یابد و در هفته‌های جاری و آینده میزان قابل توجهی واکسن در اختیار خواهیم داشت."

رئیسی افزود: «در سطح کشور ازدحام و تجمع مردم برای تزریق واکسن آنچنان نداشتیم و روان بوده و در تهران نیز با افزایش مراکز تجمیع که از مجموع ۸۷۰ مرکز، ۷۵ مرکز درتهران مستقر است، وضعیت به حالت عادی برگشته و مردم نیز نگران دوز دوم واکسن نباشند.»

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: «هفته آینده گروهای سنی پایین تر را برای تزریق واکسن اعلام می‌کنیم و اکنون هفت میلیون دوز واکسن توزیع کردیم که دو میلیون نفر دوزهای اول و دوم را دریافت کرده و چهار میلیون نفر نیز دوز اول را تزریق کرده‌اند.»

سخنگوی ستاد ملی کرونا برخلاف ادعای حجت نیکی ملکی که می‌گوید تا شهریور پنجاه میلیون دوز واکسن داخلی تولید می‌شود گفت "شهریور ماه ۱۰ میلیون دوز واکسن داخلی به دستمان می‌رسد."

رئیسی در واکنش به انتقادات درباره عدم تزریق واکسن داخلی گفت: «تاکنون ۳۰۰ هزار دوز واکسن برکت به‌دست ما رسیده که توزیع شده و در هفته آینده واکسن تولید داخل و واکسن‌های وارداتی با سرعت بیشتری توزیع می‌شود.»

او افزود: «اکنون روزانه توانایی تزریق ۲۰۰ تا ۳۰۰ دوز واکسن را داریم که به ۵۰۰ هزار دوز واکسن می‌رسد و تا پایان سال همه گروه‌های مورد هدف در برابر کرونا واکسینه می‌شوند.»

رئیسی خاطرنشان کرد: "از مردم می‌خواهیم به سیستم نوبت دهی توجه کنند و تا به آنها تلفنی اطلاع داده نشده یا پیامک نیامده به مراکز مورد نظر مراجعه نکنند."

منبع: فرارو

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر