قیمت لیر ترکیه امروز ۲۱ دی ۱۴۰۰

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

قیمت لیر ترکیه امروز سه شنبه ۲ ۱ دی ماه ۱۴۰۰ در بازار آزاد ارز ایران نسبت به روز گذشته کمی کاهش یافت و با رسیدن به ۲ هزار و ۳۰ تومان، نسبت به قیمت پایانی روز گذشته ۶۰ تومان گران شد.

قیمت لیر امروز ۲۱ دی ۱۴۰۰
تغییر (تومان) کمترین (تومان) بیشترین (تومان)
(۰.۵۱%) ۱۰ ۲,۳۰ ۲,۶۰

در انتظار سقوط آزاد لیر؟

نرخ تورم ماه دسامبر ترکیه عدد عجیب نزدیک به ۱۴ درصدی را به ثبت رساند. به این معنا که میانگین قیمت کالاها در ترکیه در دسامبر نسبت به یک ماه قبل ۱۳ درصد رشد داشته است. در نتیجه تورم سالانه ترکیه در ماه دسامبر به بیش از ۳۶ درصد رسید. بیشترین سهم از رشد تورم در ترکیه به بخش حمل و نقل اختصاص داشت که جهش بیش از ۵۰ درصدی را نسبت به یک سال قبل تجربه کرده بود. بخش غذا نیز در روند یک ساله رشد بیش از ۴۰ درصدی را به ثبت رساند. در این خصوص گزارش «مردم ترکیه در شوک تورم » را بخوانید. تورم ترکیه به بیش از مقدار خود در ۲۰ سال گذشته رسید.

لیر باز هم سقوط می‌کند؟

نرخ تورم ماه دسامبر ترکیه عدد عجیب نزدیک به ۱۴ درصدی را به ثبت رساند. به این معنا که میانگین قیمت کالاها در ترکیه در دسامبر نسبت به یک ماه قبل ۱۳ درصد رشد داشته است. در نتیجه تورم سالانه ترکیه در ماه دسامبر به بیش از ۳۶ درصد رسید.

رویترز نیز در آخرین اخبار خود از ادامه روند نزولی خالص ارزهای بین‌المللی بانک مرکزی ترکیه به ۸.۶ میلیارد دلار برای هفته منتهی به ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ (کمتر مقدار از سال ۲۰۰۲) اشاره کرده است. این عدد برای هفته منتهی به ۱۷ دسامبر حدود ۱۲.۱ میلیارد دلار بوده است. حالا انتظار برای انتشار ذخایر ارزهای خارجی بانک مرکزی ترکیه وجود دارد.

منبع: شبکه اطلاع سانی طلا ارز و سکه

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر