قیمت لیر ترکیه امروز ۲۲ دی ۱۴۰۰

قیمت لیر ترکیه امروز ۲۲ دی ۱۴۰۰
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن

قیمت لیر ترکیه امروز چهارشنبه ۲۲ دی ماه ۱۴۰۰ در بازار آزاد ارز ایران نسبت به روز گذشته ثابت ماند. درحال حاضر هر لیر به ۲ هزار و ۳۰ تومان رسیده است.

قیمت لیر امروز ۲۲ دی ۱۴۰۰
تغییر (تومان) کمترین (تومان) بیشترین (تومان)
(۰.۵۱%) ۱۰ ۲,۳۰ ۲,۳۰

لیر باز هم سقوط می‌کند؟

نرخ تورم ماه دسامبر ترکیه عدد عجیب نزدیک به ۱۴ درصدی را به ثبت رساند. به این معنا که میانگین قیمت کالاها در ترکیه در دسامبر نسبت به یک ماه قبل ۱۳ درصد رشد داشته است. در نتیجه تورم سالانه ترکیه در ماه دسامبر به بیش از ۳۶ درصد رسید.
رویترز در آخرین اخبار خود از ادامه روند نزولی خالص ارزهای بین‌المللی بانک مرکزی ترکیه به ۸.۶ میلیارد دلار برای هفته منتهی به ۲۴ دسامبر ۲۰۲۱ (کمتر مقدار از سال ۲۰۰۲) اشاره کرده است. این عدد برای هفته منتهی به ۱۷ دسامبر حدود ۱۲.۱ میلیارد دلار بوده است. حالا انتظار برای انتشار ذخایر ارزهای خارجی بانک مرکزی ترکیه وجود دارد.

ریزش لیر ترکیه چقدر بود؟

تورم دسامبر ترکیه حدود ۱۴ درصد بود و به این معنا که میانگین قیمت کالاها در ترکیه در همین ماه نسبت به یک ماه قبل ۱۳ درصد رشد داشته است. درنتیجه تورم سالانه ترکیه در ماه دسامبر به بیش از ۳۶ درصد رسید. بیشترین رشد تورم ترکیه در بخش حمل و نقل اختصاص داشت که جهش بیش از ۵۰ درصدی را نسبت به یک سال قبل تجربه کرده بود. بخش غذا نیز در روند یک ساله رشد بیش از ۴۰ درصدی را به ثبت رساند. در این خصوص گزارش «مردم ترکیه در شوک تورم » را بخوانید. تورم ترکیه به بیش از مقدار خود در ۲۰ سال گذشته رسید.

منبع: شبکه اطلاع سانی طلا ارز و سکه

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر