عرضه اولیه جدید بورس را چند بخریم؟

پیش بینی سود عرضه اولیه جدید شکام

پیش بینی سود عرضه اولیه جدید شکام
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 2 پسندیدن

بورسان: قرار است سهام شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران روز سه‌شنبه 30 شهریور 1400 با نماد «شکام» به صورت ثبت سفارش و ترکیبی در بازار فرابورس عرضه شود. عرضه‌ اولیه‌ای که به کام حقوقی‌ها شیرین می‌آید و حقیقی‌ها اجازه خرید آن را در روز اول عرضه ندارند.

در این روش در روز اول عرضه تنها صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک اجازه خرید این سهام را دارند و سپس سهامداران حقیقی می‌توانند در محدوده نوسانی که پس از کشف قیمت اولیه مشخص می‌شود، به خرید این سهام از حقوقی‌ها اقدام کنند.

این اتفاق به این دلیل برای حقیقی‌ها جذابیت ندارد که معمولا در این روش عرضه، افرادی که تقاضای خرید این سهم را دارند بایستی از همان ابتدا در صف خرید بنشینند به این امید که حقوقی‌ها از سهام خود عرضه کنند.

عرضه اولیه بورس چگونه جذاب می‌شود؟

Loading...
اطلاعیه عرضه «شکام» در روز سه‌شنبه 30 شهریور

طبق اطلاعیه منتشر شده در فرابورس، در روز سه‌شنبه 10 درصد از سهام این شرکت که معادل 90 میلیون برگه سهم است با محدودیت سفارش 18 میلیون سهم و بازه قیمتی 1661 تا 2030 تومان برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری ذکر شده قابل خرید است که احتمالا در سقف بازه کشف قیمت شود.

ارزشگذاری رسمی

در گزارش ارزشگذاری رسمی این شرکت از 4 روش مختلف استفاده شده که در نهایت به هرکدام یک ضریب اهمیت اختصاص داده شده است.

  • در روش جریان نقد آزاد سهامداران ، ارزش کل این شرکت 3067 میلیارد تومان برآورد شده که با توجه به 900 میلیون سهم این شرکت، ارزش هر سهم آن 3408 تومان بوده که وزن آن را 30 درصد در نظر می‌گیریم.
  • در روش تنزیل سود تقسیمی ، ارزش کل شرکت 3215 میلیارد تومان و ارزش هر سهم آن 3572 تومان محاسبه شده که به آن وزن 30 درصدی می‌دهیم.
  • در روش نسبت قیمت به سود هر سهم نیز ارزش کل شرکت 1813 میلیارد تومان است که ارزش هر سهم آن را به 2014 تومان می‌رساند و به آن وزن 20 درصدی می‌دهیم.
  • در نهایت ارزش کل شرکت از روش ارزش خالص دارایی‌ها 1576 میلیارد تومان برآورد شده است که ارزش هر سهم آن را 1751 تومان محاسبه کرده و وزن آن نیز 20 درصد است.

با محاسبه میانگین وزنی ارزش کل شرکت برابر با 2563 میلیارد تومان محاسبه شده و ارزش هر سهم آن 2847 تومان است.

خرید شکام تا چه قیمتی توجیه دارد؟

با توجه به فاصله 40 درصدی ارزش هر سهم شکام با سقف بازه قیمتی که عرضه می‌شود (2030 تا 2847 تومان) به نظر می‌رسد می‌توان انتظار یک بازدهی 70 درصدی یعنی قیمت 3450 تومان را برای این عرضه اولیه در موج اول صعودی داشت. بنابراین برای دریافت یک سود معقول به نظر می‌رسد که خرید آن تا حوالی 20 درصد پایین‌تر یعنی قیمت 2750 تومان توجیه دارد اما بالاتر از این قیمت می‌تواند کمی ریسکی باشد.

درباره صنایع شیمیایی کیمیاگران بیشتر بدانیم

این شرکت در وبسایت رسمی، خود را این گونه معرفی می‌کند:

" شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز به عنوان شرکتی پیشرو در تولید محصولات اتوکسیله و پروپوکسیله در منطقه خاورمیانه، فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ پس از سال ها تلاش بی وقفه، پژوهش های مستمر و سرمایه گذاری عظیم بخش خصوصی با تولید انواع پلی اتیلن گلایکول های دارویی آغاز کرد و در گام های بعدی اقدام به تولید و عرضه انواع مختلف محصولات اتوکسیله و پروپوکسیله از جمله نونیل فنول های اتوکسیله، الکل های چرب اتوکسیله و اسیدهای چرب اتوکسیله اقدام نمود.

در سال های اخیر، شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز در راستای تلاش برای خودکفایی کشور و صرفه جویی ارزی، برای اولین بار در ایران موفق به تولید مونوپروپیلن گلایکول پایه شیمیایی و دارویی و نیز سایر مواد اولیه دارویی از جمله مترونیدازول شد. محصولات شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز در گستره وسیعی از صنایع مختلف از جمله صنایع شوینده، دارویی، نساجی، آرایشی بهداشتی، چرم سازی، غذایی، رنگ ورزین، چسب سازی، سموم کشاورزی، کاغذ و چوب، سرامیک و کاشی، فلزکاری، لاستیک و پلاستیک و نفت مصارف بسیار گوناگون و متنوعی دارند. این مهم، نتیجه سال ها تحقیق و مطالعه کارشناسان و پژوهشگران جوان این شرکت می باشد. افزایش تعداد و تنوع محصولات یکی از ماموریت های اصلی شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز است. "

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر