آزادسازی صادرات لاستیک خودرو بعد از ۳ سال

آزادسازی صادرات لاستیک خودرو بعد از ۳ سال
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • پسندیدن
عبداله شهریوری، دبیر انجمن زنجیره ارزش صنعت لاستیک کشور از آزادسازی صادرات تایر ایرانی به کشورهای خارجی به صورت رسمی خبر داد.

شهریور ۹۷تا شهریور ۱۴۰۰؛ ‌سه‌سال پرهزینه برای صنعت تایر که موجب شد تمامی بازارسازی‌های این صنعت در کشورهای دیگر از بین برود و چینی‌ها جایگزین تایرهای ایرانی در کشورهای همسایه شوند. تصمیمی که سه‌سال پیش گرفته شد و البته لطمه سنگینی به ارزآوری شرکت‌های تایرسازی داخلی وارد کرد در سومین روز از شهریورماه برای همیشه لغو شد تا مانع‌زدایی از تولید در دولت جدید، حداقل برای صنعت تایر کشور ملموس شود.

عبداله شهریوری، دبیر انجمن زنجیره ارزش صنعت لاستیک کشور از آزادسازی صادرات تایر ایرانی به کشورهای خارجی به صورت رسمی خبر داد و گفت: «این اتفاق با پیگیری‌های انجمن صنفی صنعت تایر ایران و انجمن زنجیره ارزش صنعت لاستیک کشور رخ داده است و از سوم شهریور ممنوعیتی برای صادرات تایرهای تولید داخل به دیگر کشورها وجود ندارد.» به‌گفته شهریوری تصمیم به لغو ممنوعیت صادرات تایر ابتدا در معاونت بازرگانی وزارت صنعت، معدن‌وتجارت گرفته شد و پس از آن به تصویب ستاد تنظیم بازار رسید.

پس از تصویب در ستاد تنظیم بازار نوبت سازمان توسعه تجارت بود که با طرح این موضوع در کارگروه توسعه صادرات کار را نهایی کند و سرانجام پس از سه سال، ممنوعیت‌ها برای صادرات برداشته شود. دبیر انجمن زنجیره ارزش صنعت لاستیک با تاکید بر اینکه محقق شدن امکان صادرات به دیگر کشورها به‌صورت کار تیمی با انجمن صنفی صنعت تایر صورت گرفته است، ادامه داد: «براساس مجوز نهایی صادرشده از سوی سازمان توسعه تجارت از این پس شرکت‌های تولیدکننده تایر در ایران می‌توانند ۱۰درصد تولیدات رادیال سواری، ‌۳۰درصد تولیدات محصولات بایاس و ۲۰درصد دیگر تولیدات خود را به خارج از مرزها صادر کنند.»

وی البته با اشاره به از دست رفتن بازار صادراتی کشور طی سه‌سال غیبت برندهای ایرانی گفت: «کار اصلی با پیگیری دو انجمن مرتبط با صنعت تایرانجام شده و حالا نوبت شرکت‌های تایرساز است تا با دریافت استانداردهای بین‌المللی مانند ای‌مارک راه خود را برای حضور در کشورهای دیگر باز کنند. اما نکته مهم رفع موانع صادراتی بود که محقق شد و از این پس شرکت‌هایی که در سال‌های گذشته اقدام به اخذ استانداردهای بین‌المللی و حفظ و ارتقای کیفیت محصولات خود کرده‌اند، می‌توانند به‌راحتی پا به این عرصه بگذارند.»

منبع: دنیای خودرو

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر