شروع سبز بورس در ماه امیدواری‌ها

شروع سبز بورس در ماه امیدواری‌ها
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: بورس تهران امروز و در اولین روز مردادماه معاملات سبز رنگی را آغاز کرده است و شاهد تقاضای مناسبی در اکثر صنایع و سهام هستیم. شاخص کل بورس در دو ساعت ابتدایی معاملات ۰.۲۵ رشد داشته و شاخص هم‌وزن نیز بازدهی مثبت ۰.۳۱ درصد را به ثبت رسانده است تا شاهد یک شروع خوب در دومین ماه فصل تابستان باشیم.

ارزش معاملات در دو ساعت ابتدایی عدد ۱۳۰۰ میلیارد تومان را به ثبت رسانده که همچنان تحت تاثیر بسته بودن بسیاری از نمادهای بزرگ بازار است و در طی معاملات امروز و فردا، به مرور با بازگشایی این سهام، ارزش معاملات نیز به اعداد قبلی و احتمالا بالاتر از میانگین ماه گذشته برخواهد گشت. از نکات مهم بورس امروز می‌توان به ورود پول کدهای حقیقی تا این لحظه اشاره کرد در حالی که در کل روزهای کاری ماه گذشته، شاهد خروج پول بودیم. این اتفاق در صورت تداوم تا آخر بازار امروز، می‌تواند نوید ماه خوبی را به بورسی‌ها بدهد.

امیدها به مرداد زیاد است

دلایل مهمی برای احتمال بالای صعود بورس در مرداد ماه وجود دارد اما دو مورد از آن‌ها اهمیت بالاتری نسبت به سایر دارند.

دلیل اول را می‌توان به انتشار صورت‌های مالی فصلی نسبت داد که در هفته گذشته و به مرور منتشر شدند و اغلب خبر از وضعیت خوب شرکت‌ها داشتند. البته صنایع و سهام همگی بهار خوبی را پشت سر نگذاشتند و شرایط برای صنایع و شرکت‌ها متفاوت سپری شده بود و همین دودستگی را در معاملات امروز نیز شاهد هستیم اما به هرحال گزارش‌های خوب بسیاری از شرکت‌ها، جو مثبتی را در کلیت بازار ایجاد کرده است.

موضوع دوم نیز بازگشایی سهام بزرگ طی روزهای آتی و پس از برگزاری مجامع عمومی سالیانه است. این شرکت‌ها که اکثرا سودآوری قابل قبولی در سال مالی گذشته داشتند و اکثرا درصد بالایی از سودهای خود را نیز بین سهامداران تقسیم می‌کنند، با قیمت‌های جذابی بازگشایی خواهند شد.

این دو اتفاق به طور کلی با توجه به کاهش قیمت سهام و همچنین افزایش برآیند سودآوری شرکت‌ها در چهارفصل گذشته (با درنظر گرفتن سود فصل بهار)، نسبت قیمت به درآمد (P/E ttm) را برای کلیت بازار کاهش خواهد داد به طوری که در دو ماه اخیر این عدد نسبت به سقف خود حدود ۱.۵ الی ۲ واحد کاهش داشته است.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر