با ریزش بیت کوین همچنان ماین کردن به صرفه است؟

با ریزش بیت کوین همچنان ماین کردن به صرفه است؟
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 4 پسندیدن

بورسان-ستاره منصوری : با رشد چشمگیر قیمت رمزارزها، این حوزه محبوبیت زیادی در دنیا و همچنین ایران پیدا کرد. در این بین طرفداران این بازار به دلیل قیمت انرژی ارزان در کشورمان به سمت صنعت استخراج این رمزارز متمایل شدند. به طور کلی ماین کردن (استخراج) در ایران سابقه طولانی‌تری نسبت به ترید (معامله) این رمزارز دارد. اما در این راه نیز مشکلاتی وجود دارد.

تقریبا ۴ درصد کل استخراج بیت کوین در ایران صورت می‌گیرد.

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا با توجه به افت قیمت بیت کوین، همچنان استخراج و ماین کردن به صرفه است؟ آیا بهتر است خود بیت کوین را بخریم یا آن را در صنعت ماین سرمایه‌گذاری کنیم؟

آیا استخراج بیت کوین مقرون به صرفه است؟

برای پاسخ به این سوال باید ابتدا یک سری فاکتورها را در نظر بگیریم. یکی از دستگا‌های ماین مطلوب و پر طرفدار در ایران دستگاه Bitmain Antminer S19J 110 Th است که در زمان نگارش این گزارش قیمت آن در حدود ۲۱۰ میلیون تومان است. با فرض دلار ۳۲ هزار تومان، این مبلغ تقریبا معادل ۶۵۰۰ دلار خواهد بود.

هم اکنون بیت کوین در حوالی ۲۲ هزار دلار در حال معامله است که اگر فرض کنیم تمامی این مبلغ به خرید بیت کوین اختصاص داده شود، معادل ۰.۳ بیت کوین دارایی رمزارزی ایجاد می‌کند.

از طرف دیگر دستگاه ماینر فوق، ماهانه توانایی استخراج حدود ۰.۰۱۵۱۳ بیت کوین را دارد. بنابراین اگر ۶۵۰۰ دلار به خرید این دستگاه اختصاص یابد، تقریبا ۲۰ ماه زمان لازم است که ۰.۳ بیت کوین استخراج شود.

پس بدون درنظرگرفتن هزینه برق و هزینه‌های جانبی، تورم و هزینه فرصت و ... برای قرارگیری در جایگاهی که در روز اول می‌توان داشت باید ۲۰ ماه منتظر بود.

ماین کردن با بیت کوین ۲۲ هزار دلاری و برق صادراتی

ماین کردن در ایران در صورتی که با مجوز انجام گیرد در ماه‌هایی از سال با مشکل تامین انرژی مواجه خواهد بود و احتمالا این دستگاه‌ها ۳ ماه در سال غیرفعال هستند.

اما مشکلات در اینجا به پایان نخواهد رسید؛ چرا که در اردیبهشت ۱۴۰۳ هاوینگ رخ خواهد داد که در آن تاریخ میزان استخراج نصف خواهد شد. بنابراین با در نظر گرفتن تمامی این عوامل در صورت فعالیت قانونی، ۲۶ ماه زمان برای استخراج ۰.۳ بیت کوین زمان لازم است.

لازم به ذکر است در این محاسبه هزینه برق لحاظ نشده است. با احتساب برق صادراتی، این دستگاه حدودا در ماه ۲.۲۵ میلیون تومان هزینه برق مصرفی خواهد داشت که اگر کل زمان فعال بودن این دستگاه برای استخراج ۰.۳ بیت کوین را در نظر بگیریم برابر ۵۱.۷ میلیون تومان، که معادل ۱۶۰۰ دلار است، هزینه خواهد داشت. در واقع در اینجا فرد ۸۱۰۰ دلار هزینه کرده است و به مدت زمان اولیه ۹ ماه دیگر افزدوه شده و این زمان برای رسیدن به نقطه ابتدایی به ۳۵ ماه خواهید رسید.

هر دستگاه ماینر به طور متوسط سه سال عمر خواهد داشت؛ لذا در بهترین حالت در پایان سه سال، با فرض کار کردن تمام وقت یک دستگاه ماینر و بدون قطعی اینترنت و دیگر مشکلات، در جایگاهی می‌توان قرار گرفت که در روز اول قرار داشتیم.

مجددا تاکید می‌شود این محاسبه هزینه‌هایی مانند هزینه فرصت، تورم و هزینه کارمزد استخرها را در نظر نگرفته است و چه بسا ممکن است دستگاه فوق مدت زمان کمتری فعال باشد. لذا به طور خلاصه ماین کردن با بیت کوین ۲۲ هزار دلاری در ایران به صرفه نخواهد بود.

قیمتی سر به سری برای استخراج بیت کوین چقدر است؟

عدم دستیابی به توافقات برجامی و فعالیت غیر مجاز

اگر فرض کنیم که استخراج بیت کوین به شکل غیر مجاز و با هزینه برق خانگی انجام شود، ۲۰ ماه برای استخراج ۰.۳ بیتکوین زمان لازم است.

در صورت عدم دستیابی به توافقات برجامی، احتمال دارد نرخ تورم در ایران در حوالی ۳۰ درصد باقی بماند. با این فرض و همچنین لحاظ کردن تورم در طی ۲۰ ماه استخراج، باید قیمت بیت کوین برای سربه‌سر شدن هزینه‌ها در سطح ۳۶ هزار دلار قرار گیرد.

این عدد برای استخراج غیر مجاز صادق است؛ بنابراین در صورت در نظر گرفتن هزینه برق صادراتی و قطعی‌های سالانه، میزان قیمت سربه‌سری برای این رمزارز قطعا بالاتر خواهد بود.

شایان ذکر است در این گزارش فرض شده که از ۱۰۰ درصد توان دستگاه برای استخراج بیت کوین در تمامی سال‌ها استفاده شود، که در واقعیت چنین نیست.

دستیابی به توافقات برجامی

در حالت دیگر اگر ایران موفق شود که برجام را مجددا زنده کند، به دلیل کاهش تحریم‌ها احتمالا تورم نیز در روند کاهشی قرار گیرد و چشم‌انداز حدودا ۲۰ درصدی را می‌توان برای آن متصور بود. در این حالت قیمت سربه‌سری بیت کوین با احتساب هزینه برق خانگی تقریبا ۳۱ هزار دلار خواهد بود. این مبلغ برای حالتی که فعالیت به شکل قانونی باشد به حدود ۳۷ هزار دلار افزایش خواهد یافت.

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر