ادعای جدید آمریکایی‌ها درباره توافق وین

ادعای جدید آمریکایی‌ها درباره توافق وین
  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

لارا روزن روزنامه نگار آمریکایی در خبرنامه خود تحت عنوان «دیپلماتیک» نوشت: یک مقام ارشد آمریکایی به من گفت در بحث اخیر بین نهادهای ایالات متحده، وزارت دفاع با حذف سپاه پاسداران از لیست سیاه تروریسم وزارت امور خارجه، در صورت عدم موافقت ایران با اعطای یک امتیاز غیرهسته‌ای متقابل، مخالفت کرد. این امتیاز هسته‌ای می‌تواند تعهد به عدم هدف قراردادن مقامات یکدیگر باشد.

در ادامه این مطلب آمده است: اعتقاد بر این است که این موضوع یکی از آخرین نقاط اختلاف باقی مانده برای احیای برجام است، که ترامپ رئیس‌جمهوری وقت آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد. دولت ترامپ متعاقباً در سال ۲۰۱۹، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی وزارت خارجه اضافه کرد.

یک مقام ارشد آمریکایی به من گفت، آنچه بایدن متعهد به انجام آن بود، «پایبندی در مقابل توافقی برای پایبندی» بود که در آن، اگر ایران به پایبندی کامل به برجام بازگردد، ایالات متحده تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای ایران را تعلیق می‌کند.

ایران پیشنهادات مختلفی را رد کرده است

این مقام ارشد آمریکایی ادامه داد: ایرانی‌ها از ما می‌خواستند که سپاه را از لیست تروریسم وزارت خارجه حذف کنیم. این مقام آمریکایی گفت: «و ما به آنها گزینه‌های زیادی برای امتیازات غیرهسته‌ای و تعهداتی که در ازای حذف سپاه می‌توانستند بدهند، دادیم». ولی ایرانی‌ها ظاهراً گفتند نه.

ایران ظاهراً پیشنهادات مختلفی را رد کرده است، از جمله اینکه متعهد می‌شود در ازای حذف سپاه از فهرست وزارت خارجه، طرفین مقامات یکدیگر را هدف قرار ندهند، تحریم‌های تهران علیه سنتکام لغو شود، یا با مذاکرات بعدی درباره مسائل منطقه موافقت شود.

این مقام آمریکایی گفت: «توپ در زمین آنهاست. ایران اکنون گزینه‌ای برای بازگشت به برجام بر اساس پایبندی در برابر پایبندی به توافق دارند.»

این مقام آمریکایی افزود: «وزارت دفاع به‌ویژه باتوجه به اینکه ایران امتیاز غیرهسته‌ای نداد، مایل به حذف سپاه از فهرست نبود.»

ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش، در اوایل ماه جاری به سنا گفت که او شخصا با حذف نیروی قدس سپاه پاسداران از لیست تروریسم مخالف است.

ژنرال مایلی در پاسخ به سوالی در کمیته نیروهای مسلح سنا گفت: «به نظر من، معتقدم سپاه قدس یک سازمان تروریستی است و از حذف آنها از فهرست [فهرست] تروریستی خارجی حمایت نمی‌کنم».

مخالفت پر سر و صدای اسرائیل با حذف سپاه از فهرست FTO

یک مقام آمریکایی گفت که مخالفت پر سر و صدای اسرائیل با حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست FTO وزارت امور خارجه واقعاً یک عامل کلیدی در بحث یا تصمیم گیری بین نهادی در ایالات متحده نبود.

این مقام گفت: «کسانی که مخالف [خروج سپاه از فهرست] بودند، وزارت دفاع و در نهایت کاخ سفید بودند. اسرائیل عامل کلیدی نبود.»

هفته گذشته گزارش دادم که اسرائیل بر کاخ سفید فشار می‌آورد تا علناً درخواست خروج ایران از فهرست سپاه را رد کند. نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، این موضوع را روز یکشنبه (۲۴ آوریل) در تماسی تلفنی با بایدن، رئیس‌جمهوری بایدن، مطرح کرد، هرچند کاخ سفید صریحاً در بیانیه مابعد تماس به آن اشاره نکرد.

بنت به بایدن گفته: «من مطمئن هستم که رئیس‌جمهوری بایدن که دوست واقعی اسرائیل است و به امنیت آن اهمیت می‌دهد، اجازه نخواهد داد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست سازمان‌های تروریستی خارج شود.»

منبع: انتخاب

اخبار مرتبط
پیشنهاد سردبیر