در گزارش هفتگی کیان بررسی شد

سهام در تیررس سرمایه‌گذاران فرصت‌شناس

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 3 پسندیدن
در گزارش این هفته گروه مالی کیان ابهام در تصمیمات دولتی به عنوان ریسک اصلی سرمایه‌گذاری مطرح شده است. کیان مشابه با رویه معمول گزارش شماره ۱۵۲ هفتگی را منتشر کرد. در این گزارش علاوه بر بررسی متغیرهای کلان، به بررسی ارزش‌گذاری پتروشیمی جم پرداخته شده و به انتظار برای بازده دلاری ۱۵ درصدی در بازه ۴ ساله اشاره شده است. با تمام ریسک‌های موجود به نظر می‌رسد که سهام در موقعیت جذابی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت قرار دارد.

بورسان: در عین حال که فاصله دلار نیما و آزاد می‌تواند منجر به افزایش پتانسیل رشد سود شرکت‌های بازار سرمایه شود اما ابهام زیاد از سمت تصمیمات دولت همچنان سطوح ریسک سرمایه‌گذاری را بالا نگه داشته است. نامشخص بودن تصمیمات دولت در حوزه‌های مختلف (داخلی و حتی خارجی) باعث شده که سرمایه‌گذاران تا مشخص شدن وضعیت، میلی به سرمایه‌گذاری نداشته باشند و تصمیم به صبر بگیرند. وضعیت نامشخص ارز ۴۲۰۰ تومانی (که مطابق بودجه ۱۴۰۰ باید تا این زمان حذف می‌شد)، قیمت‌گذاری دستوری در حوزه‌های مختلف و به خصوص صنعت خودرو و قطعات، مصاحبه‌های متضاد برای کنترل قیمت‌ها و وضعیت نامشخص طرح مسکن ملی نمونه‌هایی از این دست هستند. تیم اقتصادی دولت دارای یک صدای واحد نبوده و به نظر می‌آید که تصمیم‌گیری منسجمی خروجی آن نیست.

نسبت قیمت به درآمد بازار در محدوده ۶ واحد بوده و به نسبت یک سال و نیم گذشته از نظر ارزش‌گذاری در سطوح مطلوبی قرار دارد؛ با این‌حال وضعیت پارامترهای اقتصاد کلان و تصمیمات سیاست‌گذار حتی در بازه کوتاه‌مدت نامشخص است. جدا از این موضوعات، بودجه ۱۴۰۱ و تصمیمات کلان آن نیز اثرگذاری جدی بر رفتار سرمایه‌گذار دارد. وضعیت بودجه دست دولت را برای سال ۱۴۰۱ رو می‌کند. آیا قرار است سال ۱۴۰۱ نیز با بودجه‌ای غیر متوازن و نامعقول بسته شود؟ یا اینکه دولت تا جایی که بتواند کسری و شلختگی خود را با دست بردن در جیب صنایع جبران می‌کند؟ سوالی که باعث می‌شود سرمایه‌گذار ترجیح دهد حداقل یک یا ۲ ماه صبر کرده و با آرامش سرمایه‌گذاری کند. برای آن‌دسته از سرمایه‌گذارانی که نگاه بلندمدت دارند، این ایام می‌تواند فرصت‌هایی نیز بوجود آورد. داشتن نقدینگی، تأثیر نگرفتن از هیجانات کوتاه‌مدت بازار و شناخت کافی از آینده بلندمدت کسب و کارها و تنظیم تصمیمات سرمایه‌گذاری بر اساس آن‌ها، می‌تواند این دوران گذار را به دوره‌ای سودآور و جذاب برای سرمایه‌گذاران فرصت‌شناس بدل سازد.

طلا اوج گرفت

بازار سهام: بازار سهام آمریکا هفته گذشته با توجه به اظهارات رئیس فدرال رزرو، روند بسیار خوبی داشت؛ اما در هفته اخیر داده‌های تورمی فراتر از انتظار ماه اکتبر باعث فشار فروش در بازار سهام شد. داده‌های تورمی از یکسو می‌تواند باعث نگرانی از کاهش رشد اقتصادی شود و از سوی دیگر می‌تواند باعث افزایش نرخ بهره زودتر از موعد از طرف فدرال رزرو شود. با این حال به نظر می‌رسد نگرانی سرمایه‌گذاران موقت باشد و بازار سهام به زودی در مدار صعودی قرار گیرد. تا روز جمعه شاخص S&P500 بیش از یک درصد منفی بود، اما روز جمعه بخش بزرگی از افت خود را جبران کرد و در نهایت هفته را با ۳ درصد بازدهی منفی به پایان برد.

بازار کالاها: داده‌های تورمی فراتر از انتظار آمریکا در روز چهارشنبه باعث نوسانات بزرگ در اوراق ۱۰ ساله آمریکا و طلا شد. نرخ اوراق ۱۰ ساله با توجه به داده‌های تورمی رشد کرد، اما طلا که همواره مخالف جهت اوراق حرکت می‌کرد، این بار با نرخ اوراق هم‌جهت شد و پس از اعلام خبر بیش از ۴۰ دلار بالا رفت و به بیش از ۱۸۶۰ دلار رسید. به نظر می‌رسد علت اقبال به طلا نرخ بهره واقعی باشد، زیرا تورم و نرخ اسمی بهره همچنان فاصله زیادی دارند. علاوه بر داده‌های تورمی، در ماه‌های پایانی سال تقاضای فیزیکی طلا بالا می‌رود و در سال‌های گذشته نیز این روند تکرار شده است.

سبد کیان 2.5 برابر شاخص بازدهی داد

بازدهی سبدهای تحت مدیریت گروه مالی کیان در بازه‌های زمانی مختلف

سبدهای تحت مدیریت کیان از ابتدای سال رشد ۲۸ درصدی را تجربه کرده است. این در حالی است که بازدهی شاخص کل بورس تهران از ابتدای سال جاری حدود ۱۱ درصد بوده است. البته در هفته گذشته بازدهی کمتری نسبت به شاخص کل ثبت شده، با این حال اختلاف چشم‌گیر بازدهی در بازه زمانی از ابتدای سال کاملا جالب توجه است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر