چرا خریداری در بازار سهام نیست؟

  • افزودن به علاقه‌مندی‌ها
  • اشتراک‌گذاری
  • 1 پسندیدن

بورسان: بورس دیروز باز هم در مدار منفی قرار داشت و افت نسبتا شدید دیگری را تجربه کرد. نکته مهم بازار دیروز این بود که طی نیم ساعت نخست معاملات، نمادها اغلب متعادل معامله می‌شدند و خیلی از فعالان هم اعتقاد داشتند با تقویت سمت تقاضا در نیمه دوم بازار شاهد سبزپوشی بورس خواهیم بود.

در چنین شرایطی اما شپنا سردمدار انتشار گزارش‌های بهار پالایشی‌ها شد و همان‌طور که پیش‌تر هم شایعاتی به گوش می‌رسید، نتوانست در حد انتظار خوب ظاهر شود. این اتفاق به مانند تیری بر پیکر بورس تهران بود و طی تنها چند دقیقه موج‌های سنگینی از عرضه سهام ایجاد شد. اتفاقی که باعث شد در نهایت شاخص کل بورس تهران با افت بیش از ۲۱ هزار واحدی (معادل ۱.۵ درصد) مواجه شود و شاخص هم‌وزن هم عقب‌نشینی ۲.۲ درصدی را تجربه کرد.

اما چرا طی روزهای گذشته خریداران از بازار سهام کوچ کرده‌اند؟ ۵ بهانه عدم رغبت بورس‌بازان به خرید سهام چیست؟

ابهام سیاستگذاری بورسی

دو شب پیش دهقان دهنوی، رئیس سازمان بورس، اعلام کرد که دوره ۵ ساله مدیریت سازمان بورس به پایان رسیده و وی هم از سازمان بورس خواهد رفت. همین خبر منجر به ایجاد نگرانی برای عده‌ای از فعالان بازار سهام شد. زیرا که بسیاری از فعالان بازار اعتقاد داشتند تیم جدید مدیریت سازمان که تنها چند ماه روی کار آمده بود عملکرد نسبتا خوبی داشته است. در همین خصوص هم بورسان روز گذشته یک نظرسنجی انجام داد که در آن ۳۰ درصد شرکت‌کنندگان اعتقاد داشتند رفتن دهنوی از سازمان منجر به افزایش فشار فروش در بازار سهام شده است.

حال دیروز در جلسه هیات وزیران، با توجه به صلاحیت تخصصی، سلامت مالی و تجربه پیشین، آقایان سید موسی فیض فلاح شمس، علی سعیدی و احمد شعبانی به عنوان سه خبره مالی شورای‌عالی بورس انتخاب شدند. در این جلسه همچنین رسول سعیدی به عنوان خبره بورس کالا و علی امامی میبدی به عنوان خبره بورس انرژی تعیین شدند. به این ترتیب تیم شورای عالی بورس تغییراتی اساسی کرد.

همچنین دیشب هم مجید عشقی به عنوان رئیس جدید سازمان بورس انتخاب شد تا ابهامات سیاستگذاری بورسی هم تا حدی رفع شود.

انتظار طولانی برای پالایشی‌ها

به نظر می‌رسد یکی دیگر از مهم‌ترین ابهاماتی که طی روزهای گذشته منجر به ایجاد فشار فروش در بازار سهام شده بود انتظار برای انتشار صورت‌های مالی فصل بهار شرکت‌های پالایشی بود. به طوری که یک مرتبه بعد از وعده دهنوی برای انتشار گزارش‌های خوب پالایشی شاهد ایجاد یک رالی صعودی در این صنعت بودیم. اما این انتظار آنقدر طولانی شد که در نهایت پالایشی‌ها به جای موتور محرک تبدیل به یک وزنه مهم در مسیر صعودی بورس شدند.

طی چند روز گذشته شایعاتی منتشر شده بود که گزارش پالایشی‌ها در حد انتظار نخواهد بود و همین اتفاق منجر به ایجاد یک فشار فروش اضافی در بورس شده بود. حال دیروز پالایشگاه‌های اصلی شروع به انتشار گزارش‌های خود کردند و سردمدار این اتفاق هم شپنا بود. شپنایی که نتوانست در حد انتظار ظاهر شود و گزارش نه چندان جذاب آن تبدیل به تیر خلاصی بر پیکر بورس شد. البته در ادامه شبندر و بعد از بازار هم شبریز گزارش‌های خود را منتشر کردند که تقریبا در حد انتظار بودند. ولی نتوانستند تاثیر منفی گزارش شپنا را خنثی کنند.

البته با توجه به صورت‌مالی منتشر شده شپنا می‌توان سه علت اصلی را برای عدم سودسازی جذاب پالایش نفت اصفهان عنوان کرد. دلیل اول را می‌توان نرخ پایین گازوئیل این شرکت به عنوان محصول اصلی آن دانست. پالایش و پخش در سه ماهه نخست سال گازوئیل شپنا را ۵ درصد پایین‌تر از فوب خلیج فارس خریده است که علت اصلی آن هم کیفیت نسبتا پایین نفتگاز این شرکت نسبت به کیفیت گازوئیل فوب خلیج فارس است. حال شپنا اعلام کرده که طی نیمه اول سال آینده این مشکل برطرف می‌شود.

دلیل دوم گزارش نه چندان جذاب شپنا را می‌توان تعمیرات اساسی این شرکت در برخی از واحدهای خود به مدت ۱۵ روز دانست. در نهایت هم می‌توان دلیل سوم را هم می‌توان ابهاماتی جدی در میزان مصرف نفت و تولید محصول این شرکت طبق صورتمالی منتشر شده دانست. این اتفاق برای شبندر هم رخ داده است و باید دید پالایشی‌ها اقدامی برای رفع این ابهام مهم انجام خواهند داد یا نه.

سایه ریسک‌های سیستماتیک بر بورس تهران

اما می‌توان مهم‌ترین دلیل عدم رغبت بالای بورس‌بازان به خرید جدی سهام را ریسک‌های سیستماتیکی دانست که دوباره جدی شده‌اند. مهم‌ترین این عدم قطعیت‌ها وضعیت قیمت دلار است. طی چند ماه اخیر شاهد همبستگی کامل بورس و بازار ارز هستیم و حالا با منفی شدن دلار طی روزهای اخیر فشار فروش در بورس تهران هم شدت گرفته است.

نرخ ارز در مقطع کنونی اول به وضعیت برجام بستگی دارد و سپس هم به سیاست‌های اقتصادی دولت جدید. این دو اکنون در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته اند و به نظر هم نمی‌رسد که طی روزهای آتی اتفاق خاصی در راستای رفع ابهام انجام شود.

به جز این عامل، دیگر ریسک سیستماتیک بورس تهران هم افزایش نرخ بهره است. هر چند دولتمردان جدید بارها تاکید کرده‌اند که نرخ بهره افزایش پیدا نمی‌کند ولی در بازار سرمایه شاهد افزایش تند نرخ بهره اسناد خزانه اسلامی هستیم. به طوری که هم‌اکنون به حدود ۲۳ درصد رسیده است. همچنین طی ۶ هفته کاری گذشته هم نرخ بهره بین بانکی با شیبی ملایم به طور مداوم افزایش یافته و به حدود ۱۹.۵ درصد رسیده است. افزایش نرخ بهره این دو ابزار منجر به ایجاد نگرانی جدی بورس‌بازان از افزایش نرخ سود بانکی شده است.

اخبار مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها
پیشنهاد سردبیر